Miasto powołało zespół do koordynacji obchodów rocznic przypadających w tym roku. Skupiło się jednak tylko na dwóch najważniejszych - 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20-lecia wyborów w czerwcu 1989 roku. W oficjalnym kalendarzu pominięto 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Stan przygotowań do tegorocznych obchodów dokumentuje kalendarium na stronie www.rocznice2009.pl. Przygotowuje go zespół stworzony przy Domu Spotkań z Historią.
- Został powołany nie po to, by organizować obchody, lecz po to, by zebrać w jednym miejscu informacje o wszystkich wydarzeniach i umożliwić ich koordynację. Choćby po to, by jednego dnia nie odbywały się dwie, konkurencyjne, organizowane przez różne instytucje - tłumaczy Katarzyna Puchalska, która kieruje zespołem.
Lista jest skromna, ale ma się rozwijać
W kalendarium znajdziemy kilkadziesiąt pozycji - głównie zapowiedzi wystaw organizowanych przez Dom Spotkań z Historią, Urząd ds. Kombatantów oraz Instytut Pamięci Narodowej. Są też zapowiedzi konkursów i daty uruchomienia stron internetowych poświęconych historycznym wydarzeniom i planowanym obchodom. Imprez z prawdziwego zdarzenia - jak na lekarstwo. I to pomimo tego, że zespół działa już od maja zeszłego roku.
- Zainteresowanie organizacji pozarządowych było początkowo niewielkie - przyznaje Puchalska. - Ale na szczęście z dnia na dzień jest coraz większe i kalendarium będzie się zapełniać - zapewnia.
Zapomnieli o powstaniu?
W rocznicowym kalendarzu jest jednak jedna zaskakująca luka - brakuje w nim daty 1. sierpnia. Czy miasto zapomniało o 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego?
- Naszym celem jest zebranie informacji o dwóch rocznicach i na tym się koncentrujemy. Po to został powołany zespół - odpowiada Puchalska. Pytana, czy brak roku 1944 między 1939 i 1989 nie jest dziwny odpowiedziała z kolei, że w kalendarium jest miejsce dla każdego wydarzenia.
- Nie ma tam też innych rocznic, np. wejścia Polski do NATO. Obchody rocznicy sierpnia 1944 roku organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie dostaliśmy od nich żadnej informacji - dodaje.
Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum, uspokaja: - Kalendarz tegorocznych obchodów nie jest jeszcze domknięty, dlatego na razie go nie publikujemy. I dodaje: - Mimo wszystko rok 1944 powinien się chyba znaleźć na stronie poświęconej okrągłym rocznicom przypadającym w tym roku, związanym z Warszawą
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Julia Sielicka-Jastrzębska/Muzeum Powstania Warszawskiego