"Stocznia Gdynia" na 29. a "Stocznia Szczecińska Nowa" na 30. miejscu wśród podmiotów, których prywatyzacja będzie miała największe znaczenie dla interesów państwa. To zawierał rządowy załącznik 79 podmiotów, objętych "tarczą antykorupcyjną", o którym od kilku tygodni mówili politycy. Kancelaria Premiera właśnie ujawniła materiały ws. tarczy. Nie ma w nich jednak - wydaje się - najważniejszego pisma: dokumentu rządowego powołującego "tarczę antykorupcyjną".
W sobotę premier Donald Tusk zapowiedział, że udostępniona zostanie pełna dokumentacja dotycząca "tarczy antykorupcyjnej". Odniósł się w ten sposób do informacji portalu tvn24.pl, że organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką antykorupcyjną nie otrzymały od kancelarii premiera - mimo wielokrotnych próśb - szczegółowych informacji o projekcie "tarczy antykorupcyjnej". W związku z tym złożyły skargę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.
Tego samego dnia minister w Kancelarii Premiera Jacek Cichocki doprecyzował, że informacje w sprawie "tarczy antykorupcyjnej" będą udostępnione w przyszłym tygodniu. Na stronach kancelarii zawisły dzisiaj, oto co zawierają.
Premier ujawnia. Wszystko?
KPRM opublikowała listę 79 podmiotów, których "prywatyzacja będzie miała największe znaczenie dla interesów i bezpieczeństwa państwa". Stocznie gdyńska i szczecińska są wymienione odpowiednio na 29. i 30. miejscu. Załącznik nie jest opatrzony datą, nie wiadomo kiedy został przygotowany.
Wśród dokumentów nadal nie ma jednak tego, który były szef CBA Mariusz Kamiński nazywa "aktem założycielskim" tarczy antykorupcyjnej. - Hasło (tarczy - red.) rzeczywiście pojawia się w dokumentach urzędowych. Ale dokumentu rządowego, uchwały rady ministrów, ws. tarczy antykorupcyjnej nie ma – podkreślał Kamiński na wtorkowej konferencji prasowej.
Na stronach kancelarii możemy przeczytać natomiast to, co strona rządowa podkreślała już wielokrotnie. - "Tarcza antykorupcyjna" stała się jednym z najważniejszych zadań wskazanych służbom specjalnym przez Prezesa Rady Ministrów do realizacji 2009 r.
KPRM tłumaczy też, że specyfiką "tarczy antykorupcyjnej" jest jej "profilaktyczny charakter, bowiem służby w ramach rutynowej realizacji swoich ustawowych obowiązków dążą przede wszystkim do zgromadzenia dowodów uprzednio popełnionych przestępstw". - W ramach "tarczy antykorupcyjnej" chodzi przede wszystkim o zapobieganie przestępstwom, a ewentualna waloryzacja procesowa zgromadzonych informacji ma następować dopiero w przypadku niepowodzenia działań profilaktycznych - czytamy.
Na stronie zaprezentowane zostało też kalendarium działań służb specjalnych w ramach "tarczy antykorupcyjnej".
8 maja 2008 r.
Podczas posiedzenia Kolegium do Spraw Służb Specjalnych Prezes Rady Ministrów wydał szefom ABW, CBA i SKW polecenie stworzenia „tarczy antykorupcyjnej” osłaniającej najważniejsze prywatyzacje i zamówienia publiczne.
Czerwiec – sierpień 2008 r.
Sekretarz stanu w KPRM Jacek Cichocki zwrócił się do wszystkich ministrów i kierowników urzędów centralnych o wskazanie najważniejszych przetargów, które powinny zostać objęte „tarczą antykorupcyjną”. Na podstawie odpowiedzi sporządzono listę 79 podmiotów przeznaczonych do prywatyzacji oraz 161 procedur zamówień publicznych z 10 resortów (Załącznik 1 cz. I) (Załącznik 1 cz. II)
27 września 2008 r.
Robocze spotkanie sekretarza stanu w KPRM z szefami służb specjalnych na temat wdrożenia „tarczy antykorupcyjnej”. Dyskutowano o podstawowych kierunkach i formach działania, a także o koordynacji i podziale zadań. Szefom służb przekazano w trybie roboczym listy wybranych prywatyzacji i zamówień publicznym. Sprawa wdrożenia „tarczy antykorupcyjnej” była też poruszana przy okazji innych roboczych spotkań sekretarza stanu Jacka Cichockiego z szefami służb w październiku i listopadzie 2008 r. (Załącznik 2 – prezentacja dotycząca „tarczy antykorupcyjnej”, Załącznik 3 – informacja dotycząca działań w sprawie „tarczy antykorupcyjnej”).
15 października 2008 r.
Sekretarz stanu Jacek Cichocki skierował do 11 ministrów pismo o wyznaczenie ich przedstawicieli odpowiedzialnych za współpracę ze służbami w sprawie „tarczy antykorupcyjnej”.
20 listopada 2008 r.
Sekretarz stanu Jacek Cichocki przekazał szefom służb listy osób odpowiedzialnych za współpracę ze służbami w sprawie „tarczy antykorupcyjnej” z poszczególnych ministerstw.
1 grudnia 2008 r.
Sekretarz stanu Jacek Cichocki skierował do szefów służb pismo w sprawie rozpoczęcia działań wynikających z założeń tarczy antykorupcyjnej. KPRM pokazuje jednak jedynie pismo skierowane do CBA (Załącznik 4)
2 grudnia 2008 r.
Kolegium do Spraw Służb Specjalnych omawiało rozpoczęcie działań w ramach „tarczy antykorupcyjnej”. Premier Donald Tusk podkreślił wagę tego zadania.
Druga połowa grudnia 2008 r.
Szefowie służb nadesłali sprawozdania dotyczące stanu przygotowań do wdrożenia „tarczy antykorupcyjnej”.
16 stycznia 2009 r.
Sekretarz stanu Jacek Cichocki skierował do szefów służb pismo z prośbą o informacje na temat liczby funkcjonariuszy zaangażowanych bezpośrednio w realizację programu, liczby jednostek organizacyjnych, z którymi nawiązano bezpośredni kontakt, liczby odbytych spotkań, liczby osób poddanych sprawdzeniom, liczby firm poddanych sprawdzeniom, ujawnionych nieprawidłowości.
Luty 2009 r.
Szefowie służb rozpoczęli nadsyłanie miesięcznych sprawozdań dotyczących działań prowadzonych w ramach „tarczy antykorupcyjnej”, uwzględniających informacje, o które zwrócił się sekretarz stanu Jacek Cichocki pismem z 16 stycznia 2009 r. Równolegle zaczęły się pojawiać informacje od służb dotyczące konkretnych spraw związanych z „tarczą”. Zarówno sprawozdania, jak i informacje szczegółowe są opatrzone klauzulami tajności ze względu na to, że zawierają informacji dotyczące konkretnych zainteresowań i działań służb. (Od maja 2009 r. CBA informowało, w formie bardzo zdawkowej i ogólnikowej, o swoim zainteresowaniu prywatyzacją stoczni w Gdyni i Szczecinie, upublicznienie tych sprawozdań nie jest możliwe ze względu na nadaną im klauzulę tajności).
18 marca 2009 r.
Sekretarz stanu Jacek Cichocki przesłał do kierowników resortów „Rekomendacje postępowań antykorupcyjnych przy stosowaniu procedury udzielania zamówień publicznych” – podręcznik opracowany w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w ramach działań związanych z realizacją „tarczy”. Ministrowie zostali zobowiązani do zapoznania z tym podręcznikiem wszystkich osób zaangażowanych w procedury zamówień publicznych w danym ministerstwie.
16 czerwca 2009 r.
Wdrożenie i funkcjonowanie „tarczy antykrupcyjnej” omówiono podczas posiedzenia Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, przy okazji dyskusji na temat sprawozdań z pracy służb w 2008 r. Premier ponownie podkreślił wagę, którą przykłada do sprawnej realizacji „tarczy antykorupcyjnej”, a szef CBA stwierdził, że "tarcza antykorupcyjna" jest najważniejszym zadaniem realizowanym przez kierowaną przez niego służbę.
9 lipca 2009 r.
Sekretarz Stanu Jacek Cichocki skierował do szefów służb pismo z prośbą o przedstawienie sprawozdania podsumowującego dotychczasowe działania służb w ramach „tarczy”.
Przełom lipca i sierpnia 2009 r.
Wpływają półroczne sprawozdania od szefów służb.
Sierpień 2009 r.
Do KPRM wpływają od służb specjalnych jawne materiały dotyczące ich działań w ramach "tarczy antykorupcyjnej". (Załącznik 5 - odpowiedź ABW, Załącznik 6 - odpowiedź CBA, Załącznik 7 - odpowiedź SKW).
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP