Zmiany w ordynacji wyborczej

15 grudnia 2017

To implementacja najbardziej szkodliwych dla demokracji przepisów - mówił poseł Jarosław Urbaniak (KO) podczas debaty sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych nad zmianami w regulaminie izby. Chodzi o wdrożenie do regulaminu przepisów Kodeksu wyborczego dotyczących powołania przez Sejm siedmiu z dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej. Komisja w środę przegłosowała wprowadzenie zmian.

Zniknie niezgodność z ustawą o samorządzie, która zakazuje sprawowania urzędu osobom prawomocnie skazanym, ale też podział na dwie obwodowe komisje wyborcze, które powołano do życia raptem w lipcu ubiegłego roku. To założenia nowego Kodeksu wyborczego. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało zmiany, opozycja przestrzega. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

- Ta decyzja nie jest zaskoczeniem - mówił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, komentując zawetowanie przez Andrzeja Dudę zmian w ordynacji do europarlamentu. Jak dodał, "ustawa była analizowana przez służby prawne pana prezydenta".

W poniedziałek przed godziną 18. w Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sygnatariuszami listu zawierającego apel o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji do Parlamentu Europejskiego. - Prezydent skłania się ku wetu, jesteśmy na etapie analizy - poinformował prezydencki minister Paweł Mucha. Jak dodał, prezydent podejmie decyzję "najdalej do czwartku".

Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, decyzja Andrzeja Dudy w sprawie ordynacji do Parlamentu Europejskiego zapadnie "najpóźniej w okolicach południowych w czwartek". - W poniedziałek jest spotkanie z partiami, które do pana prezydenta zastosowały apel w sprawie tej ordynacji - wyjaśnił na piątkowej konferencji prasowej.

PiS bardzo wiele by nie zyskał, a mógłby stracić - stwierdził w piątek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 socjolog profesor Andrzej Rychard, pytany o ewentualne wejście w życie zmian w ordynacji wyborczej do europarlamentu i zapowiedź prezydenta o ich zawetowaniu. Do tej kwestii odniósł się również Jarosław Kuisz, historyk prawa i redaktor naczelny "Kultury Liberalnej". Jak podkreślił, "Prawo i Sprawiedliwość szarżuje we wszystkich kierunkach".

Mamy do czynienia po prostu z konstytucyjną grupą przestępczą, która chce zawłaszczyć państwo - stwierdził w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Borowski. Senator niezrzeszony krytykował sposób uchwalania przez Prawo i Sprawiedliwość kolejnych ustaw. Wezwał też, by partie opozycyjne utworzyły wspólne listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Po raz kolejny może się okazać, że manipulacje wyborcze są jak nunczako. To bardzo groźna broń, ale znacznie łatwiej trafić we własną głowę niż w głowę przeciwnika - ocenił doktor Jarosław Flis we "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego komentował nowelizację ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jak ocenił, zmiana ta "przesuwa równowagę w zupełnie patologiczną stronę".

Nowela Kodeksu wyborczego zmieniająca ordynację do Parlamentu Europejskiego jest niezgodna z prawem europejskim, ponieważ wprowadza wysoki efektywny próg wyborczy - stwierdzili w czwartek senatorowie Platformy Obywatelskiej. W czasie ostatniego posiedzenia Senatu przed wakacjami poinformowano jednocześnie o dacie przeprowadzenia w Polsce przyszłorocznych wyborów do PE.

- Trudno się radować, bo kompletu nie ma. Zbliżyliśmy się do połowy wymaganej ilości urzędników wyborczych, to jest mało - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, komentując brak kandydatów na urzędników wyborczych. Termin przyjmowania zgłoszeń - wydłużany dwa razy - minął w poniedziałek. - Kandydaci orientują się, jak będą wyglądać ich obowiązki, a tych jest sporo, jak będzie wyglądać ich wynagrodzenie - wymieniał szef PKW. Dodał, że główny problem leży jednak jeszcze gdzieś indziej.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński zasugerował, że wybory samorządowe mogą odbyć się 4 listopada. Wcześniej głosowanie było planowane na 11 listopada, czyli w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto Hermeliński zadeklarował chęć spotkania z ministrem spraw wewnętrznych i administracji w sprawie organizacji wyborów.