Powódź w Polsce. Część dróg w Lubuskiem zamknięta, woda przelała się przez mosty w Szprotawie

Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP
Trudna sytuacja w Szprotawie (Lubuskie)
Trudna sytuacja w Szprotawie (Lubuskie)TVN24
wideo 2/27
Trudna sytuacja w Szprotawie (Lubuskie)TVN24

Wtorek to kolejny dzień zmagań służb i mieszkańców ze skutkami powodzi. Część dróg w województwie lubuskim została zamknięta z powodu zalania wodą – poinformował urząd wojewódzki. W Szprotawie woda przelała się przez mosty.

W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:55

    Dziś wchodzi w życie rozporządzenie wprowadzające 0-proc. stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi. Zerowy VAT będzie stosowany do darowizn wszelkiego rodzaju towarów, np. żywności i ubrań, ale też nieodpłatnych usług, takich jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych.

  • 3:47

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przekazał aktualną informację o sytuacji hydrologicznej przed godz. 3 na platformie X. Wynika z niej, że o jeden wzrosła liczba stanów alarmowych, a o trzy zmalała liczba stanów ostrzegawczych.

    Według danych na godz. 18 we wtorek przekazanych przez IMGW, stan alarmowy został przekroczony na 61 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry oraz na jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 29 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry i dziewięciu stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły.

    Jak poinformował IMGW, nadal podnoszą się też stany wody i według najnowszych opublikowanych danych wynoszą: 710 cm (Brzeg), 733 cm (Oława), 446 cm (Trestno). Poprzednie pomiary, o których Instytut informował krótko po godz. 23, mówiły o wzroście do: 704 cm (Brzeg), 732 cm (Oława), 440 cm (Trestno)

  • 2:33

    Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował w nocy z wtorku na środę o intensywnych działaniach patroli wyposażonych w noktowizję i termowizję na terenach dotkniętych powodzią. W związku z doniesieniami o grupach szabrowników specjalne działania zapowiedział szef MON.

  • 2:17

    Według pomiarów opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stan wody w Oławie powoli podnosi się i wynosi 732 cm.

  • 1:54

    Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek późnym wieczorem, że nad zbiornik w Mietkowie wysłano śmigłowiec rozpoznania. – Ponad wszelką wątpliwość stwierdzamy, że ten zbiornik jest nieuszkodzony. Nie ma żadnego przelewu. W związku z tym nie będzie żadnych decyzji ewakuacyjnych – poinformował. 

  • 1:27

  • 1:02

    Na 62 stacjach hydrologicznych, głównie w dorzeczu Odry, przekroczone były we wtorek stany alarmowe. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w sumie na 38 stacjach - 29 stacjach w dorzeczu Odry i dziewięciu w dorzeczu Wisły - poinformował IMGW.

  • 0:17

  • 0:11

    - Wielka woda przyszła do Szprotawy o godzinie 6 rano i systematycznie rosła. Około godziny 19 sytuacja się ustabilizowała i woda już nie rośnie - powiedział burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Wyjaśnił, że fala kulminacyjna osiągnęła taką samą wysokość, jak w 1997 roku.

    - Sytuacja jest pod kontrolą. Prowadzimy intensywną obronę strategicznych miejsc z punktu widzenia życia naszej gminy, czyli stacji uzdatniania wody. Godzinę temu było dość duże zagrożenie odcięcia energii elektrycznej. Na szczęście udało się dostarczyć specjalistyczne pompy – wskazał.

    Burmistrz poinformował, że trwa również walka o oczyszczalnię ścieków w pobliskiej miejscowości. – Tam puściły wały, mimo intensywnej obrony – dodał.

    Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik: około godziny 19 sytuacja się ustabilizowała

  • 0:07

    Burmistrz Oławy: spodziewamy się jej w godzinach rannych-południowych

  • 23:29

    Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann powiedział we wtorek wieczorem w programie "Dzień po dniu" w TVN24, że zgodnie z modelami matematycznymi IMGW w środę spodziewana jest fala sięgająca 700-760 centymetrów. – Spodziewamy się jej w godzinach rannych-południowych – przekazał.

    - Boimy się, że fala może długo u nas trwać. To może spowodować rozmiękczanie wałów i lokalne podsiąki. Akcja związana z napełnianiem worków z piaskiem, które później są transportowane w różne miejsca naszego miasta. Pod nadzorem Państwowej Straży Pożarnej, OSP oraz wojska są rozkładane w miejscach, gdzie jest potrzebna taka interwencja – dodał.

  • 22:24

    Część dróg w województwie lubuskim została zamknięta z powodu zalania wodą – poinformował urząd wojewódzki. 

    W Szprotawie z uwagi na podnoszący się poziom wody rzeki Bóbr został zamknięty most na ul. Młynarskiej i most na ul. 3 Maja. - Woda przelała się przez mosty i zalewa drogi – powiedział Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

    W miejscowości Leszno Górne została zablokowana ul. Fabryczna. Policja wyznaczyła objazd. W Małomicach została zablokowana droga na ul. Kościuszki na wysokości Zalewu w kierunku Bobrzan.

    - Zablokowana jest droga krajowa numer 12 odcinek od ulicy Widok w Wiechlicach do skrzyżowania z drogami do miejscowości Wiechlice i Dziećmiarowice – dodał Pawlak.

    Policjanci w Szprotawie kierują samochody na objazd przez miejscowość Wiechlice. Od strony Dziećmiarowic również są policjanci kierujący ruchem.

    Burmistrz Kostrzyna nad Odrą wystąpił z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad o zamknięcie mostu podczas przejścia fali kulminacyjnej. - Podczas narady z premierem wojewoda lubuski poruszył ten temat – powiedział Pawlak.

  • 22:00

    PKO BP proponuje klientom z terenów objętych stanem klęski żywiołowej zawieszenie spłaty kredytu - poinformowano. 

    Osoby posiadające m.in. kredyt hipoteczny, gotówkowy i firmowy od poniedziałku będą mogły wnioskować o zawieszenie spłaty na trzy miesiące.

  • 21:52

  • 21:43

  • 21:41

    Od rana w środę pojadą autobusy komunikacji zastępczej do Kudowy-Zdroju i Kłodzka, a także do miejscowości na tych liniach (Bardo, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lewin Kłodzki) - poinformowały Koleje Dolnośląskie.

  • 21:36

    We Wrocławiu, mimo wezwań, nie zostały odholowane jednostki pływające, które stacjonują na Odrze - poinformowała prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Jak ostrzegła, grozi to zatorem podczas przechodzenia przez miasto fali powodziowej.

  • 21:33

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na osobiste zaproszenie Donalda Tuska przyjeżdża za dwa dni do Polski, żeby pomoc ofiarom powodzi była efektywna i jak najbardziej sprawna. Unia Europejska to Wspólnota, nie wyimaginowana, tylko jak najbardziej realna - napisał w mediach społecznościowych europoseł Krzysztof Brejza. 

  • 21:29

    W związku z powodziami Nadleśnictwo Tułowice (woj. opolskie) wprowadziło czasowy zakaz wstępu do lasu w leśnictwach Dębina i Głębocko oraz na części leśnictw Kuźnica Ligocka i Grabin. Zakaz obowiązuje do 30 września br. - poinformowano. 

  • 21:11

    50 żołnierzy małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjedzie w środę do Lądka-Zdroju, by prowadzić tam działania związane z powodzią. 

    Z kolei do Kłodzka zostaną przerzucone dwie wojskowe cysterny. 

  • 20:57

    W środę o godz. 7 we Wrocławiu po raz kolejny zbierze się powodziowy sztab kryzysowy z udziałem premiera Donalda Tuska. Będzie to już piąte posiedzenie sztabu, od kiedy intensywne opady deszczu spowodowały powodzie w południowo-zachodniej Polsce.

  • 20:46

    "Wczoraj o tej porze w Nysie sytuacja była krytyczna. W całonocnej walce obywatele pod wodzą Burmistrza Kordiana Kolbiarza i Starosty Daniela Palimąki dwukrotnie uchronili swoje miasto przed katastrofą. Głębokie ukłony dla służb i mieszkańców. W tej powodzi niewiele jest zwycięstw. Za przywództwo: Szacunek dla Was Panowie!" - napisał na platformie X Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

  • 20:22

    "W związku z sytuacją powodziową w południowo–zachodniej Polsce, na polecenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, decyzją Szefa Kancelarii Prezydenta RP – na potrzeby zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej z terenów objętych powodzią – udostępniona zostanie Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle (woj. śląskie) w terminie październik–listopad 2024 roku" - napisała na platformie X prezydencka kancelaria.

    "Po uzgodnieniu z przedstawicielami środowisk samorządowych możemy zaoferować bezpłatny pobyt grup liczących do 55 osób (z wyżywieniem) na okres kilku dni, np. w ramach zajęć 'zielonej szkoły'" - dodano.

    Przekazano też, że "w najbliższych dniach KPRP i BBN będzie badał potrzeby poszkodowanych samorządów w tym zakresie, w szczególności tych, które nie mogą zapewnić pełnych możliwości edukacyjnych w swoich szkołach".

  • 20:16

    Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało na platformie X we wtorek, że w Kotlinie Kłodzkiej mieszkańcy dotknięci powodzią otrzymają wsparcie.

    "Mieszkańcy miejscowości takich jak: Bielice, Gierałtów, Stara Morawa, Lutynia, Bolesławów, Kletno i Radochów, którzy zostali odcięci z powodu powodzi, mogą liczyć na naszą pomoc" - czytamy we wpisie.

    Według MON, trzy śmigłowce będą dokonywać zrzutu żywność i wody, aby dostarczyć ludności niezbędne zaopatrzenie. Podkreślono, że ze śmigłowców zostanie desantowanych kilku żołnierzy, którzy ocenią sytuację na miejscu, by lepiej zaspokoić potrzeby mieszkańców.

    Jak podkreślono, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe za pomocą quadów dotarło do trudno dostępnych obszarów i dostarczyło mieszkańcom żywność.

    Wojsko Obrony Terytorialnej we wpisie na platformie X poinformowało, że w Stroniu Śląskim, w Zespole Szkół Samorządowych Strachocin 2, organizowany jest punkt wydawania żywności i wody dla ludności prowadzony przez WOT.

  • 20:12

    Prezydent Wrocławia: Ja, kiedy dostaję taką informację - i tak postępuję też przez cały dzień - poza tymi tutaj spotkaniami sztabowymi, muszę tę informację weryfikować. Udało się to zweryfikować.

  • 20:12

    Sutryk: Bardzo wiele fake’owych, nieprawdziwych informacji krąży w internecie. Część z nich to pewnie element tej wojny hybrydowej, która w tle się dzieje. Natomiast po to jest ten sztab z udziałem pana premiera, z udziałem wielu ministrów konstytucyjnych, szefów i dowódców różnych rodzajów wojsk, policji, straży pożarnej, żeby na bieżąco pewne rzeczy weryfikować. 

  • 20:11

    Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w "Kropce nad i" odniósł się do informacji o zbiorniku w Mietkowie, które okazały się nieprawdziwe: To była informacja od dyrektora RZGW, zatem to nie była jakaś informacja znaleziona w internecie.

  • 19:58

    Kosiniak-Kamysz: Podjęliśmy decyzję o postawieniu w trybie pilnym szpitala polowego w Nysie. Ta operacja jest w tym momencie prowadzona.

  • 19:56

    Kosiniak-Kamysz: Zwiększamy obecność wojska i policji i innych służb z uwagi na rozmiar działań, jakie muszą być podjęte. 10 tysięcy żołnierzy jest już skierowanych do operacji przeciwpowodziowej we wszystkich liniach wysiłku, jakie wymieniłem.

  • 19:53

    Kosiniak-Kamysz: Wyzwania przed naszymi służbami są wielowektorowe. 

  • 19:52

    Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz występuje na konferencji po sztabie: Każdy musi być zaopiekowany, to jest rola państwa.

  • 19:51

    Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w "Faktach po Faktach": Przez Opole cały czas przechodzi fala Odry. Mamy cały czas stan alarmowy, ale poziom tej wody nie rośnie. Woda utrzymała się w wałach, nie zalała miasta. 

  • 19:50

    Ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy WOT: W weekend kierujemy tam 2,5 tysiąca żołnierzy, do Doliny Kłodzkiej - do Kłodzka, Stronia Śląskiego, do Lądka-Zdroju.

  • 19:49

    Ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy WOT: Dojazd do Lądka-Zdroju i miejscowości Stronie Śląskie jest utrudniony przez zerwane mosty. Natomiast w Kłodzku działaliśmy, było nas widać. Żołnierze działali na miejscu, nie zostawili tych mieszkańców.

  • 19:46

    Jaka pomoc jest potrzebna Nysie? Kolbiarz: Niezbędna będzie pomoc przy odbudowie. Na pewno ogromne pieniądze.

  • 19:44

    Kolbiarz: Nysa zwyciężyła z powodzią i to jest ta najważniejsza informacja.

  • 19:43

    Kordian Kolbiarz opowiadał o tym, że mieszkańcy w nocy ratowali wał przed przerwaniem i akcja ta zakończyła się sukcesem.

  • 19:43

    Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy, w "Faktach po Faktach": Największe zagrożenie jest za nami. To, co się wydarzyło wczoraj w nocy, przeszło najśmielsze oczekiwania. 

  • 19:41

    Ppłk Robert Pękala o sytuacji w Nysie: POprzedniej nocy walczyliśmy z wyrwą w wale. Przy użyciu sił powietrznych, między innymi Black Hawków, to się udało. Koło południa była więc informacja, że Nysa jest bezpieczna.

  • 19:40

    Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza? Ppłk Robert Pękala: Działamy w dwóch fazach - odbudowy, sprzątania tam, gdzie woda opadła i w fazie reagowania kryzysowego.

  • 19:39

    Ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy WOT, w "Faktach po Faktach": Śmigłowiec policyjny poleciał na rozpoznanie. Stwierdził on, że nie ma żadnego pęknięcia, przerwania tamy w Mietkowie.

  • 19:37

    Sutryk: Obserwujemy bardzo zbiornik Mietków.

  • 19:37

    Sutryk: Weryfikujemy wszystkie informacje, taka jest funkcja tego sztabu.

  • 19:35

    Siemoniak: Zalew w Mietkowie jest bezpieczny, jest pod pełną kontrolą służb państwowych i z tego kierunku nie ma zagrożenia.

    "Otrzymaliśmy sygnał, że to jednak nie Mietków". Premier prostuje informacje prezydenta Wrocławia

  • 19:35

    Szef MSWiA: zbiornik jest nieuszkodzony, nie ma żadnego przelewu (...) Nie będzie żadnych decyzji ewakuacyjnych.

  • 19:22

    Podczas posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu szef MI przekazał informacje o infrastrukturze kolejowej oraz drogowej. Klimczak przekazał, że ruch pociągów wstrzymany jest na pięciu odcinkach linii lokalnych - tj. Prudnik - Nowy Świętów, stacje Głuchołazy i Kłodzko Główne, Otmuchów - Paczków oraz Paczków - Kamieniec Ząbkowicki.

    Minister poinformował także o nieprzejezdnych przejściach granicznych z Czechami - należą do nich przejścia Chałupki-Bohumin, Zebrzydowice-Petrovice i Cieszyn.

    - Na trasie Opole-Brzeg, w związku z przejściem fali powodziowej, występują utrudnienia w dostępie do prądu do sieci trakcyjnej - przekazał również Klimczak.

  • 19:13

    Według stanu na godz. 18 wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są przejezdne - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

    Zakończyły się utrudnienia w woj. śląskim, tj. na DK78 Chałupki – Olza oraz na moście granicznym w m. Chałupki. Ponadto otwarta została DK33 w woj. dolnośląskim na odcinku Kłodzko – granica państwa w Boboszowie.

    W woj. opolskim utrudnienia występują na następujących trasach: DK40 m. Głuchołazy (woj. opolskie): droga zablokowana - most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki; DK45 m. Krapkowice (woj. opolskie): droga zablokowana; DK46 m. Malerzowice Wielkie (woj. opolskie): most zamknięty; DK46 m. Kamienica (woj. opolskie): droga zablokowana; DK94 w pobliżu m. Skorogoszcz (woj. opolskie): droga zablokowana.

    W woj. dolnośląskim zablokowana jest droga DK39 Strzelin – Wiązów. Ponadto, na DK94 jest zamknięty most w Bolesławcu. W woj. lubuskim utrudnienia są na DK12 w Szprotawie - droga jest zablokowana.

    W pozostałych województwach brak utrudnień związanych z sytuacją hydrologiczną.

    GDDKiA zapowiedziała, że kolejny raport zostanie przekazany w środę; stan na godz. 10.

  • 19:07

    Odbyła się kolejna odprawa służb z prezydentem Warszawy, który przyjął raport o sytuacji na Wiśle i w mieście - poinformował we wtorek stołeczny ratusz.

    Według ekspertów fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w piątek, 20 września, ale nie będzie miała więcej niż ok. 210 cm, a zatem poniżej stanu ostrzegawczego, który wynosi 600 cm.

    "Niemniej wszystkie służby nadal pozostają w gotowości, monitorowane są wały przeciwpowodziowe, śluzy, tamy bobrowe, na bieżąco czyszczone kraty odpływowe oraz koszone brzegi cieków wodnych" - przekazał ratusz.

    Dodał, że wszystkie służby, jednostki i podmioty odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie miasta pozostają w bieżącym kontakcie koordynowanym przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa.

  • 19:02

    Posiedzenie sztabu się zakończyło.

  • 19:02

    Wojewoda lubuski: Dzisiaj pojawił się fake news o decyzji o wysadzeniu wału w okolicach Szprotawy. Nie wydałem takiego polecenia.

  • 19:01

    - Sytuacja jest bardzo trudna, kierujący ewakuacją czekają w tej chwili na dwie kompanie specjalne Straży Pożarnej z Olsztyna, które dotrą do Lewina Brzeskiego po godzinie 22.00, ale po to też, żeby być na podmiankę, czyli zmienić strażaków, którzy obecnie uczestniczą w akcji. Zabezpieczane są też wały - powiedziała Jurek. Dodała, że prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział pomoc w postaci łodzi motorowych, które "może Lewinowi Brzeskiemu już w tej chwili przekazać".

    Wojewoda opolski zaznaczyła, że na podstawie porannych informacji "walkę z żywiołem z sukcesem zakończyła Nysa". Jak dodała, walczyło tam 340 strażaków, w tym ponad 200 spoza województwa opolskiego, 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i ponad 2 tysiące mieszkańców, by zabezpieczyć 7 uszczerbków poniżej zapory na wale przeciwpowodziowym na Nysie Kłodzkiej. Poinformowała, że w akcji wykorzystano 6 śmigłowców do przenoszenia worków big bag wypełnionych piaskiem. Podkreśliła, że ewakuacja mieszkańców w Nysie nie została odwołana, ale na podstawie raportu starostwa sytuacja ma być stabilna.

    Zaznaczyła, że na terenie województwa opolskiego z użytkowania wyłączono 9 oczyszczalni ścieków, m.in w Nysie, w Brzegu i w Lewinie Brzeskim. Poinformowała, że do godz. 17.00 w bezpośrednich działaniach ratowniczych brało udział 1250 strażaków i 551 żołnierzy WOT.

  • 19:00

    Jurek powiedziała, że w ewakuacji bierze udział 304 strażaków, którzy w tej chwili pływają na łodziach od domu do domu. Do godziny 17.00 - jak przekazała - zostało ewakuowanych 380 osób, które znalazły schronienie w szkołach podstawowych w Brzegu i Łosiowie. Dodała, że zakończono ewakuację z użyciem śmigłowca, ponieważ nikt nie zgłaszał potrzeby ewakuacji z dachu; obecnie używany jest ciężki sprzęt i łodzie. Poinformowała, że nie ma tam prądu, a łączność jest tylko radiowa.

  • 19:00

    Następnie poszczególni wojewodowie przedstawili krótkie informacje na temat aktualnej sytuacji. Mówili o działaniach służb, kondycji wałów czy mostów.

    Wojewoda opolski Monika Jurek podkreśliła, że aktualnie najbardziej zagrożony jest powiat brzeski, w tym miasto Lewin Brzeski, gdzie od poniedziałku trwa ewakuacja. Przekazała, że w związku z przelaniem się wody przez wał w Kantorowicach "praktycznie w 90 proc. powierzchni Lewin Brzeski znalazł się pod wodą". Woda sięga nawet dwóch metrów głębokości. Dodała, że miasto liczy około 5700 mieszkańców i jest położone poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry.

  • 18:56

    Prezeska Wód Polskich: W tej chwili weryfikujemy.

  • 18:47

    Komendant główny policji: Jeśli chodzi o zgony, to mamy tych zgonów już siedem. KWP Katowice - to jest jeden zgon. KWP Opole - dwa zgony. KWP Wrocław - cztery zgony. I tak jak pan premier powiedział, bardzo prosimy, żeby wszelkie informacje, jeśli chodzi o zgony, podawała policja. 

    Policja: siedem ofiar śmiertelnych powodzi

  • 18:43

    Nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski Komendant Główny PSP podał dane na temat dotychczasowych ewakuacji w poszczególnych regionach i zadysponowanych sił ratowniczych straży.

  • 18:38

    Prezeska Wód Polskich: Awaria w Ostrawie nie ma wpływu na to, co dzieje się w Polsce.

  • 18:37

    Prezeska Wód Polskich: Zrzut ze zbiornika Racibórz jest minimalny i taki będzie utrzymywany w najbliższym czasie. W ten sposób chronimy Wrocław.

  • 18:36

    Prezeska Wód Polskich wyliczała m.in., że w niektórych polerach były przesiąki, ale sytuacje takie opanowano. Zabezpieczono też wały, które tego wymagały.

  • 18:34

    Prezeska Wód Polskich: Mamy kilka problemów we Wrocławiu, które rozwiązujemy z prezydentem. To na przykład to, że nie zostały zholowane jednostki pływające, które nie reagują na komunikat Wód Polskich.

  • 18:33

    Prezeska Wód Polskich: Zbiornik Stronie Śląskie uległ całkowitej awarii, nie działa.

  • 18:32

    Prezeska Wód Polskich przedstawiła krótki raport na temat wałów i poszczególnych zbiorników.

  • 18:30

    Przedstawiciel IMGW: W Oławie stan wody rośnie. Przejście fali wezbraniowej opóźniło się. Ale tu istnieje ryzyko powodzi.

  • 18:29

    Przedstawiciel IMGW: Fala wezbraniowa przemieszcza się poniżej zbiornika Racibórz. Stan wody na stacji osiągnął prognozowane max - 800 cm.

  • 18:28

    Szef IMGW przedstawił raport co do stanu wód. 

  • 18:27

    Tusk: Mam nadzieję, że ci z was, którzy nie muszą być tutaj na miejscu, pojadą w te trudne miejsca, gdzie ja dzisiaj byłem. Żeby ludzie widzieli, że osobiście pilnujecie, czy dotarli obiecani żołnierze lub strażacy etc. Ja nie mogę już patrzeć na matkę z dzieckiem i starszego pana, jak oni sami odgruzowują dom i łopatami starają się błoto wyrzucać. Tak nie może być.

    Premier: nie mogę już patrzeć na matkę z dzieckiem i starszego pana, jak oni sami odgruzowują dom

  • 18:24

    Tusk: Czekajcie na komunikaty policji, one będą codziennie.

  • 18:24

    Premier Donald Tusk: Nie może być ileś tam źródeł informacji, które do siebie nie pasują. jak słyszę kilka komunikatów dotyczących ofiar śmiertelnych powodzi, to szlag człowieka trafia. Bardzo proszę, żeby w tej kwestii policja była jedynym źródłem.

  • 18:22

    Te straty będziemy jednak liczyli w miliardach - powiedział premier.

    Tusk: straty powodzi będziemy liczyli w miliardach

  • 18:22

    Tusk: Minister poinformował mnie, że mamy do dyspozycji w tej chwili już dwa miliardy złotych.

  • 18:21

    Premier: Zwróciłem się do ministra finansów, żeby przestać się łudzić, że środki, które udało się do tej pory wygospodarować, wystarczą. Ten miliard powinien wystarczyć na doraźną pomoc typu 10 tysięcy (zł). Ale straty w infrastrukturze, za co będzie odpowiadało państwo czy samorząd, są gigantyczne.

    Tusk: straty powodzi będziemy liczyli w miliardach

  • 18:20

    Premier: Musimy z całej polski ciągnąć pomoc ekspercka z uprawnieniam z nadzoru budowlanego, żeby możliwie szybko definiować, co jest do uratowania. 

  • 18:19

    Premier: W bardzo wielu miejscach, wystarczyło odwiedzić jedną z ulic w Kłodzku, żeby zobaczyć, że część naszych starań, np. że możemy dać pieniądze na remont, może nie mieć sensu, jeśli nie będzie ekspertyz budowlanych, czy to w ogóle może stać.

  • 18:18

    Tusk: Nie ufajcie dobrym komunikatom. Ludzie tam na dole nie mają poczucia, że wszystko gra.

  • 18:16

    Donald Tusk: Będziemy szukali mechanizmów tak, aby kredytobiorcy, którzy stracili swoje miejsca zamieszkani na skutek powodzi, żeby dostali od nas czytelną i pomoc w tej kwestii. Szukamy też metod, żeby nie płacili ZUS-u.

    Szef rządu: poszkodowani mówią: nie mamy gdzie mieszkać, a jesteśmy na kredycie.

  • 18:15

    Szef rządu: Rozmawiałem z ministrem finansów, będziemy rozmawiali także z bankami. Poszkodowani mówią: nie mamy gdzie mieszkać, a jesteśmy na kredycie.

  • 18:14

    Tusk: Musimy pokazać, że żołnierze są wtedy, kiedy jest taka potrzeba, także tan klęski żywiołowej.

  • 18:14

    Premier: Ludzie szczególnie czekają na wojsko.

  • 18:14

    Tusk: Nie jesteśmy do tego, żeby odpowiadać jak dobrze i sprawnie działamy, tylko żeby ludzie to odczuwali.

  • 18:13

    Tusk: Kiedy woda już podchodziła pod okna pierwszego piętra nadal nikt nie dostał informacji o potrzebie ewakuacji.

  • 18:12

    Premier: Wszyscy bez wyjątku - także samorządowcy - muszą być wśród ludzi. Wiem, że nie będzie od razu mieszkań, pomoc finansowa trafi nie za godzinę, wszystko rozumiem. Ale im więcej czasu potrzebujemy na przygotowanie pomocy, tym bardziej niezbędna jest wasza obecność wśród ludzi, w każdym miejscu. Luzie muszą ws widzieć, muszą od was uzyskać jakąś elementarną informację. Tam, w Kłodzku, z informacją było naprawdę źle.

  • 18:09

    Tusk: Ludzie mówią, że nie mają poczucia obecności policji.

  • 18:09

    Premier: W samym Kłodzku zniszczeniu uległo ponad 500 mieszkań.

  • 18:08

    Premier o poszkodowanych w Kłodzku: nie dostali informacji o lokalach zastępczych.

  • 18:08

    Tusk: Poprosiłem UOKiK o reakcję.

    Tusk: poprosiłem UOKiK o reakcję

  • 18:07

    Tusk: Rozmawiam z powodzianami, którzy sprzątają swoje domy. Potrzebują butów czy rękawic. Idą do sklepu i dowiadują się, że te rzeczy są dwa razy droższe niż były przed powodzią. Podobno jest to zjawisko nagminne. Producenci lub hurtownicy zaczynają korzystać z tej dramatycznej sytuacji, kiedy radykalnie zwiększył się popyt.

  • 18:05

    Donald Tusk: Zanim przejdę do przykrych rzeczy, chciałbym uświadomić, jakie mamy problemy. To poboczne efekty powodzi. 

  • 18:04

    Donald Tusk zabrał głos podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

  • 17:38

    Podczas wtorkowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, szef MSWiA Tomasz Siemoniak informował już, że premier zdecydował o rozszerzeniu terytorium, na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej.

    W trakcie późniejszej konferencji prasowej Siemoniak powiedział, że - aby objąć powiat lub gminę stanem klęski żywiołowej - wojewodowie muszą złożyć wniosek o umieszczenie danych obszarów w rozporządzeniu.

    Szef MSWiA zapewnił, że rozporządzenie będzie nowelizowane, "tyle razy, ile będzie trzeba". - Być może nadmiarowo, ale to jest rozporządzenie, które pozwala służbom skutecznie działać - oświadczył.

    Siemoniak przekazał, że chodzi np. o możliwość wprowadzenia zakazu wchodzenia na wały przeciwpowodziowe przez osoby postronne. - Kończymy z wchodzeniem na wały, narażaniem siebie, służb państwowych, jak i jakości wałów - zaznaczył.

  • 17:31

    W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego z dnia 16 września.

    Terytorium objęte stanem klęski żywiołowej zostało rozszerzone o powiaty: w woj. dolnośląskim - dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w woj. opolskim - brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.

    Do tej pory objęte statusem klęski żywiołowej są następujące powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj, śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

  • 17:30

    Dynamiczna sytuacja powodziowa. Stan po powodzi w Nysie (17.09.2024 r.)

  • 17:19

    Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła specjalną infolinię dla pracowników i pracodawców z terenów objętych powodzią: 22 391 83 70. Inspektorzy na tym obszarze w miarę możliwości wykonują swoje obowiązki służbowe.

  • 17:17

    "Prosimy użytkowników zbiorników i urządzeń wodnych o ścisłe przestrzeganie instrukcji gospodarowania wodą i wcześniejsze informowanie Wód Polskich o planowanych zrzutach wody. Ścisła współpraca jest niezbędna w sterowaniu falą wezbraniową i redukowania zagrożenia powodziowego" - podają Wody Polskie na portalu X.

  • 17:07

    Schronisko dla zwierząt "Na Paluchu" rozpoczęło zbiórkę darów dla zwierząt, które ucierpiały podczas tegorocznej powodzi na południu kraju. 

    Ich akcję wspierają: stołeczny ogród zoologiczny, Zarząd Zieleni i Lasy Miejskie.

    Zbiórka potrwa do 20 września, jednak może zostać przedłużona.

  • 17:01

  • 16:53

    "1.5 mld zł - tyle przekierujemy z funduszy UE dla Polski na odbudowę po powodzi" - poinformowała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na platformie X.

    "To środki na remont domów jednorodzinnych, naprawę infrastruktury energetycznej i sieci wodno-kanalizacyjnych w gminach dotkniętych przez powódź. Kolejne 3.5 mld zł może zostać przeznaczonych na budowę wałów, zbiorników i tam czyli inwestycje, które zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w całej Polsce" - dodała.

  • 16:49

    Następnie strażacy zaprosili do środka samochodu, aby zaprezentować działanie samochodu.

  • 16:49

    Borowiec: To pozwala, żeby w bardzo szybko sposób reagować i nie być zaskoczonym przez sytuację.

  • 16:48

    Brygadier Grzegorz Borowiec: Samochód dowodzenia i łączności. Takich samochodów zostało zadysponowanych w całym kraju osiem. Stanowią one taki mobilny hub do wymiany informacji, zabezpieczenia operacyjnego ratowników, którzy pracują na miejscu. 

  • 16:44

    Nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski Komendant Główny PSP na konferencji we Wrocławiu: Jak koordynowane są działania ratownicze? Na poziomie centralnym jest sztab i stanowisko kierowania komendanta głównego, ale mamy też takie wysunięte stanowiska kierowania, żeby na bieżąco przekonywać premierowi bieżące informacje.

Autorka/Autor:asty,ek/kg

Źródło: tvn24.pl, TVN24., PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MON_GOV_PL/mł. chor. Piotr Gubernat

Pozostałe wiadomości

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Celem jest utrzymanie konfliktów z Polską na rozsądnym poziomie. Dlatego nie będę komentował, co myślę o stanie praworządności w niej - powiedział w sobotę Viktor Orban. Stwierdził jednak, że strona węgierska przeanalizowała sytuację w Polsce i na jej podstawie wydała decyzję o przyznaniu azylu Marcinowi Romanowskiemu. - Myślę, że nie będzie to ostatnia taka decyzja - dodał. Premier Węgier był też pytany o azyl dla Daniela Obajtka.

"Nie będę komentował, co myślę". Orban o Polsce

"Nie będę komentował, co myślę". Orban o Polsce

Źródło:
PAP

W ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu w Niemczech zginęło pięć osób, a ponad 200 jest rannych - poinformował w sobotę po południu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Pięć osób zginęło w ataku na jarmark. Ponad 200 jest rannych

Pięć osób zginęło w ataku na jarmark. Ponad 200 jest rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

We wsi Kniażyce koło Przemyśla (Podkarpackie) padły strzały, ranny został mężczyzna. Trwa policyjna obława za napastnikami. Funkcjonariusze kontrolują w Przemyślu wjeżdżające i wyjeżdżające samochody.

Padły strzały, ranny został mężczyzna. Policyjna obława

Padły strzały, ranny został mężczyzna. Policyjna obława

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk nawiązał do piątkowego zamachu na jarmarku świątecznym w Magdeburgu i zwrócił się z apelem do prezydenta oraz Prawa i Sprawiedliwości. Napisał, że oczekuje "poparcia rządowego pakietu zaostrzającego prawo wizowe i azylowe". "Państwo odzyskuje właśnie kontrolę nad granicami i migracją po latach chaosu i korupcji, więc chociaż nie przeszkadzajcie" - dodał.

"Po ataku w Magdeburgu już dziś oczekuję jasnej deklaracji pana prezydenta Dudy"

"Po ataku w Magdeburgu już dziś oczekuję jasnej deklaracji pana prezydenta Dudy"

Źródło:
TVN24

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyjechał do Magdeburga, gdzie w piątek doszło do zamachu na jarmarku bożonarodzeniowym. - Nie ma bardziej pokojowego i piękniejszego miejsca niż jarmark świąteczny. Ludzie zbierają się na nim kilka dni przed świętami, żeby pobyć ze sobą i poświętować. Dlatego jest to straszliwy czyn - powiedział.

Kanclerz przyjechał do Magdebruga. "Żeby okazać solidarność całego kraju" po zamachu

Kanclerz przyjechał do Magdebruga. "Żeby okazać solidarność całego kraju" po zamachu

Źródło:
TVN24

Rozbiórka kamienicy przy Łuckiej 8 została wstrzymana. Na miejsce wezwano policję, bo według konserwatora zabytków, prace odbywały się nielegalnie. Budynek został jesienią wykreślony z rejestru zabytków, ale trwa postępowanie o objęcie ochroną konserwatorską jego murów obwodowych.

Rozbiórka kamienicy przy Łuckiej wstrzymana. Konserwator zabytków o "nielegalnych pracach"

Rozbiórka kamienicy przy Łuckiej wstrzymana. Konserwator zabytków o "nielegalnych pracach"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Coraz szersze kręgi w mediach społecznościowych zatacza informacja, jakoby wiceprezes Wód Polskich był synem słynnego ekonomisty prof. Leszka Balcerowicza. To fake news.

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

Źródło:
Konkret24

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy są podejrzani o podpalenie budynku gospodarczego w Świdwinie (Zachodniopomorskie). Jak informuje prokuratura w Koszalinie, jednym z nich jest policjant. Posesja należy do jego przełożonego.

Policjant podejrzany o udział w podpaleniu na posesji swojego przełożonego

Policjant podejrzany o udział w podpaleniu na posesji swojego przełożonego

Źródło:
tvn24.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Dzieci, których nikt nie widzi. Poza systemem, poza opieką medyczną, tylko pod nadzorem rodziców. Takie sytuacje w Polsce są możliwe i zdarzają się coraz częściej, choć system miał dzieci chronić. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Czasami rodzice próbują system oszukać"

"Czasami rodzice próbują system oszukać"

Źródło:
TVN24

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie zatrzymali kierującą, która używała świateł drogowych ostrzegając innych kierowców przed policyjną kontrolą. Kobieta nieświadomie w ten sposób ostrzegła także policjantów jadących nieoznakowanym radiowozem. Została ukarana mandatem.

Ostrzegała przed policją "mrugając" światłami, trafiła na nieoznakowany radiowóz

Ostrzegała przed policją "mrugając" światłami, trafiła na nieoznakowany radiowóz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

Kolizja z udziałem radiowozu w Wilanowie. Podczas wyjazdu do pilnej interwencji funkcjonariusze zderzyli się z autem osobowym. Nikt nie ucierpiał.

Kolizja radiowozu na sygnale w Wilanowie, policjant pouczony

Kolizja radiowozu na sygnale w Wilanowie, policjant pouczony

Źródło:
rmf24.pl / tvnwarszawa.pl

Zgoda na azyl polityczny dla posła PiS, byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego wpisuje się w szerszy kontekst różnych działań premiera Węgier Viktora Orbana, których wspólnym mianownikiem jest gra na nosie Unii Europejskiej - mówiła w TVN24 Anna Gielewska z portali vsquare.org oraz Frontstory.pl.

Orban "prowadzi niebezpieczną grę". Zgoda na azyl dla Romanowskiego "wpisuje się w kontekst"

Orban "prowadzi niebezpieczną grę". Zgoda na azyl dla Romanowskiego "wpisuje się w kontekst"

Źródło:
TVN24, PAP

W ministerstwie czuję się rzecznikiem polskich rolników. Nie wybaczę sobie, jeżeli dziś przy tych możliwościach, które mamy i przy tym dużym mandacie społecznym nie wyciśniemy z siebie 120 procent - mówił w "Jeden na jeden" wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Odniósł się do wypowiadanych wcześniej krytycznych komentarzy wobec organizacji pracy w resorcie i ministra Czesława Siekierskiego. - Od czasu, kiedy wypowiedziałem te słowa, nie miałem okazji, możliwości rozmowy z ministrem - poinformował. Dodał, że prosił o spotkanie i na nie czeka.

Kołodziejczak: namierzyłem szkodnika, sobotażystę w ministerstwie

Kołodziejczak: namierzyłem szkodnika, sobotażystę w ministerstwie

Źródło:
TVN24, PAP

Atak w Magdeburgu jest specyficzny, ponieważ profil tego potencjalnego sprawcy nie jest typowy - podkreślał analityk do spraw Niemiec z PISM Łukasz Jasiński. Pochodzący z Arabii Saudyjskiej kierowca, który wjechał w tłum na jarmarku, jest lekarzem legalnie mieszkającym w Niemczech, pracującym w klinice. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Jasiński. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

"Profil potencjalnego sprawcy nie jest typowy". Kim jest

"Profil potencjalnego sprawcy nie jest typowy". Kim jest

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Prezydent USA Donald Trump dostanie zaproszenie na szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się pod koniec kwietnia w Warszawie - przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak. Jak powiedział, Trump w 2017 roku wziął udział w takim spotkaniu, więc jego obecność na szczycie w przyszłym roku stanowiłaby "pewnego rodzaju klamrę".

Trump przyjedzie do Polski? Prezydencki minister: zaprosimy go na szczyt

Trump przyjedzie do Polski? Prezydencki minister: zaprosimy go na szczyt

Źródło:
PAP

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Uwaga na trudne warunki pogodowe na Dolnym Śląsku. Na obszarach górskich w nocy zacznie intensywnie padać śnieg, a do tego będzie mocno wiać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Intensywne opady, zawieje i zamiecie. IMGW ostrzega

Intensywne opady, zawieje i zamiecie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Krakowie przy ulicy Strzelców 20 grudnia zamknął się istniejący od 32 lat sklep spożywczy Alti. Mimo upływu czasu jego wystrój się nie zmieniał, co dla niektórych było wadą. Starsi klienci doceniali jednak wygodne położenie sklepu blisko bloków i miłą obsługę, z którą spędzali czas na rozmowach. - Jedna z klientek przyniosła wczoraj sernik w ramach podziękowań. A dzisiaj starsze małżeństwo przyniosło czekoladki i kawę dla każdego - mówi nam jedna z pracownic.

32 lata i koniec. Wzruszające gesty klientów w ostatnich dniach przed zamknięciem sklepu

32 lata i koniec. Wzruszające gesty klientów w ostatnich dniach przed zamknięciem sklepu

Źródło:
tvn24.pl

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Strażnicy graniczni na lotnisku w Krakowie-Balicach zatrzymali mężczyznę, który chciał lecieć do Manchesteru. Jak się okazało był poszukiwany za oszustwo metodą "na policjanta".

Poszukiwanego za oszustwo "na policjanta" zatrzymali na lotnisku

Poszukiwanego za oszustwo "na policjanta" zatrzymali na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki został zapytany na konferencji prasowej, co sądzi o sprawie Marcina Romanowskiego i udzieleniu mu azylu politycznego na Węgrzech. - Nie uważam nic. Nie jest to sprawa, która budzi moje zainteresowanie - odpowiedział.

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Źródło:
TVN24
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl