Polska dyplomacja potęgą na Twitterze. Konto polskiego MSZ zajmuje 3. miejsce, a Radosława Sikorskiego 40. miejsce pod względem popularności wśród dyplomatów, głów państw, szefów rządów czy ministerstw korzystających z tego narzędzia.
Anglojęzyczny profil polskiego resortu zajął 3. miejsce w rankingu zwanym "Twiplomacy", który obejmuje aktywności w serwisie Twitter dotyczące 505 głów państw, szefów rządów oraz ministrów spraw zagranicznych ze 153 krajów.
Dobrze radzi sobie również polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który w tym samym zestawieniu uplasował się na 40. pozycji. Jego osobisty profil Twitterze śledzi ponad 130 tys. osób i jest jednym z najpopularniejszych wśród polskich polityków.
@PolandMFA i @sikorskiradek wśród „Top 50 Best Connected World Leaders” według @Twiplomacy http://t.co/HBMaF5i7e5 #Twiplomacy #Twitter
— MSZ RP (@MSZ_RP) July 24, 2013
Jak poinformował MSZ w komunikacie, dyplomacja na Twitterze jako forma wspierania tradycyjnej polityki zagranicznej staje się coraz bardziej popularna. Właśnie dlatego polska dyplomacja zamierza cały czas pracować nad zwiększeniem liczby osób obserwujących profile ministra i ministerstwa oraz uruchamiać nowe strony internetowe.
"Silna pozycja"
- Bardzo się cieszymy, że udało nam się zbudować silną pozycję w internecie. Chcemy rozwijać liczbę śledzących na ponad 130 kontach naszych placówek na całym świecie oraz na rosnącej liczbie kont naszych ambasadorów. Bezpośrednie docieranie do społeczeństwa i innych krajów z informacjami o Polsce i naszej polityce zagranicznej jest coraz powszechniejsze - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki.
Resort, m.in. za pomocą internetu, zrealizuje w przyszłym roku akcję promocji Polski za granicą. Kampania odbędzie się z okazji 25. rocznicy pierwszych po wojnie, częściowo wolnych wyborów w naszym kraju, 15. rocznicy wejścia do NATO i 10. rocznicy akcesji do Unii Europejskiej. Rzecznik MSZ nie chciał podać, ile będzie kosztować ta kampania, ani jakie media obejmie. Szczegóły mają być znane na początku przyszłego roku.
"Ćwierkają" od 4 lat
Polskie MSZ przypomina, że jest obecne na Twitterze od 2009 roku. Prowadzi konta dostarczające informacje o polskiej polityce zagranicznej (@MSZ_RP - w języku polskim i @PolandMFA - w języku angielskim), opiece konsularnej (@PolakZaGranica) i promocji Polski (@PolandGOVpl). Z Twittera aktywnie korzystają też wszyscy członkowie kierownictwa MSZ, rzecznik prasowy i część ambasadorów.
Autor: aj/jk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter.com