Mierzenie poziomu optymizmu we krwi, prawidłowego rozstawu szczęki do uśmiechu oraz wypisywanie recepty na szczęście - takie atrakcje czekały warszawiaków w "uśmiechniętym tramwaju". Specjalna obsługa przez cały dzień rozweselała napotkanych pasażerów i zabierała ich w darmową podróż.
Nigdy nie wiesz, kogo właśnie spotkałeś. Może jutro albo za tydzień to on będzie Twoim pracodawcą, przyjacielem, lekarzem? Może uratuje ci życie? A może Twój uśmiech przywróci komuś nadzieję? Podaruj mu uśmiech już dziś! Stowarzyszenie WIOSNA
W ten sposób Zarząd Transportu Miejskiego, Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz Tramwaje Warszawskie włączyły się w II ogólnopolską Kampanię na rzecz uśmiechu na co dzień. Akcję tę organizuje Stowarzyszenie WIOSNA. Całe wydarzenie spotkało się z pozytywnym oddźwiękiem wśród pasażerów.
Uśmiech, proszę!
- Chociaż Polacy z głębi serca są gościnni i życzliwi dla innych, jednak w pierwszym kontakcie – na ulicy, w tramwaju, za kierownicą czy w urzędzie – często reagują na siebie niechęcią czy nawet agresją. Polacy są też smutni – może dlatego, że w Polsce nie wypada chwalić się sukcesem, a więc też nie wypada być tak po prostu szczęśliwym - napisali organizatorzy w manifeście II ogólnopolskiej Kampanii na rzecz uśmiechu na co dzień. I właśnie tę opisaną powyżej sytuację Stowarzyszenie WIOSNA postanowiło zmienić.
Główną ideą kampanii, jak wyjaśniają członkowie grupy, jest wyzwolenie w ludziach ich naturalnej dobroci. "Chcemy zachęcić do wyrażenia jej na zewnątrz w życzliwym uśmiechu, bo – jak wiadomo – jeden uśmiech rodzi drugi, potem następny i kolejny śmiech" - uzasadniają.
Uśmiechnij się i podaj dalej
1 kwietnia w całej Polsce "wiosenni" wolontariusze mają rozdać aż 200 tysięcy uśmiechniętych naklejek, a razem z nimi - tyle samo uśmiechów. Wystarczy nakleić komuś taki znaczek i w ten sposób przekazać uśmiech dalej.
Oprócz happeningu w Warszawie, podobne imprezy odbyły się również w innych większych miastach Polski, m.in. w Krakowie, w Rzeszowie, Opolu, Oleśnie, Świdnicy, Sieradzu oraz w Katowicach. Na Rynku GłównymKrakowie powstał jedyny w Polsce szpital, w którym warto się zarażać (uśmiechem - rzecz jasna). Jako ambulatorium posłużył najprawdziwszy balon.
Naklejki z uśmiechem rozdawano też wśród najmłodszych pacjentów w pięciu największych szpitalach dziecięcych w Polsce: w Krakowie, Warszawie, Sosnowcu, Katowicach i we Wrocławiu.
Do akcji włączyli się też konduktorzy przewozów regionalnych PKP w pociągach relacji Kraków, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Poznań. Witali pasażerów hasłem "uśmiech, proszę" i rozdawali naklejki z uśmiechem.
Kolorowe happeningi
Stowarzyszenie WIOSNA:
Stowarzyszenie WIOSNA powstało w 2001 roku w Krakowie. Misją stowarzyszenia jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez tworzenie modelowych projektów pomocy.
Źródło: Kontakt TVN24, TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZTM Warszawa