"Demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu" - z tymi słynnymi słowami Winstona Churchilla zdaje się zgadzać większość Polaków.
Z okazji dwudziestej rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, które zapoczątkowały w Polsce budowę demokracji "Rzeczpospolita" zapytała Polaków, jak oceniają "nowy" ustrój. Aż 37 proc. obywateli jest zdania, że demokracja funkcjonuje w Polsce źle, tyle samo osób uważa, że ani dobrze, ani źle.
Jedynie co czwarty z ankietowanych przez GfK Polonia jest zadowolony z funkcjonowania rodzimej demokracji. Jeszcze gorzej niż sam ustrój oceniane są partie polityczne. Tylko 8 procent Polaków uważa, że funkcjonują one prawidłowo. Aż 62 proc. ich działalność ocenia źle, a 26 proc. – ani dobrze, ani źle.
Prokuratorzy mają procent uznania Polaków
Ankietowanych zapytano również o ocenę funkcjonowania instytucji demokratycznych po 20 latach ich działania. Okazuje się, że Polacy najwyżej cenią Trybunał Konstytucyjny – tak uważa 18 proc. respondentów, na drugim miejscu znalazło się wojsko – 13 proc., na trzecim urząd prezydenta – 11 proc. W dalszej kolejności badani przez GfK Polonia wskazali na rzecznika praw obywatelskich – 8 proc., rzecznika praw dziecka, rząd i sądy – po 7 proc.
Najgorzej oceniamy prokuraturę oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - tylko 1 proc. respondentów ceni je wysoko; 3 proc. – parlament; 4 proc. – Narodowy Bank Polski; a 5 proc. - samorządy, czyli władze lokalne.
Sondaż przeprowadzono w dniach 22-24 maja na 1000- osobowej grupie dorosłych Polaków.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24