- Nie pracowałem w organach bezpieczeństwa PRL, nie pełniłem w nich służby, ani nie byłem świadomym i tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa - deklaruje Mariusz Handzlik. Jego nazwisko znalazło się w najnowszym katalogu IPN jako TW "Piotr" zarejestrowany przez SB w 1987 r.
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe tłumaczy w oświadczeniu, że w 1987 r., przy składaniu wniosku paszportowego, osoba podająca się za oficera Ludowego Wojska Polskiego zaproponowała mu pracę dla LWP. - Lekkomyślnie zgodziłem się napisać jednozdaniowe oświadczenie o tym, że jeszcze raz spotkam się z tą osobą. Pod wpływem rozmówcy podpisałem je swoim imieniem z bierzmowania, tj. Piotr. Żadnej współpracy nigdy nie podjąłem - napisał Handzlik.
Zapewnił, że rok później po powrocie z Francji ta sama osoba skontaktowała się z nim drugi raz, ale również wtedy "kategorycznie odmówił jakichkolwiek kontaktów". Handzlik deklarował, że o kontaktach ze służbami PRL poinformował prezydenta Lecha Kaczyńskiego i "właściwe organy państwowe w ramach postępowania o dostęp do informacji niejawnej oraz w oświadczeniu lustracyjnym". Zapowiedział też, że niezwłocznie podda się postępowaniu autolustracyjnemu.
"Objęty kontrolą operacyjną"
IPN podał w internecie, że Handzlik był "objęty kontrolą operacyjną w ramach KE zarejestrowanego 27.08.1984 pod nr. 9407 przez Wydz. IV WUSW w Bielsku-Białej". "Pozyskany do współpracy 19.05.1987 i zarejestrowany 26.05.1987 jako TW ps. "Piotr" do sprawy obiektowej krypt. "Wawel". Zakończono 26.01.1989 z powodu odmowy współpracy" - stwierdza katalog.
Szef krakowskiego IPN Marek Lasota powiedział, że operacja "Wawel" nie była "krakowską sprawą". - Dotyczyła ona tej części archidiecezji krakowskiej, która znajdowała się w woj. bielskim - dodał.
"Kategorycznie odmówił jakichkolwiek kontaktów"
Lekkomyślnie zgodziłem się napisać jednozdaniowe oświadczenie o tym, że jeszcze raz spotkam się z tą osobą. Pod wpływem rozmówcy podpisałem je swoim imieniem z bierzmowania, tj. Piotr. Żadnej współpracy nigdy nie podjąłem mh
Jako zachowane dokumenty nt. Handzlika IPN wymienia karty z kartoteki rejestracyjnej i ogólnoinformacyjnej archiwum WUSW w Bielsku-Białej oraz z kartoteki odtworzeniowej archiwum MSW, zapisy z dziennika rejestracyjnego oraz archiwalnego WUSW w Bielsku-Białej oraz akta z IPN i akta paszportowe. .
Od doradcy premiera do kancelarii prezydenta
Pozyskany do współpracy 19.05.1987 i zarejestrowany 26.05.1987 jako TW ps. "Piotr" do sprawy obiektowej krypt. "Wawel". Zakończono 26.01.1989 z powodu odmowy współpracy ipn
W latach 1992-94 był doradcą premier Hanny Suchockiej ds. polityki zagranicznej, a od 1994 do 2000 r. - I sekretarzem i radcą ds. polityczno-wojskowych w ambasadzie RP w Waszyngtonie. W latach 2000-01 szefował Departamentowi Polityki Eksportowej w MSZ, a potem był wicedyrektorem w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa MSZ (2001-2002).
W latach 2002-03 był przewodniczącym Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych (MTCR) w Paryżu, a w latach 2004-05 był radcą-ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku. Przed objęciem funkcji podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta był dyrektorem prezydenckiego Biura Spraw Zagranicznych (2006-08).
W czwartek biuro lustracyjne IPN uzupełniło katalogi osób publicznych o 422 burmistrzów, prezydenta miasta, 332 członków zarządów powiatów i 5 osób pełniących inne funkcje publiczne.
Informację jako pierwszy podał RMF FM.
Źródło: RMF FM, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Fotorzepa