Chwycił mróz, temperatury sięgnęły w Polsce nawet do - 23 stopni Celsjusza. Aby uniknąć wychłodzenia i odmrożeń, musimy właściwie się zabezpieczyć. Nie tylko człowiek jest wrażliwy na niskie temperatury, pamiętajmy też o psie, samochodzie, zabezpieczeniu instalacji wodnej, a nawet laptopów.
Najlepszym sposobem na uniknięcie hipotermii i odmrożeń jest właściwy ubiór. Na duże mrozy należy ubierać się "na cebulkę". Wiele warstw, dwie pary skarpet, kilka swetrów i kurtka wiatroodporna, mogą uchronić nas przez wychłodzeniem. Zalecane jest też stosowanie gadżetów, używanych przez alpinistów, np. podgrzewane chemicznie wkładki do obuwia. Panowie powinni pamiętać o ciepłych kalesonach.
Pamiętajmy, że nie tylko chłód, wilgoć w powietrzu, wiatr, ale także zmęczenie i alkohol we krwi sprzyjają wychłodzeniu organizmu i odmrożeniom.
Ostrożnie z gorącą kąpielą
Gdy już dojdzie do wychłodzenia czy odmrożenia, nie próbujmy ogrzewać zmarzniętych rąk i nóg gwałtownie je pocierając czy oblewając gorącą wodą. Przy powierzchownych odmrożeniach, po powrocie do domu trzeba ciepłem własnego ciała ogrzać odmrożone miejsce i napić się gorącego napoju. Nie alkoholu! Głębokich odmrożeń nie wolno ogrzewać, na wytworzone pęcherze należy nałożyć jałowy opatrunek. Pierwszymi sygnałami wskazującymi, że odmrożenia są poważne, to zaczerwienienie skóry, obrzęk i uczucie pieczenia. Wtedy konieczna jest interwencja lekarza.
Pies w butach
Małe psy dość szybko marzną, więc przed wyjściem na spacer najlepiej je ubrać. W sklepach można dostać psie ubranka, ich cena wahają się od 20 do 50 złotych. Czasem wystarczy jednak kawałek odpowiednio przerobionej starej kurtki, bluzy czy swetra. Jeżeli pies nie lubi chodzić w butach lub skarpetkach, ochronę łap zapewni wazelina lub witaminowa maść rozsmarowana na opuszkach. Dobrze jest też wyciąć zbyt długą sierść spomiędzy opuszek, gdzie gromadzi się śnieg. To nie tylko wyziębia, ale i powoduje rany.
Bezpieczny samochód
Na mróz musimy również przygotować odpowiednio samochód. Konieczne są zimowe opony, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo jazdy po śliskiej nawierzchni. Pamiętajmy też o układzie elektrycznym samochodu, który w czasie mrozu znosi dużo większe obciążenia niż zwykle. Jeżeli akumulator jest eksploatowany kilka lat, zwłaszcza na krótkich trasach, warto kupić nowy. Kontrola akumulatora jest szczególnie ważna dla posiadaczy aut z silnikiem diesla. Warto też wymienić płyn hamulcowy, kupić nie zamarzający płyn do spryskiwania szyb, a także sprzęt, który pozwoli nam odkopać auto spod śniegu.
Zamarzające laptopy
Na niskie temperatury wrażliwy jest także sprzęt elektroniczny m.in. laptopy, notebooki i inne urządzenia przenośne. Najbardziej narażone na uszkodzenia są dane przechowywane na dyskach. Najbezpieczniejsze są urządzenia wyposażone w pamięć flash. Mogą one pracować nawet w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Podczas mrozów nie należy zostawiać laptopa w samochodzie, bo niektóre jego części mogą przymarznąć. Warto także wyłączyć tryb oszczędzania energii - bateria wyczerpie się szybciej, ale przynajmniej notebook nie zamarznie.
Pękające rury
Aby zimą nie popękały nam rury, należy odpowiednio zabezpieczyć instalację wodną, zarówno na zewnątrz budynku, jak i w środku. W narażonych na mróz miejscach (pod werandami czy garażami) należy owinąć rury. Pamiętajmy, aby w pomieszczeniu, gdzie znajduje się instalacja wodna temperatura nie spadała poniżej zera. W nieużywanych na co dzień domkach letniskowych, należy opróżnić instalację z wody przy otwartych kurkach, które po osuszeniu należy zamknąć.
Źródło: Sekcja dokumentacji i analiz, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Internauta Adam