Polska

Policja: Więcej zabójstw i gwałtów

Polska

TVN24.plNiepokojący wzrost ciężkich przestępstw odnotowują policyjne statystyki

Niepokojąco rośnie przestępczość przeciwko życiu i zdrowiu - alarmuje "Super Express" i wylicza: jest więcej zabójstw, zgwałceń, bójek, pobić oraz uszkodzeń ciała.

Gazeta przytacza statystyki z raportu Komendy Głównej Policji.

Wzrost liczby najgroźniejszych przestępstw trwa od początku 2007 roku i wydaje się mieć trwały charakter. Spada natomiast przestępczość przeciwko mieniu. Dzięki temu liczba wszystkich przestępstw jest mniejsza niż w ubiegłym roku o 4,2 proc. P - czytamy w "SE". Dziennik zauważa ponadto, że pomimo zapowiedzi polityków wciąż niestety zmniejsza się liczba policjantów na ulicach. W całej Polsce brakuje obecnie blisko 7 tysięcy funkcjonariuszy.

W rozmowie z gazetą Władysław Stasiak, nowy szef MSWiA powiedział, że chce, aby Komenda Główna Policji znów zajęła się dokładnym badaniem przyczyn przestępczości. - Razem z kryminologami trzeba wyjaśnić, dlaczego rośnie przestępczość przeciwko życiu i zdrowiu. Przyczyny mogą tkwić w zjawiskach społecznych. Wzrasta tempo życia. To rodzi agresję. Rośnie spożycie alkoholu. Do większości zabójstw, zgwałceń, bójek dochodzi przecież pod wpływem alkoholu - mówi minister spraw wewnętrznych i administracji.

Minister widzi szansę poprawy sytuacji w konsekwentnym połączeniu wysiłku samorządowców i mieszkańców z pracą dzielnicowych i policjantów patrolujących wsie i miasta. To może przyczynić się do zaprowadzenia większego porządku na ulicach - pisze "Super Express".

Źródło: Super Express

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl