Polska

Trzy lata temu poległ pierwszy polski żołnierz

Polska

 
MONPor. Kurowski zginął 14 sierpnia 2007 roku

W sobotę mija trzecia rocznica śmierci pierwszego polskiego żołnierza w Afganistanie. Porucznik Łukasz Kurowski zmarł w wyniku postrzału 14 sierpnia 2007 roku. Do tej pory w Afganistanie poległo 20 polskich żołnierzy.

Por. Łukasz Kurowski został ranny w czasie patrolu ok. 20 kilometrów na południowy wschód od bazy w Gardez, w prowincji Paktia. Zmarł po przewiezieniu do szpitala polowego. Miał 28 lat, był żonaty.

Spoczął na cmentarzu w podpoznańskim Lusowie niedaleko grobu naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie por. Kurowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Łukasz Kurowski służył w armii od 2003 r., w Afganistanie był od września 2006 r. w zespole doradczym, przy polskiej grupie bojowej w bazie Gardez w pobliżu granicy z Pakistanem. Zawodową służbę wojskową pełnił jako dowódca plutonu czołgów w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz roczne studium oficerskie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Pośmiertnie odznaczony

W lutym 2009 roku wdowa po por. Łukaszu Kurowskim odebrała w Poznaniu przyznane mu odznaczenie - "Meritorious Service Medal". Odznaczenie przyznawane jest rodzinom po poległych żołnierzach w misjach NATO, jak również tym żołnierzom, którzy się szczególnie wyróżniają w trakcie misji.

Medal został przyznany przez sekretarza generalnego NATO Jaapa de Hoop Scheffera. Odznaczenie wręczył ówczesny dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Dotychczas w Afganistanie w misji ISAF zginęło dwudziestu polskich żołnierzy: por. Kurowski, st. szer. Hubert Kowalewski, st. kpr. Szymon Słowik, kpr. Grzegorz Politowski, por. Robert Marczewski, plut. Waldemar Sujdak, kpr. Paweł Brodzikowski kpr. Paweł Szwed, st. chor. szt. Andrzej Rozmiarek, kpt. Daniel Ambroziński, plut. Marcin Poręba, st. szer. Artur Pyc, st. szer. Piotr Marciniak, st. szer. Radosław Szyszkiewicz i st. szer. Szymon Graczyk, kpr. Michał Kołek, kpr. Miłosz Górka, st. szer. Grzegorz Bukowski i plut. Paweł Stypuła.

Tydzień temu w wyniku wybuchu w Afganistanie zginął st. szer. Dariusz Tylenda.

MON honoruje wyróżniających się żołnierzy

W sobotę szef MON Bogdan Klich odznaczył wyróżniających się żołnierzy i uhonorował poległych. Wręczone zostały m.in. odznaczenia "Gwiazda Iraku" i "Gwiazda Afganistanu" oraz medale "Za Zasługi dla Obronności Kraju", a także odznaki honorowe "Kustosza Tradycji, Chwały, Sławy i Oręża Polskiego".

Uroczystość ma związek ze świętem Wojska Polskiego. Główne obchody odbędą się w niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent Bronisław Komorowski symbolicznie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi, wręczone zostaną awanse generalskie, odbędzie się uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci; na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wieńce.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MON

Pozostałe wiadomości