Minister Andrzej Czuma nie łamie już przepisów ustawy antykorupcyjnej. Po publikacji tvn24.pl do Krajowego Rejestru Sądowego wpłynął wniosek o wykreślenie Andrzeja Czumy z rady nadzorczej spółki Elektron.
W sądowym rejestrze spółki Elektron sp. z o.o. prowadzonej przez syna ministra, Krzysztofa Czumę pojawił się już wniosek o wykreślenie z akt członka rady nadzorczej Andrzeja Czumy. Dokument dotarł do sądu 23 lutego - 12 dni po tym jak poinformowaliśmy, że minister Czuma wciąż zasiada w radzie nadzorczej prywatnej firmy, prowadzonej przez jego syna i tym samym łamie zapisy tzw. ustawy antykorupcyjnej. Do wniosku dołączone jest oświadczenie Andrzeja Czumy z 30 kwietnia 2008 roku, w którym składa on rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej spółki Elektron.
Dzień wcześniej poseł Andrzej Czuma złożył w Sejmie oświadczenie majątkowe, w którym przyznał, że zasiada w Radzie Nadzorczej Spółki od 2002 roku i nie pobiera z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Kiedy Czuma obejmował tekę ministra 23 stycznia 2009 roku mógł sądzić, że dokumenty dotarły już do sądu. - To moje zaniedbanie - przyznał w rozmowie z tvn24.pl prezes Elektronu, jednocześnie syn polityka, Krzysztof Czuma
Miesiąc łamania przepisów ustawy antykorupcyjnej
Uznaje się, że dane które widnieją w rejestrze są prawdziwe. Jeśli wpisu nie ma, podmiot nie może się zasłaniać wobec osób trzecich działających w dobrej wierze zarzutem, że dane takie nie są prawdziwe.
- Podstawowa zasada wynikająca z ustawy o KRS to domniemanie prawdziwości wpisu - tłumaczy Żukowska. Według jej słów uznaje się, że dane, które widnieją w rejestrze są prawdziwe. - Jeśli wpisu nie ma, podmiot nie może się zasłaniać wobec osób trzecich działających w dobrej wierze zarzutem, że dane takie nie są prawdziwe - dodaje Żukowska.
KRS to ogólnopolski rejestr, prowadzony przez wydziały gospodarcze sądów rejonowych, w którym obowiązkowo rejestrują się stowarzyszenia, fundacje i spółki prawa handlowego. Stanowi on ogólnopolską bazę danych o podmiotach uczestniczących w obrocie gospodarczym. Dopiero wpis do rejestru pozwala na dokonywanie dalszych czynności prawnych przez spółkę - podejmowanych przez osoby wskazane we wpisie jako jej organy.
9 miesięcy za późno
W świetle ustawy wniosek do KRS powinien być złożony nie później niż tydzień po rezygnacji Andrzej Czumy z funkcji członka rady nadzorczej. Dlaczego prezes nie dopełnił obowiązku? - Nie zamierzam rozmawiać na ten temat - uciął w telefonicznej rozmowie Krzysztof Czuma.
Rzecznik ministerstwa Katarzyna Szeska napisała zaś w odpowiedzi na nasze pytania: "Z informacji posiadanych przez Pana Ministra Andrzeja Czumę wynika, że stosowny wniosek do KRS został złożony".
Uwolnienie urzędującego ministra sprawiedliwości od zarzutu łamania ustawy antykorupcyjnej wymagało wypełnienia pięciu stron dokumentów i kosztowało 650 złotych. 400 złotych Krzysztof Czuma zapłacił za wpis sądowy, 250 - za ogłoszenie zmian w strukturze spółki w Monitorze Sądowym.
Źródło: tvn24.pl