Zimowy koszmar pasażerów. Awarie, opóźnienia, pęknięte tory

Aktualizacja:

Prawdziwy koszmar z powodu mrozu przeżywali od samego rana pasażerowie pociągów. Awarie, pękające szyny, przesiadki w szczerym polu i kilkugodzinne opóźnienia - tak wyglądało podróżowanie koleją. Rekord padł na trasie z Łodzi do Warszawy, podróż łącznie czterema pociągami trwała blisko pięć godzin. Nie tylko podróżnym zima dała się we znaki. Pękają rury z ciepłą wodą, były problemy z dostawą prądu do domów. W Częstochowie policjanci znaleźli zwłoki kolejnej ofiary mrozów.

Ci którzy zdecydowali się podróżować pociągiem, nawet na najkrótszych trasach, musieli liczyć się z bardzo nieprzyjemnymi niespodziankami. Opóźnienia porannych pociągów dochodziły do czterech godzin - nawet na tak niewielkich odległościach, jak Łódź-Warszawa. Pociągi wyruszały z samej Łodzi z około półtoragodzinnym opóźnieniem, ponadto już na trasie dochodziło do awarii i konieczności oczekiwania na następny pociąg. Kompletnie zdezorientowani pasażerowie nie wiedzieli co robić - narzekali na brak informacji i źle działające głośniki między innymi na Dworcu Łódź Fabryczna.

Pandemonium na torach

"Rekord" przesiadek zaliczyli podróżni z Łodzi, którzy do stolicy jechali dwoma pociągami pospiesznymi i dwoma osobowymi, razem blisko pięć godzin! Cześć pasażerów, nie wiedząc co robić, pozostawała w zepsutych pociągach, czekając na ich naprawę, inni natomiast przesiadali się do - także opóźnionych - pociągów osobowych do stolicy.

Opóźnienia wystąpiły też na innych trasach: między innymi z Warszawy do Olsztyna, ale także w zagranicznych pociągach PKP Intercity. Na trasie Łódź-Warszawa doszło do awarii sieci trakcyjnych, a efektem było blokowanie przejazdów w obu kierunkach. Opóźnienia spowodowały, że inne pociągi, w tym z zagranicy, nie mogły przyjechać na Dworzec Centralny planowo. Jakby nieszczęść było mało sytuację skomplikowało pęknięcie szyny na trasie Warszawa Centralna-Warszawa Wschodnia.

192 pociągi miały opóźnienia

- Opóźnienia pociągów z powodu mrozu w ciągu dnia były znaczące, bo od 5 minut do prawie 3 godzin - poinformowała rzecznik PKP Intercity Adrianna Chibowska.

Rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki powiedział, że do godziny 19.40 z powodu 52 pęknięć szyn były opóźnione 192 pociągi. - Na skutek awarii sieci trakcyjnej, na trasie Warszawa-Łódź opóźniły się łącznie 54 pociągi. Najdłuższe opóźnienie wyniosło 124 minuty - przekonywał Łańcucki. Oprócz niskich temperatur, przyczyniły się do tego wadliwe urządzenia podtrzymujące sieć.

Chibowska zapewniła w poniedziałek wieczorem, że awarię na trasie Warszawa-Łódź usunięto i nie wieczorem ma było już zakłóceń w ruchu pociągów.

Mróz zabija

Ciężkie mrozy, już od kilku dni zbierają żniwo. W całej Polsce z ich powodu zmarło 9 już osób. W poniedziałek w Częstochowie policjanci znaleźli zwłoki 35-letniego mężczyzny. - Najprawdopodobniej przyczyną śmierci mężczyzny bez stałego miejsca zamieszkania było wychłodzenie organizmu. Zwłoki znalazł na terenie pustostanu przy ulicy Naftowej inny bezdomny – poinformowała rzeczniczka tamtejszej policji nadkomisarz Joanna Lazar.

Kilka godzin wcześniej 48-letniego mężczyznę znaleziono martwego w lesie w okolicy Klawatki k. Radomia. - Prawdopodobnie przyczyną zgonu było wychłodzenie organizmu. Prokurator zarządził sekcję zwłok - poinformowała policja.

Tymczasem w Gronowie niedaleko Elbląga doszło do wybuchu. W dawnym budynku PGR, w którym mieści się obecnie zakład produkujący meble, eksplodował kocioł centralnego ogrzewania. W wyniku tego fala uderzeniowa rzuciła znajdujących się w pobliżu pracowników o ścianę. Czterech z nich jest rannych, a jedna nie żyje. - Strażacy zalali już feralny piec i zabezpieczają budynek przed ulatnianiem się gazu - powiedział Tomasz Malesiński ze straży pożarnej w Elblągu.

W Augustowie w poniedziałek zamarzł 71-letni mężczyzna. - Mężczyzna został znaleziony martwy na strychu zaadaptowanym na mieszkanie. Pomieszczenia nie były ogrzewane - powiedział Paweł Jakubiak z augustowskiej policji. Według pracownicy ośrodka pomocy społecznej z Augustowa, która znalazła zmarzniętego mężczyznę, miał on węgiel oraz zapewnione środki do życia. Jeszcze w niedzielę był widziany przez sąsiadów. W poniedziałek rano został znaleziony martwy.

W Szczecinie problem z wodą

Na osiedlu "tatrzańskim" woda w ogóle nie dopływa do około tysiąca mieszkań. Spowodowało to również brak ogrzewania, gdyż kaloryfery czerpią swoje ciepło z podgrzewaczy, które zasilane są z sieci wodociągowej. Tomasz Makowski - rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie powiedział na antenie TVN24, że przyczyną braku wody mogą być niskie temperatury, które powodują szczególnie w nocy ruch ziemi. W wyniku tego pękła rura. - Awaria zostanie wkrótce usunięta - powiedział Makowski.

Problemy z wodą są także w Warszawie. CZYTAJ WIĘCEJ

Na Mazurach znów świeci

Energetycy po kilkunastu godzinach zdołali przywrócić zasilanie w gospodarstwach domowych w okolicach Mikołajek (Warmińsko-mazurskie). Kłopoty z dostarczeniem prądu do gospodarstw domowych na trasie z Mikołajek do Mrągowa pojawiły się już w niedzielę wieczorem, wtedy jednak energetykom szybko udało się podłączyć zasilanie. W nocy okazało się, że na tym samym odcinku ponownie doszło do awarii. Bez prądu przez całą noc i część poniedziałku pozostawało ok. 100 gospodarstw domowych, głównie w małych wsiach

Awaria w Szczecinie
Awaria w SzczecinieTVN24

NIE DAJ SIĘ ZIMIE, PRZECZYTAJ NASZ PORADNIK

Źródło: tvn24.pl,TVN24,IAR,PAP

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24