- Po informacji premiera kluby będą miały 15 minut na wystąpienie - poinformowała na konferencji prasowej marszałek Ewa Kopacz. Jak zaznaczyła, taki system będzie sprawiedliwy. Przyznała, że za taką formułą debaty były wszystkie kluby z wyjątkiem PiS.
Premier ma wystąpić z "drugim expose" w piątek o godzinie 9. Jak mówiła Kopacz, propozycje na Konwencie Seniorów były różne - od debaty średniej, po debatę długą, a nawet postulat, by kluby miały na wystąpienie tyle samo czasu, ile premier. - W długiej debacie czas dzielony jest proporcjonalnie między kluby. Ponieważ mamy cztery kluby opozycyjne, przy długiej debacie największe kluby byłyby beneficjentami, mówiłyby najdłużej. W debacie krótkiej i średniej te dysproporcje są dużo mniejsze. Dlatego bardziej sprawiedliwie będzie, jeśli będziemy rozmawiać w tych samych wymiarach czasowych - argumentowała Kopacz. Jak dodała, wszystkie kluby zgodziły się na taką formułę za wyjątkiem PiS. Kopacz poinformowała także, że przychyliła się do wniosku PiS o to, by pytania po debacie były nieograniczone.
"Projekt szeroko konsultowany" Marszałek pytana o samo expose premiera powiedziała, że jego treść jest sprawą szefa rządu, chociaż odbyły się szerokie konsultacje z ministrami. - To nie tylko i wyłącznie autorski projekt pana premiera, bo jest on po szerokich konsultacjach z ministrami - powiedziała. Nie chciała odpowiedzieć na pytanie, czy w wystąpieniu premier zapowie obłożenie składkami ZUS wszystkich umów cywilnoprawnych. - Poczekajmy do piątku - dodała. Kopacz odniosła się też do zarzutów o brak aktywności PO w ostatnich tygodniach. - To normalne, że po pięciu latach popularność partii, która podejmuje trudne decyzje, spada. Jest trochę tak jak w wyścigu kolarskim: są lotne premie, które wygrywają różne osoby, ale liczy się to, kto jest pierwszy na mecie - dodała.
Budżet - jeszcze w październiku W środę rano odbędą się natomiast głosowania przełożone z poprzedniego posiedzenia Sejmu. Posłowie głosować będą m.in. wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu dwóch projektów. Chodzi o projekt Ruchu Palikota ustawy o świadomym rodzicielstwie, który liberalizuje zasady przeprowadzania aborcji oraz o projekt Solidarnej Polski zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który wprowadza zakaz aborcji ze względu na upośledzenie płodu. Głosowany będzie też projekt nowelizacji ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Projekt zmienia ustawę, która ma wejść w życie 27 października, a która przewiduje, że nadzór nad kasami obejmie Komisja Nadzoru Finansowego. Proponowane zmiany mają - według autorów projektu - charakter wyłącznie "techniczno-prawny". Sejm zajmie się też nowelizacją kodeksu pracy dotyczącą zmniejszenia procedur niezbędnych przy rejestracji podmiotu gospodarczego. Kopacz poinformowała też, że pierwsze czytanie ustawy budżetowej odbędzie się 23 października, kolejne - 11 i 14 grudnia.
Autor: jk/tr / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24