Polska

Matysiakowie zostają

Polska

TVN24Polskie Radio będzie emitować "Matysiaków", ale o nowej porze

"Matysiakowie" jednak nie znikną z Programu I Polskiego Radia. Jesienią pojawią się premierowe odcinki słuchowiska, choć wcześniej stacja planowała jego likwidację.

Słuchowisko będzie nadawane o nowej porze, najprawdopodobniej w niedziele o 10.05 (obecnie w soboty o 13.05). – Trwają dyskusje nad składem zespołu autorów, który będzie pisał kolejne odcinki – wyjaśnia Tadeusz Fredro-Boniecki, rzecznik Polskiego Radia.

O tym, że Jedynka po 50 latach emisji planuje zrezygnować z "Matysiaków", pisaliśmy na początku lipca. Wtedy audycji nie było w jesiennej ramówce, choć szefostwo stacji zapewniało, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Tłumaczono, że rozważania nad zawieszeniem audycji wiążą się ze śmiercią jednego z autorów – Jerzego Janickiego (zmarł w kwietniu br.).

"Matysiakowie" to legenda radia i najdłużej emitowana w historii polskiej radiofonii powieść radiowa. To historia rodziny z warszawskiego Powiśla. W założeniu audycja nigdy nie miała się skończyć. Kiedyś żartowano, że "Matysiakowie" skończą się dopiero w dniu, gdy pani Helena (jedna z bohaterek) otworzy okno i powie "O, popatrz Józeczku, jaki grzyb nad Warszawą!". Aktorka, grająca Helenę zmarła ponad 25 lat temu, a wraz z nią odeszła jej postać.

Dziś "Matysiakowie" mają własną stronę internetową. Można tam wysłuchać archiwalnych odcinków słuchowiska, na fanów czekają zdjęcia z nagrań, a dla młodszych wielbicieli historia rodu. Są też zagadki dźwiękowe i ciekawostki z życia radiowej rodziny.

Pierwszy odcinek "Matysiaków" został wyemitowany 15 grudnia 1956 roku na antenie Programu II PR. Autorką obecnie nadawanych odcinków jest Dżennet Połtorzycka.


Źródło: "Presserwis"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24