Sędzia Rafał Puchalski jest kolejnym ujawnionym przez Kancelarię Sejmu kandydatem do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. To prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie powołany na to stanowisko przez Zbigniewa Ziobrę. Wcześniej przez ponad rok sędzia był delegowany do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ostatnio pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich.
Rafał Puchalski jest kandydatem zgłoszonym przez grupę sędziów. Nie wiadomo dokładnie przez których, bo Kancelaria Sejmu powołując się na ustawę o nowej KRS konsekwentnie odmawia podania list osób popierających kandydatów.
Rafał Puchalski w tym roku kończy 45 lat. Gdy Zbigniew Ziobro powołał go na prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie, ministerstwo napisało o nim: "absolwent m.in. studiów podyplomowych dla sędziów sądów powszechnych w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia – oddział w Przemyślu. Specjalista z prawa karnego, zaangażowany w działalność na rzecz propagowania wiedzy prawniczej wśród dzieci i młodzieży".
Rafał Puchalski zdał egzamin sędziowski w 1999 roku. W latach 2001-2003 był asesorem Sądu Rejonowego w Jarosławiu, a od 2003 roku jest sędzią tegoż sądu.
Z orzeczeń sędziego Puchalskiego
Orzeka w wydziale karnym i specjalizuje się w sprawach dotyczących przemocy w rodzinie. Rafał Puchalski ukończył w 2015 roku z wyróżnieniem Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie organizowane przez Ośrodek Szkoleniowy Stowarzyszenia "Niebieska Linia" w Warszawie.
Zaangażowanie społeczne sędziego Puchalskiego jest jedną z jego cech wymienianą w informacji prezesa sądu. Współpracując z instytucjami publicznymi, szkołami, władzami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi, "zajmował się szeroko pojętą działalnością związaną z edukacją prawną młodzieży i osób dorosłych".
Prezes Sądu Rejonowego w Jarosławiu podaje również, że sędzia Puchalski w latach, gdy pracował w sądzie, "załatwiał rocznie bardzo dużą ilość przydzielonych mu spraw". Od 1418 do 2818 na rok.
Od połowy 2016 roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro delegował go do pracy w resorcie. Rafał Puchalski najpierw był głównym specjalistą w Departamencie Strategii i Funduszy Europejskich, a potem zastępcą dyrektora tego wydziału.
Od 1 lutego Rafał Puchalski - sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu, jest prezesem Sądu Okręgowego w Rzeszowie.
W sumie jedenaścioro kandydatów
Pozostali kandydaci z łącznej liczby osiemnastu zgłoszeń, których nazwiska Kancelaria Sejmu ujawniła to tej pory to:
:: Dariusz Drajewicz - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa,
:: Grzegorz Furmankiewicz - sędzia Sądu Rejonowego w Jaśle,
:: Jędrzej Kondek - sędzia Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego-Warszawy,
:: Teresa Kurcyusz-Furmanik - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach,
:: Ewa Łąpińska - sędzia Sądu Rejonowego w Jaworznie,
:: Leszek Mazur - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie,
:: Maciej Mitera - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli,
:: Dagmara Pawełczyk-Woicka - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza,
:: Robert Pelewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu,
:: Mariusz Witkowski - sędzia Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich.
O wcześniej zgłoszonych kandydatach pisaliśmy w artykułach:
Autor: jp/AG / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24