Pijemy szampana? "Za mało danych"

Eksperci o zmianie w systemie obrony przeciwrakietowej USA w Europie
Eksperci o zmianie w systemie obrony przeciwrakietowej USA w Europie
TVN24
Eksperci o zmianie w systemie obrony przeciwrakietowej USA w EuropieTVN24

- Zmiana systemu obrony przeciwrakietowej jest dla nas korzystna, bo nowy będzie bardziej mobilny – zgadzali się eksperci w studiu TVN24. Część ekspertów uważa jednak, że zmiana wzmacnia pozycję Rosji w światowym systemie bezpieczeństwa – i z tego względu jest dla nas niepomyślna.

Poprzednio technologia była niedojrzała, niesprawdzona, plan był lansowany na siłę – uważa Olaf Osica, z Centrum Europejskiego Natolin, analityk ds. bezpieczeństwa, mówiąc o planach tarczy antyrakietowej, których zarzucenie ogłosił w czwartek Barack Obama zapowiadając przejście na inny system.

- Teraz mamy nowe otwarcie, które nie przesądza o tym, czy na końcu będziemy mogli wypić szampana. Ta decyzja nadaje sprawie tarczy nową dynamikę – bo zajmujemy się nią już od bardzo długiego czasu – dodawał analityk ds, wojskowych Krzysztof Boruc.

Bardziej mobilny oznacza lepszy?

- Poprzedni system ani nas ziębił, ani grzał. Mieliśmy zrobić deal, „coś za coś”. Amerykanie będą mieli swoje silosy tutaj, my będziemy mieli coś, co było jeszcze nieokreślone. Może Patrioty, może coś innego. Ten system uzbrojenia jest chyba lepszy niż stacjonarny w Redzikowie. Lepiej, że te rakiety są bardziej mobilne, mogą być w dowolnym miejscu rozlokowane, nie tylko w Redzikowie – mówił Krzysztof Boruc.

Straciliśmy wyjątkowe miejsce

Według obu ekspertów posiadamy jeszcze zbyt mało danych, by móc określić rolę Polski w nowym systemie obrony projektowanym przez Waszyngton. – Nowy system obejmie więcej państw, będzie bardziej natowski. Zniknęła nasza wyjątkowość. Jednak należy podkreślić, że nasz status na razie nie jest bliżej znany – mówił Boruc.

„Wybrali fatalną datę”

Eksperci zastrzegli, że musi minąć zapewne kilka dni, by wyjaśniły się wszystkie aspekty rezygnacji z tarczy, bo bez dokumentacji można głównie „gdybać”. Krytykowali Stany Zjednoczone za nagły tryb poinformowania sojuszników o zmianach, w ciągu jednego dnia. – Strona amerykańska być może chciała uchronić się przed przeciekami. Wybrała jednak fatalną datę – zauważył Osica. 17 września to rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku.

„Nie tracimy na tej decyzji”

Beata Górka-Winter, koordynator w Centrum Stosunków Międzynarodowych także jest zdania, że Polska nie traci na zmianie decyzji dotyczącej budowy tarczy antyrakietowej, bowiem mamy podpisaną Deklarację o współpracy strategicznej.

W jej opinii, brak tarczy w Polsce może nawet poprawić stosunki z Rosją i sojusznikami NATO, którzy wyrażali swoje niezadowolenie z powodu planów tej instalacji w Polsce i Czechach. - Możemy się spodziewać poprawy stosunków - oceniła.

Dodała, że dla Polski rezygnacja z budowy tarczy jest mniej istotna - bo to zerwanie umowy technicznej. Ważniejsza dla nas - uważa Górka-Winter - jest podpisana ze Stanami Zjednoczonymi w sierpniu 2008 r. "Deklaracja o współpracy strategicznej". - To bardzo ważny dokument polityczny. Zapewnia nam bliską współpracę i mocny sojusz z USA. Natomiast umowa dotycząca budowy tarczy, czy jej zaniechania, to tylko dokument techniczny i nie przywiązywałabym do niego tak dużej wagi - mówiła Górka-Winter.

Zmiana z powodu finansów

Według Górki-Winter, prezydent USA Barack Obama zmienił decyzję nie tyle pod wpływem Rosji czy jej nacisków, lecz ze względów finansowych. - Gdybym miała określić procentowo, co wpłynęło na decyzję Obamy, to powiedziałabym, że w 80 proc. czynniki finansowe, w 20 proc. inne, polityczne, w tym chęć porozumienia się z Rosją - mówiła Górka-Winter.

Malicki: silniejsza pozycja Rosji

Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego prof. Jan Malicki uważa z kolei, że zmiana programu obrony antyrakietowej w Europie umacnia pozycję Rosji w obrębie bezpieczeństwa międzynarodowego i w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

Jego zdaniem, może to wynikać z zawodu rozwojem sytuacji na Kaukazie, z zawodu prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim i zawodu sytuacją na Ukrainie.

Polska „mało poważna”, bez koncepcji

Także amerykanista prof. Zbigniew Lewicki uważa, że decyzja USA o odstąpieniu od dotychczasowego pomysłu na budowę tarczy antyrakietowej jest wyjątkowo niekorzystna dla Polski, bo pokazuje, że Amerykanie podejmują niektóre decyzje pod wpływem nacisków rosyjskich.

- Rosja dyktuje sytuację dla nas niekorzystną, a my nie potrafimy się przed tym bronić (...) Dla nas podstawowym problemem jest to, czy możemy sami, razem ze Stanami Zjednoczonymi, decydować o ważnych dla nas kwestiach, czy musimy uzyskiwać każdorazowo zgodę Moskwy. Na razie wychodzi na to, że bez zgody Moskwy nie możemy - dodał.

Według niego polskie władze przez brak koncepcji w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi dają "naszym wrogom w Waszyngtonie" silne argumenty, że "Polska podchodzi do niektórych ze spraw w sposób mało poważny". Ocenił również, że błędem z polskiej strony było nieratyfikowanie do tej pory umowy o tarczy antyrakietowej.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym, ale nie miał ponownych kryzysów oddechowych, a wyniki badań krwi są stabilne - podał Watykan we wtorek wieczorem.

Nowy komunikat o stanie zdrowia papieża

Nowy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski mówił w "Faktach po Faktach", że "Polska dzisiaj utrzymuje internet w Ukrainie". - Polska zakupiła Starlinki i przekazała je Ukrainie. Polska generuje bezpieczeństwo, bo płaci abonamenty - mówił. Gawkowski zapowiedział, że Polska przekaże Ukrainie pięć tysięcy kolejnych Starlinków.

"Dzięki temu front się trzyma". Wicepremier o nowym wsparciu dla Ukrainy

"Dzięki temu front się trzyma". Wicepremier o nowym wsparciu dla Ukrainy

Źródło:
TVN24

We wtorek ponad 20 pracowników zrezygnowało z pracy w Departamencie Wydajności Państwa (DOGE) kierowanym przez Elona Muska - podał Reuters, powołując się na informacje agencji AP.

Rzucili papierami, rezygnują z pracy u Muska

Rzucili papierami, rezygnują z pracy u Muska

Źródło:
Reuters

Niebezpieczny incydent na lotnisku w Chicago. Samolot pasażerski linii Southwest niemal zderzył się z prywatnym odrzutowcem na płycie lotniska, gdy podchodził do lądowania. Piloci byli zmuszeni poderwać maszynę.

Niebezpieczny incydent na lotnisku w Chicago 

Niebezpieczny incydent na lotnisku w Chicago 

Źródło:
CNN

Światowa Organizacja Zdrowia uważnie przygląda się sytuacji w Demokratycznej Republice Konga, gdzie wskutek nieznanej choroby zmarło ponad 50 osób. Niepokój wśród naukowców wzbudza fakt, że w większości przypadków zgon nastąpił po około 48 godzinach od wystąpienia objawów. Miejscowi lekarze podejrzewają, że źródło choroby może być odzwierzęce.

Większość umiera w dwie doby od objawów. Nie wiedzą, co to za choroba

Większość umiera w dwie doby od objawów. Nie wiedzą, co to za choroba

Źródło:
PAP, AP

Po trzech latach wojny coraz głośniejsza staje się dyskusja o tym, który kraj i ile środków przekazał na pomoc walczącej Ukrainie. Publiczną "licytację" zaczął prezydent USA, jednak dane pokazują, że wartość pomocy z całej Europy była wyższa.

Pomoc dla Ukrainy. Ile przekazała Europa, a ile USA

Pomoc dla Ukrainy. Ile przekazała Europa, a ile USA

Źródło:
Konkret24

Norwegia i Dania zacieśnią współpracę w dziedzinie obronności - poinformowały kraje we wspólnym oświadczeniu. "Uznajemy potrzebę przyjęcia przez Europę większej odpowiedzialności za europejską obronność. To czas odważnych wyborów i zwiększonej współpracy" - podkreślono. Jak pisze duński dziennik "Berlingske", porozumienie "ma wzmocnić potencjał militarny państw nordyckich i przyspieszyć proces zbrojeń".

"Sytuacja bezpieczeństwa w Europie jest trudna". Dania i Norwegia reagują

"Sytuacja bezpieczeństwa w Europie jest trudna". Dania i Norwegia reagują

Źródło:
Reuters, Berlingske, tvn24.pl

W styczniu 2025 roku sprzedaż Tesli w Unii Europejskiej zaliczyła spadek o połowę w porównaniu do danych z tego samego okresu w zeszłym roku - wynika z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA. Jednocześnie udział samochodów elektrycznych w rynku osiągnął rekordowy poziom 15 procent.

To może być "efekt Muska". Gwałtowne załamanie sprzedaży

To może być "efekt Muska". Gwałtowne załamanie sprzedaży

Źródło:
PAP

Największy singapurski bank DBS zamierza zredukować zatrudnienie o około cztery tysiące pracowników. Ma to związek z faktem, że sztuczna inteligencja przejmuje coraz więcej obowiązków wykonywanych do tej pory przez ludzi - informuje portal stacji BBC.

Tysiące osób stracą pracę. Jeden powód

Tysiące osób stracą pracę. Jeden powód

Źródło:
BBC

Siedmiu wieloletnich pracowników - kierowców warszawskiej prokuratury okręgowej kradło paliwo. Zostały z nimi natychmiast rozwiązane umowy o pracę, a postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone przez prokuraturę spoza Warszawy.

Siedmiu kierowców warszawskiej prokuratury okręgowej kradło paliwo

Siedmiu kierowców warszawskiej prokuratury okręgowej kradło paliwo

Źródło:
PAP

Rafał Z., pseudonim Kojot ukrywał się blisko 22 lata. Jest podejrzany o zabójstwo, sutenerstwo, handel narkotykami i materiałami wybuchowymi. Dzięki działaniom dolnośląskich "łowców głów" i europejskiej współpracy w ramach policyjnej sieci ENFAST mężczyzna został zatrzymany w Madrycie.

Zniknął po zabójstwie biznesmena, "Kojot" ukrywał się prawie 22 lata 

Zniknął po zabójstwie biznesmena, "Kojot" ukrywał się prawie 22 lata 

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się do przyszłości pomnika ofiar tragedii smoleńskiej na placu Piłsudskiego. W wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych, gdzie odpowiadał na pytania z komentarzy, stwierdził, że monument powinien zostać.

"Miejmy szacunek". Rafał Trzaskowski o przyszłości pomnika smoleńskiego

"Miejmy szacunek". Rafał Trzaskowski o przyszłości pomnika smoleńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Otrzymałem szczegółowe informacje od szefa MSWiA o zdecydowanych działaniach służb wobec zagranicznych gangów. Dokonano licznych zatrzymań. Czas na deportację" - poinformował premier Donad Tusk. Wcześniej tego dnia minister Tomasz Siemoniak mówił, że "zagraniczne gangi próbują wejść do Polski, opanowywać różne rodzaje przestępczości".

Tusk: otrzymałem szczegółowe informacje, czas na deportację

Tusk: otrzymałem szczegółowe informacje, czas na deportację

Źródło:
TVN24, PAP

Czeskie media opisują historię 27-letniej kobiety, która przez trzy miesiące miała być więziona w piwnicy domu w miejscowości Siřem na zachodzie Czech. Policja poinformowała o zatrzymaniu 40-latka, któremu postawiono zarzuty pozbawienia wolności, gwałtu i szantażu. Grozi mu do 12 lat więzienia.

"Podeszłam do okna i zobaczyłam kobietę z łańcuchem na szyi". 27-latka przeżyła piekło

"Podeszłam do okna i zobaczyłam kobietę z łańcuchem na szyi". 27-latka przeżyła piekło

Źródło:
ENEX, ČT, idnes.cz

W wyniku zasadzki policjanci z warszawskiego Żoliborza zatrzymali 26-latkę, która próbowała oszukać seniorkę metodą "na policjanta". Starsza kobieta nie dała się namówić na wizytę w banku i wypłacenie pieniędzy. Wyrzuciła za to przez okno kartę bankomatową. Wtedy na miejscu pojawili się prawdziwi policjanci.

Seniorka wyrzuciła przez okno kartę bankomatową. To była zasadzka

Seniorka wyrzuciła przez okno kartę bankomatową. To była zasadzka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Proukraińscy aktywiści twierdzą, że Rosja przywraca do służby radziecką bazę okrętów podwodnych w Bałakławie na Krymie, znaną kiedyś jako "obiekt 825 GTS" - poinformował we wtorek portal Radia Wolna Europa (RWE). Ma o tym świadczyć zamontowanie barier chroniących bazę przed dronami morskimi.

Rosjanie wracają do zimnowojennej bazy okrętów podwodnych 

Rosjanie wracają do zimnowojennej bazy okrętów podwodnych 

Źródło:
PAP

Uściski dłoni, dotykanie, poklepywanie po plecach i wyrazista mimika - po spotkaniu Emmanuela Macrona z Donaldem Trumpem jedne media piszą o "gestach wzajemnej sympatii" prezydentów Francji i USA, inne o "spektaklu fałszywej przyjaźni". Zwracają również uwagę na to, co może zdradzać ich mowa ciała.

"Gesty sympatii" i "zamknij się, teraz ja mówię". Co zdradza mowa ciała Macrona i Trumpa

"Gesty sympatii" i "zamknij się, teraz ja mówię". Co zdradza mowa ciała Macrona i Trumpa

Źródło:
PAP, France24, LBC, tvn24.pl

Czternastu posłów Prawa i Sprawiedliwości miało zagłosować "przeciwko uchwale Sławomira Mentzena zobowiązującej rząd do niewysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę" - informuje Konfederacja na swoich profilach. Manipuluje.

Projekt uchwały o wysłaniu wojska na Ukrainę. Konfederacja manipuluje

Projekt uchwały o wysłaniu wojska na Ukrainę. Konfederacja manipuluje

Źródło:
Konkret24

W Nowym Jorku w poniedziałek zmarła Rose Girone, uznawana za najstarszą na świecie ocalałą z Holokaustu - podała Żydowska Agencja Telegraficzna z siedzibą w największym mieście USA. W styczniu Girone skończyła 113 lat. Urodziła się na terytorium obecnej Ukrainy, a przed wybuchem II wojny światowej uciekła z Niemiec do Chin. - Była silną, odporną kobietą - wspomina jej córka.

Zmarła Rose Girone. Uznawana za najstarszą na świecie ocalałą z Holokaustu

Zmarła Rose Girone. Uznawana za najstarszą na świecie ocalałą z Holokaustu

Źródło:
PAP

PKO BP wystosował komunikat skierowany do klientów, w którym ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Wysyłają oni fałszywe e-maile z tematem "potwierdzenie przelewu".

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Sieradza w województwie łódzkim wyjaśniają okoliczności śmierci 11 psów i czterech lisów. Martwe zwierzęta znajdywane były na terenie kilku miejscowości. - Ktoś rozrzuca po okolicy mięso przypominające stek, w środku chowa żrącą substancję - opowiada Agata Gabrysiak, społeczniczka ze stowarzyszenia Drugie Życie, która zainteresowała się sprawą i chce pomóc w namierzeniu sprawców.

Jedenaście martwych psów i cztery lisy. "Ktoś się bardzo napracował, żeby skutecznie zabijać"

Jedenaście martwych psów i cztery lisy. "Ktoś się bardzo napracował, żeby skutecznie zabijać"

Źródło:
tvn24.pl

Kolumbijska policja zatrzymała na lotnisku 40-latka, którego fryzura podczas kontroli bezpieczeństwa wzbudziła podejrzenia. Jak się okazało, mężczyzna przemycał pod tupetem z włosów kokainę. Planował lot z Kolumbii do Holandii.

Fryzura 40-latka wzbudziła podejrzenia, oto co odkryto podczas kontroli. Nagranie

Fryzura 40-latka wzbudziła podejrzenia, oto co odkryto podczas kontroli. Nagranie

Źródło:
ENEX, UNODC
Trzy zabójstwa seniorek w Warszawie w ciągu dziewięciu dni

Trzy zabójstwa seniorek w Warszawie w ciągu dziewięciu dni

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Przeszukali dom Bąkiewicza, zbadali 16 incydentów. Koniec śledztwa

Przeszukali dom Bąkiewicza, zbadali 16 incydentów. Koniec śledztwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Panie Tusk, pan jest nagi - mówił na nagraniu były minister obrony Mariusz Błaszczak, nawiązując do dyskusji na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. - Nie wiem, co ma w głowie pan poseł Błaszczak - komentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że to przykład, iż "w sprawach fundamentalnych ważniejszy jest cel polityczny lub osobista zawiść, zazdrość, nienawiść". Generał Mieczysław Bieniek mówił z kolei, że "mąż stanu nie powinien takich rzeczy wypowiadać". Z nimi wszystkimi rozmawiała Agata Adamek.

Błaszczak "nie powinien takich rzeczy wypowiadać", "nie wiem, co ma w głowie"

Błaszczak "nie powinien takich rzeczy wypowiadać", "nie wiem, co ma w głowie"

Źródło:
TVN24

Członkowie grupy z Ukrainy zostali schwytani i prawomocnie skazani za przeprowadzanie akcji sabotażowych w Polsce - dowiadujemy się z reportażu Piotrka Świerczka w "Czarno na białym". Na temat motywacji sprawców i skutków ich działania w specjalnym wydaniu programu rozmawiali goście specjalnego wydania programu.

Dezinformacja "karmi się chaosem". "Jeżeli ktoś chce zawładnąć umysłami, będzie robił dwie rzeczy"

Dezinformacja "karmi się chaosem". "Jeżeli ktoś chce zawładnąć umysłami, będzie robił dwie rzeczy"

Źródło:
TVN24

Przełom lutego i marca to okres obfitujący w premiery na antenie TVN. Kiedy oglądać premierowe odcinki znanych programów i nowości w ramówce? Przedstawiamy najciekawsze tytuły.

Startuje wiosenna ramówka TVN. Co warto obejrzeć

Startuje wiosenna ramówka TVN. Co warto obejrzeć

Źródło:
TVN

Tłusty czwartek już w tym tygodniu. Pączkarnie i cukiernie prześcigają się w wymyślaniu coraz to atrakcyjniejszych wypieków. Prawdziwym hitem ostatnich dni stają się dubajskie pączki. Od klasycznych różnią się one przede wszystkim nadzieniem. Jak ono smakuje? Ile trzeba zapłacić za pączki dubajskie? Wyjaśniamy. 

Dubajskie pączki mają być hitem tłustego czwartku. Ile będą kosztować?

Dubajskie pączki mają być hitem tłustego czwartku. Ile będą kosztować?

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Dziennikarki "Faktów" TVN i TVN24 - Adrianna Otręba i Anna Wilczyńska zostały wyróżnione nagrodami Fundacji "Twarze Depresji". Przyznano je za wspieranie, poprzez materiały dziennikarskie, prowadzonych przez Fundację działań.

Dziennikarki TVN i TVN24 z nagrodami Fundacji "Twarze Depresji"

Dziennikarki TVN i TVN24 z nagrodami Fundacji "Twarze Depresji"

Źródło:
tvn24.pl