Dostosowanie sojuszu do nowych wyzwań powinno być przedmiotem przyszłorocznego szczytu w Warszawie – powiedziała we wtorek minister obrony Norwegii Ine Eriksen Soereide podczas otwarcia kieleckich targów zbrojeniowych. Towarzyszący jej na targach wicepremier Siemoniak podkreślił, że Norwegię i Polskę łączy "podobna wrażliwość" na sprawy bezpieczeństwa.
Otwierając 23. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak podkreślił, że Polska i Norwegia podobnie patrzą na sprawy bezpieczeństwa. Tym samym nawiązał do norweskiej wystawy narodowej, jaka w tym roku towarzyszy kieleckim targom.
- Rosja pokazała wolę i zdolność do użycia siły wojskowej dla osiągnięcia swoich celów strategicznych - powiedziała Soereide. Wskazała też na niebezpieczeństwo, jakie dla południa Europy stanowią działania Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku.
- Ta niestabilność zagraża nie tylko regionowi, ale Europie jako całości - podkreśliła minister obrony Norwegii, która na tegorocznym MSPO ma wystawę narodową.
Polska i Norwegia mają "podobną wrażliwość"
Zwracając się do norweskiej minister obrony Siemoniak podkreślił, że Polskę i Norwegię łączy bardzo wiele. Przypomniał niedawne uroczystości w Narwiku upamiętniające rocznice bitwy z udziałem polskich żołnierzy. Zaznaczył, że oprócz fundamentu historycznego ceni sobie m.in. wspólne przedsięwzięcia w NATO. - Norwegia jest dla nas bardzo cennym partnerem, będąc tak zwanym "starym członkiem NATO", ale mając podobną wrażliwość jak Polska na sprawy bezpieczeństwa - powiedział wicepremier.
Podkreślił, że cieszą go słowa norweskiej minister, która „dobitnie” podkreśliła potrzebę wzmacniania NATO.
Wicepremier przypomniał, że rząd i parlament postanowiły zwiększyć nakłady na obronność do co najmniej 2 proc. PKB. - Chcemy wydawać pieniądze naszych podatników na najlepszy sprzęt, mamy rosnące zaufanie do naszego przemysłu obronnego, ale stawiamy mu też coraz wyższe wymagania - powiedział.
Rocznica wybuchu wojny
Zwracając się do obecnych podczas otwarcia targów przedstawicieli kilkudziesięciu delegacji z całego świata przypomniał, że tegoroczna inauguracja MSPO zbiega się z rocznicą rozpoczęcia II wojny światowej. - Miałem zaszczyt o 4.40 uczestniczyć w uroczystościach w Wieluniu, w uroczystości upamiętniającej pierwsze bomby, które spadły na Polskę. To taka refleksja dla wszystkich, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo w swoich państwach, a takich osób jest tutaj dużo - zaznaczył.
W podobnym tonie wypowiedział się także minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. - Jesteśmy tu w Kielcach, by przez pryzmat historii spojrzeć na przyszłość i na to, co możemy zrobić dla poprawy wspólnego bezpieczeństwa - powiedział.
Szef dyplomacji zwrócił uwagę na „perfekcyjną” współpracę między MON a MSZ. Podkreślił także, że kielecki MSPO jest ogromnym sukcesem organizacyjnym, a sam salon z roku na rok staje się „coraz ważniejszą imprezą”. Przypomniał, że wystawa po Paryżu i Londynie jest trzecią tego typu imprezą na starym kontynencie. Doceniając rolę targów we wzmacnianiu pozycji Polski na świecie wręczył prezesowi Targów Kielce Andrzejowi Mochoniowi odznaczenie „Bene Merito” przyznawane przez MSZ.
Podczas tegorocznych targów na powierzchni 27 tys. metrów kwadratowych prezentuje się 550 wystawców z 30 krajów świata. Bierze w nim udział 66 delegacji z 48 krajów.
Autor: PM,fil/ja / Źródło: PAP