Ponad połowa Polaków (52 proc.) ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie - wynika z grudniowego sondażu CBOS. To spadek notowań o 3 punkty procentowe w porównaniu do listopada.
Na czele rankingu zaufania polityków stoi prezydent Andrzej Duda (52 proc.). Równocześnie przybyło badanych deklarujących brak zaufania do głowy państwa (30 proc. - wzrost o 11 punktów procentowych). Są to najsłabsze oceny prezydenta Andrzeja Dudy od czasu objęcia przez niego urzędu. Zmniejszył się też dystans dzielący prezydenta od pozostałych uwzględnionych w badaniu przedstawicieli sceny politycznej. Według badań CBOS, drugie miejsce na liście najczęściej obdarzanych zaufaniem przez Polaków polityków zajmuje premier Beata Szydło, której ufa 46 proc. ankietowanych. Mniejszym o jeden punkt procentowy zaufaniem cieszy się wicelider ubiegłomiesięcznego rankingu Paweł Kukiz (45 proc.). Ci politycy, niezależnie od zaufania, jakim się cieszą, budzą też relatywnie sporo negatywnych emocji - premier Beacie Szydło nie ufa jedna trzecia respondentów (33 proc.), nieufność w stosunku do Pawła Kukiza wyraża 27 proc. ankietowanych.
Rośnie zaufanie do Nowoczesnej
Do ścisłej czołówki rankingu zaufania zalicza się obecnie także Ryszard Petru, który coraz wyraźniej zyskuje w ocenie powyborczej publiczności. Zaufanie do lidera poprawiającej swoje notowania w sondażach Nowoczesnej wyraża 39 proc. badanych, nie ufa mu zaś mniej niż co piąty respondent (18 proc.). Niewiele mniejszym zaufaniem cieszy się była premier i szefowa PO Ewa Kopacz (38 proc.). Jej społeczny odbiór jest jednak wyraźnie bardziej zróżnicowany - prawie tak samo często spotyka się ona z zaufaniem i z nieufnością (39 proc.). Niespełna jedna trzecia respondentów deklaruje zaufanie do byłego szefa MSZ i kontrkandydata Ewy Kopacz w wyborach na szefa PO Grzegorza Schetyny (32 proc.). Prawie takim samym zaufaniem cieszą się szefowie resortów sprawiedliwości oraz nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie PiS - Zbigniew Ziobro (31 proc.) i Jarosław Gowin (30 proc.), a także prezes PiS Jarosław Kaczyński (30 proc.). Według badania CBOS spośród tych trzech polityków relatywnie najlepiej odbierany jest Jarosław Gowin, w stosunku do którego prawie tyle samo osób deklaruje zaufanie, co mu nie ufa. Wobec Zbigniewa Ziobry, a zwłaszcza Jarosława Kaczyńskiego zdecydowanie częstszym nastawieniem pozostaje nieufność. Na trochę niższym poziomie - średnio na jednej czwartej pozytywnych wskazań - kształtuje się zaufanie do stosunkowo słabo identyfikowanych, ale w gronie rozpoznających ich osób dość dobrze odbierających polityków poprzedniej koalicji rządowej - byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka oraz nowego szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zaufanie do tych polityków, aspirujących dziś do roli liderów opozycji, wyraża kolejno 27 proc. i 25 proc. ankietowanych.
Kontrowersyjny Antoni Macierewicz
Mniej więcej co piąty ankietowany wskazuje jako zaufanych polityków lepiej znanych, ale za to kontrowersyjnie odbieranych szefów tzw. resortów siłowych w rządzie Beaty Szydło - obecnemu szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi ufa 22 proc. respondentów, kierującemu MSW Mariuszowi Błaszczakowi - 20 proc., a byłemu szefowi CBA, a obecnie ministrowi koordynatorowi służb specjalnych, Mariuszowi Kamińskiemu - również 20 proc. Z tej trójki polityków - według CBOS - relatywnie najlepsze notowania ma stosunkowo najsłabiej znany Mariusz Błaszczak, choć i w jego ocenach minimalnie przeważają oceny negatywne. Krytyczne opinie wyraźnie dominują w ocenach Mariusza Kamińskiego. Jednak zdecydowanie najbardziej negatywnie bilans ten wypada w przypadku Antoniego Macierewicza, który od lat pozostaje jednym z najbardziej wyrazistych, a zarazem najbardziej konserwatywnych przedstawicieli naszej sceny politycznej. W jego aktualnych ocenach nieufność dwuipółkrotnie przeważa nad zaufaniem. Sondaż został zrealizowany w dniach 3-10 grudnia tego roku na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski przez CBOS.
Autor: mw/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: praszkiewicz / Shutterstock.com