Były szef KRRiT: uchwała Rady podjęta przed głosowaniem w sprawie koncesji TVN24 jest wewnętrznie sprzeczna

Źródło:
TVN24
Dworak o uchwale KRRiT: formalnie nie ma żadnej powszechnie obowiązującej mocy prawnej
Dworak o uchwale KRRiT: formalnie nie ma żadnej powszechnie obowiązującej mocy prawnejTVN24
wideo 2/17
Dworak o uchwale KRRiT: formalnie nie ma żadnej powszechnie obowiązującej mocy prawnejTVN24

Uchwała Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji formalnie nie ma żadnej powszechnie obowiązującej mocy prawnej - powiedział w specjalnym wydaniu "Loży prasowej" były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. Chodzi o uchwałę Rady podjętą w środę, przed głosowaniem w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. Zdaniem Dworaka, treść dokumentu jest "wewnętrznie sprzeczna na różne sposoby".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję dla TVN24. Stacja czekała na to ponad półtora roku. Rzeczniczka Rady Teresa Brykczyńska zaznaczyła, że przed głosowaniem Rada jednogłośnie podjęła uchwałę "w sprawie podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizji w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Jak mówiła przed głosowaniem w sprawie rekoncesji, "bez tej uchwały Krajowa Rada nie będzie głosować w sprawie o koncesję".

Były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak mówiąc w specjalnym wydaniu "Loży prasowej" w TVN24 o środowej uchwale Rady wskazywał, że "formalnie to ona nie ma oczywiście żadnej powszechnie obowiązującej mocy prawnej". - Ja odczytuję tę uchwałę, rzeczywiście wewnętrznie sprzeczną na różne sposoby, jako taki listek figowy, ale także jako taki pewnego rodzaju krok, który miał umożliwić zebranie większości tych czterech głosów – powiedział.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z JANEM DWORAKIEM NA TVN24 GO

Dworak o uchwale: jest to skierowane w pewnej wewnętrznej grze w Radzie przeciwko przewodniczącemu

Zwrócił uwagę, że "poprzednie głosowanie to było głosowanie trzy do dwóch". - Wiadomo też, że dwie osoby, które delegował do Rady pan prezydent, głosowały przeciwko. Więc prawnie chodziło o to, żeby skłonić przynajmniej jedną osobę do tego, żeby głosowała za tą koncesją – kontynuował gość "Loży prasowej".

>>> Uchwała KRRiT w sprawie podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce <<<

Dworak odniósł się także do samej treści uchwały. - Pierwsze dwa czy trzy punkty to jest wezwanie przewodniczącego Kołodziejskiego do tego, żeby coś zrobił. Wyraźnie tam jest napisane, że w obecnym stanie prawnym taka koncesja się nie należy. Ja się oczywiście z tym nie zgadzam, mało kto się z tym zgadza, ale tak to jest napisane - i w drugim punkcie jest powiedziane, że przewodniczący Krajowej Rady powinien wezwać właściciela stacji do usunięcia tych uchybień prawnych – mówił były szef KRRiT.

Dworak: to jest skierowane w pewnej wewnętrznej grze w KRRiT przeciwko przewodniczącemu
Dworak: to jest skierowane w pewnej wewnętrznej grze w KRRiT przeciwko przewodniczącemuTVN24

Jego zdaniem "to jest takie trochę wytłumaczenie się z tego, że to (proces koncesyjny – red.) długo trwało, a jednocześnie bardzo wyraźnie jest to skierowane w pewnej takiej wewnętrznej grze w Krajowej Radzie". - Ja nie znam szczegółów, ale łatwo się tego domyślić – przeciwko przewodniczącemu, który od dłuższego czasu chciał tej rekoncesji udzielić - ocenił.

"LOŻA PRASOWA" - OGLĄDAJ TAKŻE W TVN24 GO >>>

Były szef KRRiT: ta uchwała rzeczywiście daje różne możliwości działania radzie

Jak ocenił, podjęcie takiej uchwały przy jednoczesnym przedłużeniu koncesji "to jest oczywiście sytuacja absurdalna". - Nie pamiętam, żeby w ogóle w historii Krajowej Rady coś takiego miało miejsce – dodał Dworak.

W jego opinii "zdecydowanie to jest sprawa polityczna". - Bo jak się wczytać w ten punkt pierwszy, otwierający, który pokazuje tę sprzeczność pomiędzy uchwałą Krajowej Rady a późniejszą decyzję, to bardzo wyraźnie widać, że coś stanęło na przeszkodzie temu, żeby Krajowa Rada odmówiła tej rekoncesji – powiedział Dworak.

Były szef KRRiT wyjaśniał, że "ta uchwała rzeczywiście daje różne możliwości działania Krajowej Radzie". - Ona jest chaotyczna, bo wzywa różne podmioty do tego, żeby się zwróciły do Trybunału Konstytucyjnego, bo sama Krajowa Rada się nie może zwrócić. Jest apel do premiera, żeby wystąpił z inicjatywą legislacyjną, w której te wszystkie sprawy rekoncesyjne będą jakoś wyjaśnione - powiedział.

- Według mnie tak naprawdę obok tego wewnętrznego powodu, żeby skłonić czworo członków Krajowej Rady do głosowania, to jest jeszcze inny, dość oczywisty powód. To jest taki listek figowy po prostu, który ma pozwolić wycofać (się – red.) Krajowej Radzie i w ogóle obozowi Zjednoczonej Prawicy z tej nieszczęsnej sprawy TVN, w której ta prawica ugrzęzła – dodał Dworak.

Dworak: to jest skierowane w pewnej wewnętrznej grze w KRRiT przeciwko przewodniczącemu
Dworak: to jest skierowane w pewnej wewnętrznej grze w KRRiT przeciwko przewodniczącemuTVN24

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Sokół/Bloomberg/Getty Images

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sobota upływała w części kraju pod znakiem burz. Zjawiskom towarzyszyły obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Nad Płockiem przeszła ulewa, zalewając ulice i samochody. Strażacy interweniowali ponad 100 razy. Materiały pokazujące gwałtowne zjawiska pogodowe otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Auta zalane po koła, ulice pod wodą. Ulewa w Płocku

Auta zalane po koła, ulice pod wodą. Ulewa w Płocku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, portalplock.pl

Bardzo tym ludziom współczuję i mam nadzieję, że szybko powrócą do zdrowia - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz, odnosząc się do funkcjonariuszy zranionych przez cudzoziemców na granicy z Białorusią. - Ale też zastanawiam się, dlaczego w przypadkach, kiedy to nie jest konieczne, oni znajdują się tak blisko tego płotu, że można dokonać jakiegoś ataku - przyznał były premier, obecnie europoseł.

Funkcjonariusze zranieni przy granicy z Białorusią. "Dlaczego oni tam w ogóle podchodzą? To nieprofesjonalne"

Funkcjonariusze zranieni przy granicy z Białorusią. "Dlaczego oni tam w ogóle podchodzą? To nieprofesjonalne"

Źródło:
TVN24

Dzień po tym, jak Waszyngton zezwolił Ukrainie na użycie - z pewnymi ograniczeniami - amerykańskiej broni w atakach na terenie Rosji, w internecie pojawiło się fałszywe wideo, na którym rzecznik USA rzekomo komentuje tę decyzję. "The New York Times" podaje, że amerykańscy urzędnicy stwierdzili, iż nie posiadają informacji o tym, kto jest autorem deepfake'a. Jednocześnie wyrazili niepokój, że "Rosja może zastosować takie techniki do manipulowania".

Niemal minuta o amerykańskim wsparciu Ukrainy. Deepfake z rzecznikiem Departamentu Stanu

Niemal minuta o amerykańskim wsparciu Ukrainy. Deepfake z rzecznikiem Departamentu Stanu

Źródło:
PAP, The New York Times

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w sobotnim wypadku między Opolem a Ozimkiem (woj. opolskie). Samochód z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi, uderzył w drzewo i dachował. Jak podają lokalne media, podróżowały nim siostry zakonne. Służby badają przyczyny wypadku.

Auto zjechało z drogi, uderzyło w drzewo i dachowało. Media: ofiarami siostry zakonne

Auto zjechało z drogi, uderzyło w drzewo i dachowało. Media: ofiarami siostry zakonne

Źródło:
TVN24, prostozopolskiego.pl, PAP

48 osób zostało ewakuowanych przez służby w Krasinie (woj. warmińsko-mazurskie) po tym, jak na pochylni wykoleił się i utknął statek, na którym przebywali. Nikt nie został ranny.

Statek utknął na pochylni. Ewakuowano kilkudziesięciu pasażerów

Statek utknął na pochylni. Ewakuowano kilkudziesięciu pasażerów

Źródło:
TVN24

Pożar taśmociągu w jednym z przedsiębiorstw w Świeciu (województwo kujawsko-pomorskie) wybuchł w sobotę. Sytuację udało się opanować. Na miejscu w kulminacyjnym momencie było 12 zastępów straży pożarnej.

Pożar na terenie dużego przedsiębiorstwa. Ogień na taśmociągu

Pożar na terenie dużego przedsiębiorstwa. Ogień na taśmociągu

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje 31-letni wikary z parafii Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Żerkowie. Policja wyjaśnia okoliczności jego śmierci. Nieoficjalnie wiadomo, że duchowny miał ranę postrzałową. Mężczyzna miał pozwolenie na broń.

Śmierć na plebanii. Nie żyje wikary

Śmierć na plebanii. Nie żyje wikary

Źródło:
tvn24.pl

Reżim w Pjongjangu wysłał nad terytorium Korei Południowej kolejne balony ze śmieciami i odchodami - informuje w sobotę południowokoreańska armia. W mijającym tygodniu na jej terytorium dotarło już kilkaset takich obiektów.

Kolejne balony z północy. Przenoszą śmieci i odchody

Kolejne balony z północy. Przenoszą śmieci i odchody

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Kenia chce zaprzestać importu obuwia do 2027 roku. To - według rządu - miałoby ożywić krajowy przemysł skórzany i przyczynić się do utworzenia dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Rozpoczęto już przygotowania i do fabryk zakupiono maszyny zwiększające wydajność przetwarzania. Przeszkolono dodatkowo też kilkuset garbarzy.

Za trzy lata Kenia przestanie importować buty. Już podjęła pewne kroki

Za trzy lata Kenia przestanie importować buty. Już podjęła pewne kroki

Źródło:
PAP

We Władysławowie dwulatek został porażony prądem podczas zabawy. Dziecko w ciężkim stanie zostało przetransportowane śmigłowcem do szpitala.

Dwulatek porażony prądem podczas zabawy. Lądował śmigłowiec

Dwulatek porażony prądem podczas zabawy. Lądował śmigłowiec

Źródło:
tvn24.pl

Trudno tam dojechać, przetrwać zimę, zawsze trochę pieniędzy trzeba trzymać w skarpecie, bo bywa, że brakuje prądu i bankomat nie działa. Jest też problem z pracownikami. - Zawsze trzeba było ich tutaj ściągnąć, dać im mieszkanie - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Ewa Żechowska, szefowa bieszczadzkiej Chaty Wędrowca. - Jest taki przesąd, że pierwsze cztery lata są weryfikacją. Jak ktoś je przeżyje, to jest duża szansa, że w Bieszczadach zostanie - mówi Marta Gawron, właścicielka domków U Szoguna. Nie zamieniłaby jednak Wetliny na żadne miasto.

"Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie"

"Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

Czeka nas stopniowa poprawa pogody. Jeszcze w niedzielę możemy spodziewać się gwałtownych burz. Od początku tygodnia zjawiska te z każdym kolejnym dniem będą zanikać. Jeśli się pojawią, to tylko lokalnie. Temperatura w nadchodzącym czasie nie przekroczy 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura zacznie się uspokajać

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura zacznie się uspokajać

Źródło:
tvnmeteo.pl
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy

Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

"Nie oddamy Europy" - to spot przygotowany przez Akcję Demokracja, mający zachęcić Polaków do zagłosowania w wyborach do europarlamentu 9 czerwca. Jego autorzy wskazują na to, że Polska jest bezpieczna tylko we wspólnej i silnej Unii Europejskiej.

Profrekwencyjny spot Akcji Demokracja pokazuje, co może się stać, gdy zabraknie Unii Europejskiej

Profrekwencyjny spot Akcji Demokracja pokazuje, co może się stać, gdy zabraknie Unii Europejskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W ogrodach kancelarii premiera zorganizowano w sobotę wiele atrakcji z okazji Dnia Dziecka. W "Bajkowym ogrodzie" pojawił się między innymi Robert Lewandowski, który - otoczony przez tłum młodych fantów - wypisywał autografy. Odbyły się też liczne zabawy i konkursy. "Spełnienia marzeń i prawdziwych przyjaźni" życzyła z kolei wszystkim dzieciom para prezydencka.

Wyjątkowy gość w ogrodach kancelarii premiera. Lewandowski odwiedził "Bajkowy ogród" w Dzień Dziecka

Wyjątkowy gość w ogrodach kancelarii premiera. Lewandowski odwiedził "Bajkowy ogród" w Dzień Dziecka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o filmach "Garfield" oraz "Puchatek: Krew i miód 2", które właśnie trafiły do kin. W programie wspomniano także między innymi o kłopotach na planie ósmej części "Mission: Impossible".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Film "Sami swoi. Początek" okazał się kinowym hitem: na dużym ekranie obejrzało go ponad 800 tysięcy widzów. Teraz nową produkcję z bohaterami znanymi z kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego znajdziemy w Playerze.

Kinowy hit do obejrzenia na małym ekranie

Kinowy hit do obejrzenia na małym ekranie

Źródło:
DDTVN, tvn24.pl