Międzynarodowy zespół naukowców odkrył w mózgu przestrzeń odpowiedzialną za powstawanie ciekawości. Wśród uczonych jest neurobiolog Julia Dziubek. - Od zawsze fascynowały mnie tematy, w jaki sposób postrzegamy otoczenie - przyznaje. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Mówią, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Chyba że chodzi o tę naukową, wtedy może prowadzić do niezwykłych odkryć. Najlepszym przykładem są badania opublikowane właśnie w prestiżowym magazynie Science. Stoi za nimi międzynarodowy zespół naukowców, a wśród nich Polka neurobiolog Julia Dziubek.
- Nasze badanie jest o ciekawości - wyjaśnia Julia Dziubek, która pracuje w Londynie. Dziennikarze rozmawiają z nią w przerwie między kolejnymi eksperymentami. Zespół, którego jest częścią, zbadał mechanizm i źródła ciekawości. Na razie u myszy. - Od zawsze fascynowały mnie tematy, w jaki sposób postrzegamy otoczenie. Naszym głównym obiektem badań była warstwa niepewna zona incerta. Do tej pory nie było wiadomo, jaka jest jej funkcja - dodaje Julia Dziubek.
Neurony w warstwie niepewnej
Według naukowców to właśnie ta tajemnicza niewielka część mózgu jest centrum mysiej ciekawości. W eksperymencie sprawdzano reakcje zwierząt na zupełnie nowe, nieznane dotąd przedmioty. - Te neurony w warstwie niepewnej, kiedy są aktywowane, to sprawia, że mysz eksploruje nowe obiekty znaczenie więcej, niż kiedy te neurony nie są aktywowane - zwraca uwagę uczona.
Kierownik zakładu neurobiologii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu prof. Jan Celichowski stwierdza, że to odkrycie częściowo wyjaśnia mechanizm ciekawości u zwierząt. - A to, co nas badaczy układu nerwowego interesuje, to oczywiście człowiek - dodaje.
Czy podobne mechanizmy zachodzą w ludzkim mózgu? Niewykluczone, bo wbrew pozorom człowiek i mysz są podobni. - Bardzo wiele struktur mózgowych obecnych u myszy, jest również u ludzi. Inaczej wyglądają, ale funkcje przekładają się z myszy na ludzi - zwraca uwagę polska neurobiolog z University College w Londynie.
"To niesamowicie ekscytująca praca"
By mieć pewność, że tkwi tu także źródło ludzkiej ciekawości, niezbędne będą dalsze badania. - Dalszy postęp w medycynie czy psychologii byłby niemożliwy bez tej podstawowej wiedzy - podkreśla prof. Jan Celichowski.
To wiedza, która w przyszłości może pozwolić na skuteczną walkę z chorobami neurologicznymi. Badacze na całym świecie dwoją się i troją, by odkryć jak najwięcej tajemnic natury na tym polu. - Na razie udało nam się zamodelować dokładne fizjologiczne procesy na zaledwie stu kilkunastu neuronach. Przed nami jeszcze długa droga, bo mózg składa się z 86 miliardów neuronów - mówi neurobiolog dr Ilona Kotlewska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Julia Dziubek przyznaje, że to "bardzo skomplikowana struktura, którą bardzo trudno badać". - Ale jest to niesamowicie ekscytująca praca, jest jeszcze tyle do odkrycia - przyznaje. A zawsze pierwszym krokiem do odkrycia jest ciekawość.
Źródło: TVN24