Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Ukrainą. Ustawa została przyjęta w piątek niemal jednogłośnie.
Za przyjęciem ustawy głosowało 427 posłów. Jeden poseł - Roman Kotliński (koło Bezpieczeństwo i Gospodarka) był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski wyraził w środę nadzieję, że prezydent Bronisław Komorowski będzie mógł podpisać akt ratyfikacji tej ustawy i tego traktatu w dniu wizyty w Warszawie prezydenta Ukrainy. Prezydent Komorowski zaprosił Petra Poroszenkę do złożenia wizyty w Warszawie w dniu 17 grudnia. Sikorski wyraził też nadzieję, że podczas grudniowej wizyty prezydent Ukrainy zwróci się z przemówieniem do zgromadzenia posłów i senatorów.
Obowiązuje tymczasowo
16 września Rada Najwyższa Ukrainy oraz Parlament Europejski ratyfikowały umowę stowarzyszeniową.
Po głosowaniu układ obowiązuje tymczasowo - w celu pełnej ratyfikacji umowa musi ratyfikowana przez wszystkie 28 państw członkowskich Unii. UE podpisała część polityczną umowy z Ukrainą w marcu w geście wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego; gospodarczą część umowy, dotyczącą przede wszystkim wolnego handlu, podpisano w czerwcu.
Jednak wdrożenie części handlowej pod naciskiem Rosji odłożono do końca 2015 roku.
W piątek po głosowaniach marszałek Sejmu Radosław Sikorski uroczyście podpisze ustawę, w obecności ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.
Autor: MAC//rzw / Źródło: PAP