W poniedziałek powołanie nowej PKW

TVN24 | Polska

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
Sejm wskazał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczejtvn24
wideo 2/7
tvn24Sejm wskazał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej

Prezydent Andrzej Duda powoła w poniedziałek nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Od tego dnia prezydent będzie miał 110 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia nowej PKW.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 roku, prezydent ma powołać nową Państwową Komisję Wyborczą w ciągu 100 dni od dnia wyborów do Sejmu.

Nowe przepisy

Zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu członków PKW wskazuje Sejm, a dwóch sędziów pochodzi z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przepisy mówią, że przewodniczący Komisji może zostać wyłoniony tylko spośród sędziów PKW wskazanych przez NSA i TK.

Kadencja sędziów PKW wskazanych przez Sejm będzie wynosić cztery lata, kadencja pozostałych dwóch sędziów wyniesie dziewięć lat.

Hermeliński: nowa Państwowa Komisja Wyborcza będzie polityczna
24.10 " Wojciech Hermeliński: nowa Państwowa Komisja Wyborcza będzie polityczna.
tvn24

Kto w nowej PKW?

Nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej prezydent Andrzej Duda powoła w poniedziałek. Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki oraz Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji Ryszarda Balickiego oraz Konrada Składowskiego. Lewica wskazała Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz'15 - Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK wskazała sędziego Wojciecha Sycha.

Przepisy mówią, że pierwsze posiedzenie nowej PKW zwołuje prezydent, wyznaczając jego termin najpóźniej na 110. dzień od dnia powołania nowego składu Państwowej Komisji Wyborczej. Termin ten upływa na początku maja. Do czasu otwarcia pierwszego posiedzenia nowego składu Komisji, PKW działa w dotychczasowym składzie.

Źródło: PAP

mart//now

Raporty: