We wtorek rząd przyjmie stanowisko wobec przygotowanego przez Platformę Obywatelską projektu zmian w konstytucji. PO chce zmniejszenia liczby parlamentarzystów i osłabienia prezydenckiego weta. Ministrowie zajmą się też m.in. projektem tzw. "ustawy żłobkowej" w sprawie opieki nad najmłodszymi.
Propozycję zmian w lutym przedstawił Donald Tusk i ówczesny szef klubu Grzegorz Schetyna.
Zakłada ona zmniejszenie liczby posłów z 460 do 300 oraz powiązanie liczby mandatów w Senacie z liczbą mieszkańców w województwie w ten sposób, że na każdy rozpoczęty milion mieszkańców przypadałby jeden mandat. Wnioskodawcy obliczyli, że obecnie województwom przypadałoby od dwóch do sześciu mandatów, a Senat liczyłby 49 senatorów, ale w przyszłości mogłoby się to zmienić.
Ponadto prawo zasiadania w Senacie otrzymaliby byli prezydenci wybrani w wyborach powszechnych. Mogliby się jednak zrzec tego uprawnienia.
Łatwiej odeprzeć weto?
PO chce też , aby Sejm mógł odrzucać prezydenckie weto bezwzględną większością głosów - a nie jak obecnie większością 3/5 głosów. Prezydent nadal byłby wybierany w wyborach powszechnych, ale warunkiem startu w wyborach byłoby zebranie 300 tys. podpisów z poparciem (obecnie - 100 tys.).
Więcej rodzin zastępczych
We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Dzięki tej tzw. ustawie żłobkowej łatwiej będzie założyć żłobek, dzięki czemu tego typu placówki będą bardziej dostępne. W tej chwili do żłobków chodzi tylko 2 proc. dzieci.
Rząd rozpatrzy też projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Dzięki niej ma powstawać więcej zawodowych rodzin zastępczych. Powołane zostaną też instytucje asystenta rodziny i koordynatora rodzinnej opieki zastępczej.
Źródło: PAP