Urna z prochami pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 płk. Zdzisława Krasnodębskiego i jego żony Wandy zostanie 13 maja sprowadzona do kraju. Nazajutrz, po nabożeństwie w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego, ich szczątki spoczną w kolumbarium na Wojskowych Powązkach.
Prochy pierwszego dowódcy 303. Dywizjonu Myśliwskiego i jego żony - żołnierza Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego, zostaną dostarczone przez weteranów Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie do Warszawy z Kanady. Ceremonię przywitania zaplanowano na 13 maja w Wojskowym Porcie Lotniczym 1. Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu.
Następnego dnia w południe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się nabożeństwo w intencji państwa Krasnodębskich, po którym urny z ich prochami spoczną w kolumbarium w kwaterze żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Wojskowych Powązkach.
Weteran dwóch wojen
Płk pil. Zdzisław Krasnodębski urodził się w 1904 r. w Woli Osowińskiej na Lubelszczyźnie. Jako nastolatek uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Po I wojnie absolwent Korpusu Kadetów we Lwowie i Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, następnie dowódca 111. Eskadry Myśliwskiej i III Dywizjonu Myśliwskiego Brygady Pościgowej.
Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, potem przedostał się do Francji, gdzie uczestniczył w walkach z Niemcami w 1940 roku. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii objął dowództwo 303. Dywizjonu Myśliwskiego, który wsławił się podczas bitwy o Anglię. Ciężko ranny po zestrzeleniu, trafił do szpitala, a po zakończeniu leczenia wyjechał z misją wojskową do Kanady.
Pod koniec wojny dowodził m.in. Polską Szkołą Pilotów w Newton, kształcił się także w szkockiej Wyższej Szkole Wojennej. Po wojnie mieszkał przez pewien czas w Południowej Afryce. Na początku lat 50. zamieszkał wraz z żoną Wandą w Kanadzie, gdzie pracował m.in. w przemyśle lotniczym oraz działał aktywnie w organizacjach polonijnych.
Zdzisław Krasnodębski zmarł w 1980 roku w Toronto. Pośmiertnie został odznaczony w 2009 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Autor: dln/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 3.0) | Jacerka1