Polska

"III RP to również prezydent Kaczyński, premier Kaczyński, rządy PiS-u"

Polska

TVN 24Zbigniew Girzyński i Włodzimierz Czarzasty byli gośćmi w programie "Fakty po Faktach"

- Wymiar sprawiedliwości III RP jest i był przez te lata niezwykle ułomny - stwierdził były poseł PiS Zbigniew Girzyński w programie „Fakty po Faktach”. W odpowiedzi na te słowa Włodzimierz Czarzasty z SLD przypomniał, że „III RP to jest również prezydent Kaczyński, premier Kaczyński, to są również rządy PiS-u”.

Zbigniew Girzyński i Włodzimierz Czarzasty, którzy byli gośćmi „Faktów po Faktach”, odnieśli się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który w trakcie obchodów 45. rocznicy Grudnia’70 powiedział, że wstydzi się za III RP, bo „nie potrafiła ukarać katów, sprawców masakry, kolejnych momentów dramatycznych w polskiej historii”.

"Smutne, ale niezwykle prawdziwe słowa"

Były poseł PiS Zbigniew Girzyński stwierdził, że to są "smutne, ale niezwykle prawdziwe słowa". Zaznaczył również, że III Rzeczpospolita nie poradziła sobie z wieloma zbrodniami PRL-u, co pokazuje, że "wymiar sprawiedliwości III RP jest i był przez te lata niezwykle ułomny". Girzyński jako były już polityk nie chciał wypowiadać się na temat rozwiązań, które PiS powinno wprowadzić, żeby "uzdrowić system sprawiedliwości". Jako historyk podkreślił, że ludzie, którzy strzelali, pozostali bezkarni. - Powinni zostać osądzeni ci, którzy mordowali robotników w 1970, 1980, 1981 roku i wszystkich latach komunizmu - zaznaczył Girzyński.

Włodzimierz Czarzasty nie zgodził się ani ze słowami prezydenta, ani komentarzem Girzyńskiego. - Jeśli patrzeć na III RP z perspektywy historii polityki, to można mieć różne oceny - stwierdził Czarzasty. - Przypomnę panu, że III RP to również prezydent Kaczyński, premier Kaczyński, rządy PiS-u - dodał polityk SLD. - Czy ktoś za czasów PiS-u bronił sądom karać ludzi, którzy byli winni? Bo ja nie za bardzo to rozumiem - powiedział Czarzasty.

Czarzasty: "Gen. Jaruzelski jest częścią naszej historii"

Politycy odnieśli się do wątku "chowania z honorami", który pojawił się w przemówieniu prezydenta. Goście programu, komentowali te słowa w kontekście pogrzebu gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który odbył się z honorami państwowymi. Czarzasty stwierdził, że Jaruzelski - tak jak inni prezydenci III RP - był wybrany w myśl wówczas obowiązującego prawa i jest elementem historii Polski.

Oponował Girzyński. - Gen. Jaruzelski nie był demokratycznie wybranym prezydentem i stawianie go obok innych prezydentów jest nie uprawnione - odpowiedział. Były poseł PiS-u dodał, że Bolesław Bierut i zbrodniarze stalinowcy też są elementami historii Polski, ale - jak powiedział - nie znaczy to, że nie powinno się o tych zbrodniach mówić.

Autor: tmw/ja / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24