Powódź w Polsce. Tusk o "nagminnym zjawisku". "Poprosiłem o reakcję"

Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP
Tusk: poprosiłem UOKiK o reakcję
Tusk: poprosiłem UOKiK o reakcjęTVN24
wideo 2/27
Tusk: poprosiłem UOKiK o reakcjęTVN24

Wtorek to kolejny dzień zmagań służb i mieszkańców ze skutkami powodzi. Rząd rozszerzył terytorium objęte stanem klęski żywiołowej o kolejne powiaty: w woj. dolnośląskim - dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w woj. opolskim - brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski i krapkowicki. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w tej sprawie. Trwa sztab kryzysowy z premierem we Wrocławiu. - Rozmawiam z powodzianami. Potrzebują butów czy rękawic. Idą do sklepu i dowiadują się, że te rzeczy są dwa razy droższe niż były przed powodzią. Podobno jest to zjawisko nagminne. Producenci lub hurtownicy zaczynają korzystać z tej dramatycznej sytuacji - mówił.

W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 18:22

    Te straty będziemy jednak liczyli w miliardach - powiedział premier.

  • 18:22

    Tusk: Minister poinformował mnie, że mamy do dyspozycji w tej chwili już dwa miliardy złotych.

  • 18:21

    Premier: Zwróciłem się do ministra finansów, żeby przestać się łudzić, że środki, które udało się do tej pory wygospodarować, wystarczą. Ten miliard powinien wystarczyć na doraźną pomoc typu 10 tysięcy (zł). Ale straty w infrastrukturze, za co będzie odpowiadało państwo czy samorząd, są gigantyczne.

  • 18:20

    Premier: Musimy z całej polski ciągnąć pomoc ekspercka z uprawnieniam z nadzoru budowlanego, żeby możliwie szybko definiować, co jest do uratowania. 

  • 18:19

    Premier: W bardzo wielu miejscach, wystarczyło odwiedzić jedną z ulic w Kłodzku, żeby zobaczyć, że część naszych starań, np. że możemy dać pieniądze na remont, może nie mieć sensu, jeśli nie będzie ekspertyz budowlanych, czy to w ogóle może stać.

  • 18:18

    Tusk: Nie ufajcie dobrym komunikatom. Ludzie tam na dole nie mają poczucia, że wszystko gra.

  • 18:16

    Donald Tusk: Będziemy szukali mechanizmów tak, aby kredytobiorcy, którzy stracili swoje miejsca zamieszkani na skutek powodzi, żeby dostali od nas czytelną i pomoc w tej kwestii. Szukamy też metod, żeby nie płacili ZUS-u.

  • 18:15

    Szef rządu: Rozmawiałem z ministrem finansów, będziemy rozmawiali także z bankami. Poszkodowani mówią: nie mamy gdzie mieszkać, a jesteśmy na kredycie.

  • 18:14

    Tusk: Musimy pokazać, że żołnierze są wtedy, kiedy jest taka potrzeba, także tan klęski żywiołowej.

  • 18:14

    Premier: Ludzie szczególnie czekają na wojsko.

  • 18:14

    Tusk: Nie jesteśmy do tego, żeby odpowiadać jak dobrze i sprawnie działamy, tylko żeby ludzie to odczuwali.

  • 18:13

    Tusk: Kiedy woda już podchodziła pod okna pierwszego piętra nadal nikt nie dostał informacji o potrzebie ewakuacji.

  • 18:12

    Premier: Wszyscy bez wyjątku - także samorządowcy - muszą być wśród ludzi. Wiem, że nie będzie od razu mieszkań, pomoc finansowa trafi nie za godzinę, wszystko rozumiem. Ale im więcej czasu potrzebujemy na przygotowanie pomocy, tym bardziej niezbędna jest wasza obecność wśród ludzi, w każdym miejscu. Luzie muszą ws widzieć, muszą od was uzyskać jakąś elementarną informację. Tam, w Kłodzku, z informacją było naprawdę źle.

  • 18:09

    Tusk: Ludzie mówią, że nie mają poczucia obecności policji.

  • 18:09

    Premier: W samym Kłodzku zniszczeniu uległo ponad 500 mieszkań.

  • 18:08

    Premier o poszkodowanych w Kłodzku: nie dostali informacji o lokalach zastępczych.

  • 18:08

    Tusk: Poprosiłem UOKiK o reakcję.

  • 18:07

    Tusk: Rozmawiam z powodzianami, którzy sprzątają swoje domy. Potrzebują butów czy rękawic. Idą do sklepu i dowiadują się, że te rzeczy są dwa razy droższe niż były przed powodzią. Podobno jest to zjawisko nagminne. Producenci lub hurtownicy zaczynają korzystać z tej dramatycznej sytuacji, kiedy radykalnie zwiększył się popyt.

  • 18:05

    Donald Tusk: Zanim przejdę do przykrych rzeczy, chciałbym uświadomić, jakie mamy problemy. To poboczne efekty powodzi. 

  • 18:04

    Donald Tusk zabrał głos podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

  • 17:38

    Podczas wtorkowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, szef MSWiA Tomasz Siemoniak informował już, że premier zdecydował o rozszerzeniu terytorium, na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej.

    W trakcie późniejszej konferencji prasowej Siemoniak powiedział, że - aby objąć powiat lub gminę stanem klęski żywiołowej - wojewodowie muszą złożyć wniosek o umieszczenie danych obszarów w rozporządzeniu.

    Szef MSWiA zapewnił, że rozporządzenie będzie nowelizowane, "tyle razy, ile będzie trzeba". - Być może nadmiarowo, ale to jest rozporządzenie, które pozwala służbom skutecznie działać - oświadczył.

    Siemoniak przekazał, że chodzi np. o możliwość wprowadzenia zakazu wchodzenia na wały przeciwpowodziowe przez osoby postronne. - Kończymy z wchodzeniem na wały, narażaniem siebie, służb państwowych, jak i jakości wałów - zaznaczył.

  • 17:31

    W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego z dnia 16 września.

    Terytorium objęte stanem klęski żywiołowej zostało rozszerzone o powiaty: w woj. dolnośląskim - dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w woj. opolskim - brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.

    Do tej pory objęte statusem klęski żywiołowej są następujące powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj, śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

  • 17:30

    Dynamiczna sytuacja powodziowa. Stan po powodzi w Nysie (17.09.2024 r.)

  • 17:19

    Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła specjalną infolinię dla pracowników i pracodawców z terenów objętych powodzią: 22 391 83 70. Inspektorzy na tym obszarze w miarę możliwości wykonują swoje obowiązki służbowe.

  • 17:17

    "Prosimy użytkowników zbiorników i urządzeń wodnych o ścisłe przestrzeganie instrukcji gospodarowania wodą i wcześniejsze informowanie Wód Polskich o planowanych zrzutach wody. Ścisła współpraca jest niezbędna w sterowaniu falą wezbraniową i redukowania zagrożenia powodziowego" - podają Wody Polskie na portalu X.

  • 17:07

    Schronisko dla zwierząt "Na Paluchu" rozpoczęło zbiórkę darów dla zwierząt, które ucierpiały podczas tegorocznej powodzi na południu kraju. 

    Ich akcję wspierają: stołeczny ogród zoologiczny, Zarząd Zieleni i Lasy Miejskie.

    Zbiórka potrwa do 20 września, jednak może zostać przedłużona.

  • 17:01

  • 16:53

    "1.5 mld zł - tyle przekierujemy z funduszy UE dla Polski na odbudowę po powodzi" - poinformowała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na platformie X.

    "To środki na remont domów jednorodzinnych, naprawę infrastruktury energetycznej i sieci wodno-kanalizacyjnych w gminach dotkniętych przez powódź. Kolejne 3.5 mld zł może zostać przeznaczonych na budowę wałów, zbiorników i tam czyli inwestycje, które zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w całej Polsce" - dodała.

  • 16:49

    Następnie strażacy zaprosili do środka samochodu, aby zaprezentować działanie samochodu.

  • 16:49

    Borowiec: To pozwala, żeby w bardzo szybko sposób reagować i nie być zaskoczonym przez sytuację.

  • 16:48

    Brygadier Grzegorz Borowiec: Samochód dowodzenia i łączności. Takich samochodów zostało zadysponowanych w całym kraju osiem. Stanowią one taki mobilny hub do wymiany informacji, zabezpieczenia operacyjnego ratowników, którzy pracują na miejscu. 

  • 16:44

    Nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski Komendant Główny PSP na konferencji we Wrocławiu: Jak koordynowane są działania ratownicze? Na poziomie centralnym jest sztab i stanowisko kierowania komendanta głównego, ale mamy też takie wysunięte stanowiska kierowania, żeby na bieżąco przekonywać premierowi bieżące informacje.

  • 16:42

  • 16:31

    Z powodu powodzi na południu Polski we wtorek o godz. 16 ruch pociągów wstrzymany był na sześciu odcinkach linii lokalnych - poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe.

    Zgodnie z informacjami PKP PLK, pociągi nie kursują na odcinkach: Prudnik – Nowy Świętów, Ludwikowice Kłodzkie – Głuszyca, Otmuchów – Paczków, Paczków - Kamieniec Ząbkowicki oraz na stacjach Głuchołazy i Kłodzko Główne. Nieprzejezdne są także kolejowe przejścia graniczne z Czechami: Chałupki – Bohumin, Zebrzydowice – Petrowice i Cieszyn.

  • 16:30

    "Premier Donald Tusk rozmawiał z poszkodowanymi mieszkańcami Kłodzka, których domy znajdują się najbliżej koryta rzeki" - przekazała kancelaria premiera na platformie X. Do wpisu dołączono nagranie, na którym szef rządu odwiedza zniszczone domy. 

  • 15:56

  • 15:50

    Stan pogotowia przeciwpowodziowego w Oświęcimiu odwołał we wtorek po południu prezydent miasta Janusz Chwierut. Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała, że poziom rzeki Soły opadł poniżej stanu ostrzegawczego.

  • 15:40

    Minęła pierwsza doba, odkąd uruchomiliśmy zbiórkę dla powodzian, i jesteśmy zaskoczeni ilością darów, która wpłynęła. Prawdopodobnie w środę z Sejmu wyruszy pierwszy transport z darami - powiedział szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Dodał, że teraz powodzianom najbardziej potrzebne są: koce, powerbanki, jedzenie i środki higieny.

  • 15:38

    Jędrzejewska-Skrzypczyk: Ja proponuję, że za chwilę połączę się z komendantem policji i przedstawię państwu rzetelną informację potwierdzonych zgonów, czyli potwierdzonych ofiar śmiertelnych na terenie powiatu kłodzkiego. 

  • 15:36

    Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk: Nie mam informacji z komendy policji, jaka jest liczba osób, które zginęły podczas powodzi.

  • 15:36

    Starosta: Nie potwierdzam informacji o 10 ofiarach śmiertelnych.

  • 15:35

    Rozmawiałam z komendantem policji 15 minut temu - dodała.

  • 15:35

    Starosta: Opieram się na informacji od komendanta policji, bo to jest dla mnie wiarygodne źródło. 

  • 15:34

    Starosta powiatu kłodzkiego Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk: Nie mam żadnych potwierdzonych informacji o ofiarach śmiertelnych.

  • 15:29

    Siemoniak: Absolutnym priorytetem jest ratowanie. Absolutnym priorytetem jest wsparcie wszystkich tych, którzy zostali poszkodowani. 

  • 15:29

    Siemoniak: Bardzo jestem zadowolony z tej dyskusji, bo była bardzo konkretna. Samorządowcy są praktykami, my słuchaliśmy różnych uwag po to, żeby wyciągać wnioski. Wielki szacunek dla wszystkich samorządowców, którzy obok służb państwowych, obok ochotników, obok wolontariuszy, odegrali w ostatnich dniach ogromną rolę, jak zawsze się znakomicie sprawdzając. 

  • 15:25

    Głos zabrał też szef MSWiA Tomasz Siemoniak: 150 samorządowców, 3 województwa, 3 ministrów, ale cel jeden - ratowanie, bezpieczeństwo, wsparcie obywateli i mieszkańców poszkodowanych. 

  • 15:19

    Kosiniak-Kamysz: Będą regularne spotkania dotyczące planu odbudowy. Będzie angażować również inne ministerstwa.

  • 15:18

    Minister: Wnioski płyną z gmin o dodatkowe wsparcie, będzie ono przydzielane.

  • 15:17

    Kosiniak-Kamysz: Sprawy komunikacji to zawsze temat, który może być na lepszym poziomie.

  • 15:17

    Szef MON: Rozmawialiśmy o wykorzystywaniu środków europejskich.

  • 15:16

    Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się we wtorek z samorządowcami z regionów dotkniętych powodzią.

  • 15:13

    47 policjantów z oddziału prewencji we wtorek wyruszyło ze Szczecina z pomocą na południe Polski. Po południu z Myśliborza ruszy do Wrocławia ok. 40 strażaków PSP z jednostek w Kołobrzegu, Gryficach, Policach i w Gryfinie.

    O policjantach z woj. zachodniopomorskiego, którzy jadą na tereny dotknięte powodzią poinformowała we wtorek Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. Będą wspierać akcje ratownicze na Dolnym Śląsku. To pierwszy rzut wysłany na południe Polski z garnizonów policji w Zachodniopomorskiem - poinformowała kom. Irena Kornicz z biura prasowego KWP.

  • 15:03

    Czy Lądek-Zdrój otrzyma wojskowe wsparcie? Rzeczniczka starostwa: Dostaliśmy informację teraz na spotkaniu z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem, (że) 500 żołnierzy przyjedzie do nas, żeby pomagać w terenie. 

    Kiedy? - dopytywał dziennikarz. - Dzisiaj - odparła.

  • 14:42

    Rzeczniczka: Jest stworzone centrum logistyczne, z całej Polski docierają do nas dary.

  • 14:41

    Przedstawiciel lokalnych władz: W starostwie trwa spotkanie członków zarządu z wojskiem w sprawie udrożnienia przejazdów.

  • 14:40

    Rzeczniczka: Wczoraj wystartowały helikoptery. Były zrzuty żywności do kilku miejscowości. Dzisiaj pojechali tam GOPR-owcy z lekami.

  • 14:40

    Rzeczniczka: O zaginionych nie ma informacji. (Ofiary) śmiertelne potwierdzone 3 w Lądku-Zdroju, 7 w Stroniu Śląskim.

    Odnosząc się do informacji o ofiarach śmiertelnych, policja poinformowała później na platformie X: "Zwracamy się do wszystkich o niepodawanie w przestrzeni medialnej nieprawdziwych informacji o liczbie ofiar powodzi! Komenda Główna Policji posiada informacje o 6 osobach, których śmierć mogła nastąpić wskutek utonięcia. Tragedie i dramaty ludzi dotkniętych powodzią winny się spotkać z każdą pomocą, także w zakresie rzetelnego przekazu informacji".

  • 14:39

    Rzeczniczka starostwa powiatowego w Kłodzku na konferencji: 1300 odbiorców nie ma prądu.

  • 14:29

    Wzmacnianie wałów na osiedlu Marszowice we Wrocławiu. Panująca tam w ostatnich godzinach trudna sytuacja wynika nie z poziomu wody na Odrze, ale ze wzrostu poziomu wody w zbiorniku Mietków (17.09.204 r., przed południem)

  • 14:24

    Trwa zabezpieczanie wrocławskiego zoo przed powodzią.

    - Na terenie zoo są wolontariusze, napełniają worki z piaskiem. Zabezpieczamy te miejsca, które w razie czego są najbardziej newralgiczne. Do tego podnosimy wał od strony Odry. Na naszym terenie działa teraz ok. 200 osób. To głównie wolontariusze i miłośnicy naszego zoo, a także nasi pracownicy - powiedziała Joanna Rańda, kierowniczka wydziału marketingu wrocławskiego zoo.

  • 14:19

    - Czekamy na strażaków i wojsko z pompami, tylko to nas uratuje - oceniła Borkowska. Jak mówiła, "to jest najważniejsze". 

    - Mamy zalaną halę, zalaną aulę, zalane stołówkę, no i najważniejsze - kotłownię - zwróciła uwagę.

    Zalana szkoła we Wleniu. Dyrektorka placówki opowiada o sytuacji (17.09.2024, przed południem)

  • 14:11

    We Wleniu na Dolnym Śląsku pomieszczenia w Zespole Szkół zostały zalane. W auli poziom wody kończy się niemal równo z drzwiami wejściowymi do pomieszczenia. 

    Dyrektorka placówki Magdalena Borkowska mówiła, że "to nie jest woda powodziowa", a "zmagamy się już z wodą gruntową". Przed szkoła cały czas pracują motopompy, która starają się ją usunąć.

    - Straty na pewno będą duże - dodała.

    Zalana szkoła we Wleniu (17.09.2024, przed południem)

    Zalana szkoła we Wleniu (17.09.2024, przed południem)

    Zalana szkoła we Wleniu (17.09.2024, przed południem)

  • 13:39

    Szef rządu opublikował we wtorek po południu wpis na platformie X. "Jeszcze raz o pomocy: każdy poszkodowany przez powódź ma prawo do natychmiastowej pomocy doraźnej 10 tys., na remont do 100 tys., na odbudowę domu do 200 tys. BEZZWROTNIE. Możliwe będą także inne formy pomocy. Kto kłamie w tej sprawie, szkodzi powodzianom, nie rządowi" - napisał. 

  • 13:38

    We wtorek, 17 września, o godz. 18 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się sztab kryzysowy z udziałem premiera Donalda Tuska.

  • 13:31

    Rzeczniczka: Całkowita pojemność zbiornika Racibórz Dolny to 185 mln m3, zatem jesteśmy jeszcze w tych granicach rezerwy. Jeżeli chodzi o dopływ do samego zbiornika, zauważamy, że stabilizuje się sytuacja na rzekach, zarówno u naszych południowych sąsiadów, jak i w korytach polskich rzek, czyli dopływów do samej rzeki Odry. 

    - Pokazują to wodowskazy ulokowane powyżej samego zbiornika Racibórz Dolny. Na tej podstawie, jak również analizując prognozy hydrometeorologiczne, zakładamy, że dopływ do zbiornika nie będzie się zwiększał, a tym samym poziom zbiornika (…) powinien się utrzymywać - powiedziała.

    Wody Polskie o sytuacji na zbiorniku w Raciborzu Dolnym

  • 13:29

    Linda Hofman, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, mówiła we wtorek po południu na konferencji o sytuacji w zbiorniku w Raciborzu Dolnym. 

    Przekazała, że wypełnienie zbiornika wynosi 147,9 metra sześciennego. Są to dane na godzinę 12 we wtorek.

  • 13:17

    Przedstawiciele miejscowego przytuliska dla bezdomnych zwierząt w Oławie zdecydowali się na ewakuację placówki w związku z niepewną sytuacją powodziową. Na jednym z portali społecznościowych umieścili wpis, informując że szukają osób, które zaopiekują się tymczasowo czworonogami. 

    - Umówiliśmy się z ludźmi na godzinę 16, a po godzinie 17 już nie było ani jednego zwierzaka. Ludzie stali w kolejce, to było naprawdę wzruszające - skomentowała przedstawicielka przytuliska.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

    Oława. Nie minęła godzina, a wszystkie psy i koty zostały zabrane. "Przechodziły nas ciarki"

  • 13:03

    Poczta Polska uruchamia zastępcze punkty pocztowe dla mieszkańców terenów dotkniętych lub zagrożonych powodzią - poinformowała firma we wtorkowym komunikacie.

    Wyjaśniono, że w zastępczych i mobilnych puntach pocztowych będzie można dokonywać przede wszystkim płatności i wypłat gotówki oraz zrealizować podstawowe usługi, jak nadanie listu czy paczki pocztowej. W zależności od zapotrzebowania klientów spółka będzie rozszerzać katalog świadczonych usług.

  • 13:01

    Sytuacja powodziowa w gospodarstwach rolnych na Opolszczyźnie jest tragiczna. Wiele wsi jest zatopionych, ucierpiało dużo gospodarstw rolnych - poinformował we wtorek prezes Izby Rolniczej w Opolu Jerzy Sewielski.

    - Na razie nie można oszacować strat, wtorek jest pierwszym dniem, w który Izba stara się zebrać informacje, jakie gospodarstwa ucierpiały - zaznaczył Sewielski. Jak ocenił, "straty są straszne, nawet większe niż podczas powodzi w 1997 r.".

  • 12:58

    Brzeg. Nie działa oczyszczalnia ścieków. Apel do mieszkańców

  • 12:57

    Gen. dyw. Wiśniewski: nasze śmigłowce cały czas pomagają w ewakuacjach, dostarczaniu żywności tam, gdzie nie można dotrzeć transportem kołowym.

  • 12:53

    Gen. dyw. Cezary Wiśniewski w TVN24: jeśli chodzi o cały wysiłek wojska - w poprzedniej dobie ewakuowaliśmy 2600 osób, wczoraj w dzień 83 osoby - w większości byli to pacjenci z zalanego szpitala w Nysie.

  • 12:50

    Wisła przyjmuje turystów mimo stanu klęski żywiołowej w powiecie

    Sytuacja w beskidzkim kurorcie mimo ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w powiecie cieszyńskim jest dobra. Drogi są przejezdne, hotele i pensjonaty przyjmują gości, a gastronomia działa normalnie – poinformowała we wtorek rzeczniczka urzędu miasta Karolina Fuchs.

  • 12:40

    Dziennikarz TVN24 Radomir Wit pokazuje zniszczenia w Lądku-Zdroju - rodzinnej miejscowości jego mamy. 

    Radomir Wit pokazuje skalę zniszczeń w Lądku-Zdroju. "Tam był kiedyś most"

  • 12:39

    Powódź 2024. Radomir Wit z TVN24 pokazał zniszczenia w rodzinnym domu w Lądku-Zdroju

  • 12:38

    Kosiniak-Kamysz: żadna akcja saperów, operacja wysadzania wałów nie jest planowana.

  • 12:32

    Alarm przeciwpowodziowy w stolicy Dolnego Śląska obowiązuje od niedzieli. Kulminacja fali powodziowej przyjdzie na Odrze we Wrocławiu około piątku, choć znacznie podwyższony stan może być już od środy. 

    Już od wtorku stany alarmowe i maksymalne wysokości będą osiągać pozostałe duże rzeki w mieście: Bystrzyca, Ślęza i Oława - przekazał wrocławski ratusz.

  • 12:31

    Kosiniak-Kamysz: dziś podjęliśmy decyzję o uruchomieniu szpitala polowego w Nysie, dziś osiągnie pełną gotowość do działań.

  • 12:23

    Siemoniak: ludzie ponieśli wielkie straty. Poczucie bezpieczeństwa musi być zapewnione. 

  • 12:22

    Tomasz Siemoniak, szef MSWiA: komendant główny policji zdecydował o skierowaniu dodatkowych 500 policjantów, żeby wesprzeć działania.

  • 12:21

    Szef MON podkreślił przy tym, że "ohydne" jest postępowanie szabrowników, którzy dopuszczają się kradzieży, wykorzystując ludzką tragedię. "Będziemy wyłapywać i surowo karać wszystkich tych, którzy zdobędą się na taki czyn - powiedział Kosiniak-Kamysz. 

  • 12:21

    Kosiniak-Kamysz: ważne jest współdziałanie i koordynacja służb. 

  • 12:20

    Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MON: kierujemy dodatkowe środki z Żandarmerii Wojskowej - 500 funkcjonariuszy. Nasi policjanci i żandarmi zrobią wszystko, żeby partole zabezpieczyły tereny powodziowe przed szabrownikami.

  • 12:15

    Mieszkańcy Oławy napełniają worki z piaskiem, 17.09, godz. 11.40

  • 12:09

    W związku z wprowadzonym we Wrocławiu alarmem powodziowym nieczynne są do odwołania Muzeum Narodowe oraz jego oddziały – Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficzne. Czynna we wtorek i w środę jest jedynie Panorama Racławicka.

  • 12:06

    - Szykujemy się na te prognozy bardzo pesymistyczne. Miejsca zagrożone już są zabezpieczone. Teraz chodzi o zabezpieczenie wałów, które się rozmiękają, aby nie doszło do ich przecieku. Bardzo dziękuję mieszkańcom za pomoc, ale też apel, żeby nie chodzić po wałach - dodał burmistrz Oławy. 

  • 12:04

    Reporter TVN24 Paweł Łukasik rozmawiał z Tomaszem Frischmannem, burmistrzem Oławy. - Jesteśmy na takim tradycyjnym oławskim punkcie, gdzie następuje zawsze akcja przeciwpowodziowa. Jest to punkt, w którym my ładujemy worki i przewozimy w miejsca zagrożone - mówił burmistrz. 

    - Czekamy na przyjście fali kulminacyjnej, która ma przyjść prawdopodobnie za 18 godzin - dodał.

  • 12:02

    Akcja przeciwpowodziowa w Oławie (woj. dolnośląskie). Burmistrz o współpracy służb i mieszkańców, 17.09, godz. 11.40

  • 11:48

    Pełna mobilizacja władz i mieszkańców Oławy w woj. dolnośląskim przed spodziewaną za kilkanaście godzin falą kulminacyjną. Kilkadziesiąt osób pracuje przy napełnianiu worków z piaskiem.

  • 11:38

    Zniszczenia w Lądku-Zdroju. Relacja Jana Piotrowskiego, 17.09, godz. 9

  • 11:38

    W Lądku-Zdroju trwa sprzątanie po zniszczeniach jakie uczyniła fala powodziowa, która przeszła przez tę uzdrowiskową miejscowość w niedzielę. - Dotarła do nas pomoc, mieszańcy otrzymują żywności i wodę pitną, a w sprzątaniu pomaga wojsko oraz straż pożarna – powiedział we wtorek PAP burmistrz tej miejscowości Tomasz Nowicki.

    Kilkutysięczne miasto to znana miejscowość uzdrowiskowa w Kotlinie Kłodzkiej. W sobotę Biała Lądecka zalała tam kilka ulic. Kataklizm przyszedł w niedzielę. W położonym powyżej Lądka Stroniu Śląskim pękła tama i wielka woda spustoszyła miejscowość.

  • 11:33

    Zbiornik Racibórz Dolny. Jak był wypełniony wodą w piątek a jak we wtorek

    Zbiornik Racibórz Dolny. Jak był wypełniony wodą w piątek a jak we wtorek

  • 11:30

    Wskutek weekendowych ulew zawaliła się ściana oranżerii będąca częścią ruin pałacu w Sławikowie (pow. raciborski, Śląskie) – przekazała opiekująca się tym miejscem Fundacja Gniazdo. Zasygnalizowała konieczność posprzątania gruzów przed ponownym otwarciem dla zwiedzających.

    "Niestety przegraliśmy wyścig z czasem i z żywiołami; (…) runęła cała przednia ściana oranżerii z częścią podpiwniczenia. Prawdopodobnie pałac będzie nieczynny aż do posprzątania gruzowiska" – napisano na facebookowym profilu fundacji.

  • 11:24

    Reporterka TVN24 Michalina Czepita rozmawiała z mieszkańcami okolic Lewina Brzeskiego, gdzie jest najtrudniejsza sytuacja w województwie opolskim.

    - Mówią: jak trwoga to do Boga. Boże, daj, żeby tyle nie spadało. To jest niewyobrażalne. Pamiętam 1997 rok, ale aż tak nie było - mówił jeden z mieszkańców okolic Lewina Brzeskiego.

    Trudna sytuacja w Lewinie Brzeskim. Zalane drogi, relacja mieszkańców, 17.09, godz. 10.15

  • 11:18

    Wolontariusze układają worki z piaskiem we wrocławskim zoo

  • 11:16

    We wtorkowe przedpołudnie w woj. lubuskim stany alarmowe były przekroczone na sześciu wodowskazach – na Bobrze, Nysie Łużyckiej, Kwisie i Szprotawie.

    Mimo wysokiego poziomu wody jak dotąd nie doszło do poważnych podtopień.

  • 10:45

    Według mieszkańców Nysy we wtorek sytuacja po powodzi powoli się stabilizuje. Niektórzy z nich wracają do domów, inni liczą straty i sprawdzają, co zostało zalane. Zwracają też uwagę, że będą potrzebować pomocy w powrocie do normalności.

  • 10:13

    Wrocław może dziś liczyć na pomocy ok. tysiąca żołnierzy w ochronie miasta przed powodzią – poinformował we wtorek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

    Zadeklarował też, że służby, administracja państwa i samorządowa nie "zostawią terenów, gdzie woda już ustąpiła".

  • 10:08

    Aktorka Gabriela Muskała udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcia przedstawiające skalę zniszczeń w Ołdrzychowicach Kłodzkich - miejscowości, w której się wychowała. Aktorka pokazała też, jak okolica ta wyglądała przed powodzią. Zaapelowała o pomoc dla mieszkańców zalanych terenów. 

    Powódź 2024. Gabriela Muskała pokazała "widok z domu, w którym się wychowała"

Autorka/Autor:asty,ek/kg

Źródło: tvn24.pl, TVN24., PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal 2 750 osób odniosło obrażenia, a co najmniej osiem zginęło po tym, jak we wtorek eksplodowały pagery członków Hezbollahu - poinformowała agencja Reutera, powołująca się na libańskiego ministra zdrowia. Do eksplozji doszło w wielu miejscach kraju, głównie w dwóch bastionach organizacji: na jednym z przedmieść Bejrutu i na południu kraju w rejonie doliny Bekaa.

Eksplodowały pagery członków Hezbollahu. Tysiące rannych, są ofiary śmiertelne

Eksplodowały pagery członków Hezbollahu. Tysiące rannych, są ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, Reuters

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sytuacja w Szprotawie (Lubuskie) jest coraz trudniejsza. Ze względów bezpieczeństwa zakończono umacnianie wałów. Jak informuje burmistrz Mirosław Gąsik, połowa miasta jest już pod wodą. Na razie wody jest do kostek, a w niektórych miejscach jej poziom sięga już do kolan. 

Fala na Bobrze przepływa przez Szprotawę. Połowa miasta jest pod wodą

Fala na Bobrze przepływa przez Szprotawę. Połowa miasta jest pod wodą

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Strażacy wspólnie z żołnierzami we wtorek ewakuują Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Paczkowie. Użyto wojskowych śmigłowców. Do innych szpitali przetransportowanych ma zostać 37 pacjentów.

Wojskowymi śmigłowcami ewakuują pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Wojskowymi śmigłowcami ewakuują pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Źródło:
PAP

Powodzie, takie jak te, które w ostatnich dniach nawiedziły Europę Środkową, będą częstsze w kolejnych dekadach i wkrótce mogą się stać "nową normalnością" - ostrzegła Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC).

Niepokojąca prognoza w związku z powodzią. "To bardzo dramatyczny obraz"

Niepokojąca prognoza w związku z powodzią. "To bardzo dramatyczny obraz"

Źródło:
IFRC, Reuters, tvn24.pl

Mieszkańcy Wrocławia przyglądają się poziomowi wody w Odrze. Ci, którzy doświadczyli powodzi z 1997 i 2010 roku, obserwują również mniejsze rzeki, bojąc się cofki.

Cofka wody we Wrocławiu? "Jest kilka newralgicznych miejsc"

Cofka wody we Wrocławiu? "Jest kilka newralgicznych miejsc"

Źródło:
tvn24.pl

W Kłodzku policjanci zatrzymali dwóch szabrowników, którzy okradli jedną ze stacji benzynowych. To mieszkańcy Kłodzka w wieku 29 i 41 lat.

Okradli opuszczoną stację paliw. Dwaj szabrownicy zatrzymani

Okradli opuszczoną stację paliw. Dwaj szabrownicy zatrzymani

Źródło:
tvn24.pl

Fala powodziowa przesuwa się przez Odrę. Przez ostatnią noc poziom rzeki podniósł się w Oławie o 1,5 metra. Za kilkanaście godzin fala ma być najwyższa. Mieszkańcy miasta przygotowują worki z piaskiem, potrzebne do zabezpieczenia wałów.

Wielka mobilizacja mieszkańców Oławy przed nadejściem fali powodziowej

Wielka mobilizacja mieszkańców Oławy przed nadejściem fali powodziowej

Źródło:
TVN24

Po wielu ulewnych dniach nastanie spokój w pogodzie. Aurę w Polsce kształtował będzie rozległy, stabilny wyż, do kraju napłynie ciepłe powietrze. W weekend termometry pokażą miejscami 23 stopnie.

Wyż Serkan przejmie stery w pogodzie

Wyż Serkan przejmie stery w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policyjni lotnicy za pomocą Black Hawka ewakuowali z okolic Lewina Brzeskiego na Opolszczyźnie czternaście osób, w tym dwuletnie dziecko i kobietę w zaawansowanej ciąży. "Wszyscy są już bezpieczni, pod opieką medyków. Ratujemy dalej" - przekazała w komunikacie policja.

Policyjnym Black Hawkiem ewakuuwali dwulatka i kobietę w ciąży. "Są już bezpieczni"

Policyjnym Black Hawkiem ewakuuwali dwulatka i kobietę w ciąży. "Są już bezpieczni"

Źródło:
tvn24.pl

Powódź w południowej i zachodniej Polsce może powstrzymać zbiornik Racibórz Dolny, który w niedzielę rano zaczął przejmować wodę z Odry. Do godziny 12 we wtorek zbiornik Racibórz Dolny zgromadził 147,9 miliona metrów sześciennych wody, co stanowi około 80 procent jego pojemności – przekazały Wody Polskie. Zgodnie z prognozami dopływ do niego będzie malał; zbiornik przechwycił falę wezbraniową na Odrze. Według wiceszefa MSWiA Czesława Mroczka, na tym etapie zbiornik może przyjmować wodę i wpływać na bezpieczeństwo takich miast, jak Wrocław czy Opole.

Zbiornik Racibórz Dolny zapełniony w 80 procentach. "Najgorsze mamy już za sobą"

Zbiornik Racibórz Dolny zapełniony w 80 procentach. "Najgorsze mamy już za sobą"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/RMF

Sala główna w Narodowym Forum Muzyki, wysoka na 20 metrów, jest w piwnicy. Muzycy już wynieśli instrumenty na wyższe piętra. Trwa rozkręcanie organów symfonicznych. W środę powstanie zapora wokół budynku. W czwartek przez Wrocław ma przechodzić fala powodziowa.

Ewakuacja organów w Narodowym Forum Muzyki

Ewakuacja organów w Narodowym Forum Muzyki

Źródło:
tvn24.pl

W sytuacji zagrożenia powodziowego strażacy oraz żołnierze pracują bez przerwy. Wszystko, by uchronić Wrocław przed żywiołem. Urząd Miejski we Wrocławiu opublikowali zdjęcia mundurowych w czasie odpoczynku.

Do ostatnich sił walczą z wielką wodą. Zdjęcia, które chwytają za serce. "Szacunek"

Do ostatnich sił walczą z wielką wodą. Zdjęcia, które chwytają za serce. "Szacunek"

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Zwały gruzu, asfaltu, śmieci i szlamu - tak wygląda krajobraz po przejściu wielkiej wody. Sytuacja powodziowa na południu Polski powoli się stabilizuje, ale dopiero teraz, gdy woda ustępuje, widać, jak wiele miejsc zrujnowała.

Miasta zdewastowane przez wodę. Zobacz, jak się zmieniły

Miasta zdewastowane przez wodę. Zobacz, jak się zmieniły

Źródło:
TVN24, PAP

Dziennikarzowi TVN24 Janowi Piotrowskiemu udało się dotrzeć do Stronia Śląskiego. Miasto po tym, jak naporu wody nie wytrzymała tama, zostało kompletnie zrujnowane. Wiceburmistrz Lech Kawecki mówił, że zniknął komisariat policji, zniknęły skrzyżowania, a część budynków będzie musiała być rozebrana. Wstępne straty oszacowano na miliard złotych.

Stronie Śląskie zniszczone, straty szacowane są na ponad miliard złotych

Stronie Śląskie zniszczone, straty szacowane są na ponad miliard złotych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w najbliższych dniach w Polsce nie będzie pogarszać sytuacji hydrologicznej w kraju. Nadal jednak sytuacja na rzekach na południu i południowym zachodzie kraju pozostaje niebezpieczna. Jak przekazał na antenie TVN24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, przemieszczająca się po Odrze wypłaszczona fala kulminacyjna może stwarzać zagrożenie dla szczelności wałów przeciwpowodziowych.

Wypłaszczona fala na Odrze. "To nie jest dobra informacja"

Wypłaszczona fala na Odrze. "To nie jest dobra informacja"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ktoś wykopał koparką przepust w wale przeciwpowodziowym w Jeleniej Górze Cieplicach (woj. dolnośląskie), przez co zalane zostały pobliskie ulice i tereny mieszkalne. Jak informuje prokuratura, która wszczęła śledztwo w tej sprawie, miało to najprawdopodobniej na celu przekierowanie wody, która gromadziła się na terenie jednego z ośrodków wypoczynkowych. Sprawcy grozi od roku do 10 lat więzienia.

Przerwanie wałów w Jeleniej Górze. Ktoś wykopał koparką przepust. Jest śledztwo 

Przerwanie wałów w Jeleniej Górze. Ktoś wykopał koparką przepust. Jest śledztwo 

Źródło:
tvn24.pl

Dramatyczne skutki powodzi w Lądku-Zdroju. Dziennikarz TVN24 Radomir Wit pokazał w mediach społecznościowych, jak wygląda jego rodzinny dom w tej miejscowości. "Przerażająca siła wody. Wymiotła wszystko. Dosłownie" - napisał.

Radomir Wit pokazał zniszczenia w swoim domu rodzinnym. "Przerażająca siła wody"

Radomir Wit pokazał zniszczenia w swoim domu rodzinnym. "Przerażająca siła wody"

Źródło:
tvn24.pl

Do zbiornika Mietków, należącego do Wód Polskich, nastąpił nieprognozowany nagły zrzut wody ze zbiornika, którego administratorem jest elektrownia wodna należąca do spółki Tauron - powiedziała podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" Joanna Kopczyńska. Dodała, że "ta woda idzie" na wrocławskie osiedle Marszowice. Premier Donald Tusk ocenił, że informacja "jest szokująca". Do tej sytuacji odniósł się zespół prasowy Tauronu w przesłanej tvn24.pl odpowiedzi.

"Nieprognozowany zrzut" ze zbiornika Tauronu. Tusk: szokująca informacja

"Nieprognozowany zrzut" ze zbiornika Tauronu. Tusk: szokująca informacja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Warzywniak Rubin prowadzony w Kłodzku przez pana Mateusza został kompletnie zalany. Mężczyzna stracił środki do życia. - Jeśli sklep nie będzie funkcjonował, to nie będę zarabiał. Mam dwie pracownice, którym muszę płacić, przecież ich teraz nie zwolnię - mówi.

"Ze sklepu zostały tylko ściany". Obraz przed i po powodzi

"Ze sklepu zostały tylko ściany". Obraz przed i po powodzi

Źródło:
tvn24.pl

Wrocławskie zoo zaapelowało o pomoc mieszkańców przy wypełnianiu i układaniu worków z piaskiem. W ten sposób zostanie zabezpieczona ta część ogrodu zoologicznego, która bezpośrednio przylega do wałów nadodrzańskich. - Odzew na apel był ogromny. W ciągu dosłownie kilku minut zjawiło się kilkanaście osób, ogólnie przyszło znacznie więcej niż 50 - mówi Joanna Rańda z wrocławskiego zoo.

Zoo Wrocław poprosiło o pomoc. "Odzew jest ogromny"

Zoo Wrocław poprosiło o pomoc. "Odzew jest ogromny"

W okolicach Nysy leśniczy miał rzekomo uratować przed falą powodziową dwóch nastolatków. Dowodem na to miało być nagranie, które jednak nie ma nic wspólnego z sytuacją powodziową w południowej Polsce. Przestrzegamy przed tym przekazem i wyjaśniamy, co przedstawia.

"Okolice Nysy"? Nie, fala powodziowa nie u nas

"Okolice Nysy"? Nie, fala powodziowa nie u nas

Źródło:
Konkret24

Mieszkańcy południowej Polski zmagają się z powodziami i ich dramatycznymi skutkami. Wiele miejscowości zostało zniszczonych. Woda nie oszczędziła infrastruktury, budynków użyteczności publicznej i domów mieszkalnych. Tysiące ludzi potrzebują pomocy. O tym, co jest teraz najbardziej niezbędne i jak skutecznie pomagać, mówiła w rozmowie z tvn24.pl Helena Krajewska, rzeczniczka Polskiej Akcji Humanitarnej.  

Jak pomagać poszkodowanym przez powódź? Czego teraz najbardziej potrzeba

Jak pomagać poszkodowanym przez powódź? Czego teraz najbardziej potrzeba

Źródło:
tvn24.pl

Do Polski wkracza nowa sieć handlowa - malezyjska MR D.I.Y. Firma planuje otwarcie swoich sklepów w Krakowie, Zabrzu oraz Piotrkowie Trybunalskim. W obecnych planach jest rozpoczęcie działalności w łącznie dziesięciu placówkach w naszym kraju. MR D.I.Y zmierzy się jednak z ostrą konkurencją ze strony takich gigantów jak Pepco czy Action.

Nowa sieć sklepów w Polsce. Zmierzy się z Pepco i Action

Nowa sieć sklepów w Polsce. Zmierzy się z Pepco i Action

Źródło:
tvn24.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W Łodzi rozpoczęła się rozprawa apelacyjna po śmieci 21-letniego Adama Czerniejewskiego, który został śmiertelnie postrzelony z policyjnej broni. Przed sądem apelacyjnym po raz pierwszy swoją relację przedstawił oskarżony policjant Sławomir L. Powiedział, że 21-latek trzymał w ręku ostrze, którym próbował zadać mu cios w klatkę piersiową i dlatego nacisnął spust.

Policjant po raz pierwszy opowiedział, jak padł strzał, po którym zginął 21-letni Adam

Policjant po raz pierwszy opowiedział, jak padł strzał, po którym zginął 21-letni Adam

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny wypadek w Toruniu. Samochód osobowy z niewyjaśnionych przyczyn uderzył w drzewo. 20-letni kierowca zginął na miejscu, 19-letni pasażer walczy o życie w szpitalu. Obaj to brązowi medaliści zakończonych w sobotę w Toruniu młodzieżowych mistrzostw Polski w boksie.

Tragiczny wypadek młodych bokserów. Jeden zginął, drugi walczy o życie

Tragiczny wypadek młodych bokserów. Jeden zginął, drugi walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wrócił do zalanego domu, żeby posprzątać. Wtedy pękła zapora

Wrócił do zalanego domu, żeby posprzątać. Wtedy pękła zapora

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niezidentyfikowany mężczyzna wszedł we wtorek po południu do budynku parlamentu Rumunii i rzucił butelkę z benzyną, wywołując pożar. Do incydentu doszło w strefie dostępnej dla zwiedzających – informują media. Pożar ugaszono, jedna osoba doznała ataku paniki.

Atak koktajlem Mołotowa w budynku parlamentu Rumunii, wybuchł pożar

Atak koktajlem Mołotowa w budynku parlamentu Rumunii, wybuchł pożar

Źródło:
PAP

Siedemnastolatek został brutalnie pobity na ulicy w drodze na mecz. W ciężkim stanie trafił do szpitala. Pomoc wezwał kolega, któremu udało się uciec. Trzy godziny później policjanci zatrzymali czterech mężczyzn. Najmłodszy ma 16 lat.

Szedł na mecz, trafił do szpitala, jest w ciężkim stanie

Szedł na mecz, trafił do szpitala, jest w ciężkim stanie

Źródło:
tvn24.pl

Nowe wydanie powieści "Topiel", osadzonej w Głuchołazach podczas powodzi w 1997 roku, trafiło na rynek. Autor kryminału Jakub Ćwiek oraz wydawnictwo nie chcą ze sprzedaży ani złotówki - cały zysk zostanie przekazany na rzecz poszkodowanych w powodzi mieszkańców Głuchołazów, rodzinnego miasteczka Ćwieka.

Książka o powodzi pomoże powodzianom. "To był odruch"

Książka o powodzi pomoże powodzianom. "To był odruch"

Źródło:
tvn24.pl