Polska

"Rzeka płynie ulicami", "Most ledwo się trzyma", "Uciekamy!"

Polska

Kontakt TVN24Południe Polski pod wodą

"Poziom wody podniósł się niewyobrażalnie", "Woda w domach na parterze sięga kolan" - takie dramatyczne relacje z południa Polski trafiają na naszą skrzynkę Kontakt TVN24. Kolejne e-maile ze zdjęciami i filmami z zalanych terenów przychodzą do nas co kilkadziesiąt sekund.

fot. internauta Janusz 

"Dobczyce znowu pod wodą. Zamknięto dwie szkoły i nakazano odebrać dzieci z przedszkoli. Część mieszkańców wyjeżdża obawiając się przerwania zapory. Most na Rabie ledwo się trzyma" - pisze pan Grzegorz.

fot. internauta Viscbarca 
fot. internauta Krzysztof 
fot. internauta Patryk 

Wylały także niewielkie rzeki Skawa i Pleczka. Od internauty Janusza dostaliśmy zdjęcia z leżącej nad nimi miejscowości Zembrzyce. "Dwa mosty są już zamknięte. Most na rzece Skawa, wyjazdowy z Zembrzyc w kierunku na Suchą Beskidzką i Wadowice, ma zerwane podpory. Most jest zamknięty zarówno dla samochodów, jak i dla pieszych. Most z Zembrzyc do miejscowości Marcówka na rzece Paleczka, również jest zamknięty. Opady są ciągle duże i poziom wody ciągle rośnie. Dołączam jeszcze zdjęcia z nowo wybudowanego mostu, który jest jeszcze nieotwarty, jest to most obwodnicy Zembrzyc, zalany jest cały plac budowy obok niego, o godzinie 1 w nocy pracownicy wywozili sprzęt ciężki na górę mostu, baraki zostały zalane" - relacjonuje Janusz.

Relacje dostaliśmy też od internauty o nicku viscabarca z miejscowości Radwan w woj. małopolskim. "Rok temu w tej miejscowości z powodu powodzi był premier Donald Tusk. Teraz brakuje 50 cm do całkowitego wylania rzeki" - pisze.

"Od wczoraj trwa już alarm powodziowy w gminie Dąbrowa Tarnowska" - pisze z kolei pan Krzysztof. "Całkowicie nieprzejezdna jest ulica Nadbrzeżna. Zalaniu uległo kilkanaście domów. Rzeka Breń wylała również na osiedlu Kościuszki - lada chwila padną Dąbrowski Dom Kultury oraz garaże osiedlowe. Niestety, ciągle obficie pada i istnieje duże prawdopodobieństwo wylania na ulice Kościuszki, Oleśnicką oraz Aleje Wolności. Pod wodą jest również stadion miejski i coraz bliżej podchodzi już rzeka do obiektów rekreacyjnych. Wszyscy tutaj mają nadzieję, że nie powtórzy się dramat z czerwca z zeszłego roku" - relacjonuje dalej.

Z niedalekiego Tarnowa zdjęcia przesyła pan Patryk. "Zdjęcia zostały zrobione na moście w Tarnowie-Mościcach. Poziom wody w nocy podniósł się niewyobrażalnie, wieczorem rzeka była jeszcze w korycie, dziś już dotyka wału z jednej strony" - pisze.

Groźnie jest też w Bielsku Białej. "W Bielsku widowiskowo płynie nasza "rzeczka". Płynie dynamicznie przez centrum miasta i niewiele jej brakuje do wylania" - alarmuje internauta o nicku Underhill BB.

film: UnderhillBB

Inny mieszkaniec Bielska Białej, "darosbb" napisał o swojej wyprawie do niedalekiego Skoczowa. "Musiałem pojechać jakiś czas temu do Skoczowa. To, co tam zobaczyłem, przypominało labirynt. Objazdy, drogi zalane wodą. Nie dało się dojechać do centrum. Wracając tą samą drogą, która wcześniej była przejezdna, poruszałem się po bagnie" - pisze.

Relację i film z okolic Skoczowa dostaliśmy też od internauty Janusza. - Filmik kręcony w Bąkowie z wozu strażackiego. W tym momencie woda w domach na parterze sięga kolan;/" - napisał.

film: Janusz

Nie lepiej jest w Andrychowie.- Woda zalewa bloki na osiedlu Olszyny. Bardzo krytyczna sytuacja. To osiedle graniczy z rzeką Wieprzykówką, która wylewa coraz więcej, a leje dalej jak z cebra" - pisze Waldi.

fot. internauta Waldi 
film: Waldi

"Zatopienie mocne!!!" - zaczyna swojego maila pan Oskar z Kończyc Wielkich (powiat cieszyński). "Przed chwilą próbowałem dostać się do pobliskiego sklepu, niestety drogę skrócił mi "uliczny staw". Głębokość wody 50 cm i więcej" - relacjonuje.

Ciekawe zdjęcia dostaliśmy też od pana Wojciecha, który sfotografował zalany plac budowy odcinka autostrady A1 Sośnica-Maciejów. "Woda przerwała kawałek nasypu pod autostradę i zalała zaplecze budowy. Zmyte zostały baraki ze sprzętem, sanitariatami, komputerami oraz duża ilość maszyn (ubijarki, koparki, dźwigi)" - relacjonuje.

fot. internauta Oskar 
fot. internauta Wojciech 

Źródło: Kontakt TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt TVN24

Pozostałe wiadomości