"Maćku, przetrzyj fotel po Żurku" i kłopoty z głosowaniem. Pierwsze posiedzenie nowej KRS

[object Object]
Leszek Mazur nowym przewodniczącym nowej Krajowej Rady Sądownictwatransmisja Krajowej Rady Sądownictwa
wideo 2/7

Przedstawiciel prezydenta RP apeluje do rzecznika prasowego KRS, aby "przetarł fotel" po poprzedniku. Minister sprawiedliwości oświadcza, że bojkotował poprzednią Krajową Radę Sądownictwa, "ponieważ tam zapadały decyzje, które były całkowicie abstrahujące od stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości". Nowa Krajowa Rada Sądownictwa, która ma stać na straży niezależności sądów, zebrała się w piątek na pierwszym posiedzeniu.

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa od piątku ma nowego przewodniczącego, wiceprzewodniczących, członków prezydium i rzecznika prasowego.

Przewodniczącym został sędzia Leszek Mazur. Wiceprzewodniczącymi - Dariusz Drajewicz i Wiesław Johann. Członkami prezydium - Maciej Mitera i Teresa Kurcyusz-Furmanik. Rzecznikiem prasowym - członek prezydium Maciej Mitera.

Pierwsze posiedzenie nowej Krajowej Rady Sądownictwa, do której sędziów po raz pierwszy w historii wybrała większość sejmowa, a nie sami sędziowie, zwołała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf.

"Na bezprawie i samowolę nie odpowiadać tym samym"

Sąd Najwyższy w czasie prac parlamentarnych nad nowymi przepisami dotyczącymi wyboru sędziów do KRS uznawał powoływanie Rady przez polityków za rażące łamanie Konstytucji RP. Ostatecznie prezes Małgorzata Gersdorf postanowiła zwołać posiedzenie organu, o którym sama wcześniej mówiła, że został powołany z naruszeniem konstytucji. "Istotą urzędu, który nadal jeszcze sprawuję, jest to, aby na czyjeś bezprawie i samowolę nie odpowiadać tym samym. Nie mogłam zatem postąpić wbrew wiążącemu mnie przepisowi ustawy" - uzasadniła swoją decyzję w pisemnym oświadczeniu opublikowanym na dwie godziny przed rozpoczęciem posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Po raz pierwszy od bardzo dawna na posiedzenie KRS przybył zasiadający w Radzie z urzędu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rankiem w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9" tłumaczył, że wcześniej nie chodził na posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, "ponieważ tam zapadały decyzje, które były całkowicie abstrahujące od stanowiska" resortu sprawiedliwości.

Rada zebrała się w warszawskiej siedzibie o godzinie 11. Nie bez przeszkód. Członkowie organizacji Akcja Demokracja demonstrowali przed budynkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Próbowali blokować wjazd, ale usunęła ich policja.

Karty do głosowania komisyjnie zniszczone

Posiedzenie nowej KRS rozpoczęło się od falstartu. Wybór przewodniczącego został przerwany i zarządzony na nowo.

Głosowanie było tajne. Członkowie KRS oddawali głosy na kartach.

Wcześniej zgłoszono dwoje kandydatów na przewodniczącego. Leszka Mazura, sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie, zgłosił sędzia Maciej Nawacki. Teresę Kurcyusz-Furmanik, sędzię Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach zgłosił przedstawiciel prezydenta Wiesław Johann.

Gdy członkowie nowej KRS dostali karty do głosowania, okazało się, że nie wszyscy wiedzą, jak głosować. Ze zgłaszanych wątpliwości wynikało, że na kartach do głosowania przy każdym z dwóch nazwisk kandydatów było po dwie kratki: "za" i "przeciw".

Prowadząca posiedzenie sędzia Małgorzata Gersdorf dwukrotnie przypominała, że każdy ma tylko jeden głos. Członkowie KRS zgłaszali jednak wątpliwości, co ten jeden głos oznacza. Czy wystarczy poprzeć jednego kandydata, czy też koniecznie również należy zagłosować przeciw drugiemu - co oznaczałoby postawienie dwóch krzyżyków, jednego za, drugiego przeciw. Powstała wątpliwość, czy dwa krzyżyki - jeden za, drugi przeciw - to jest jeden głos.

Wiesław Johann przywoływał analogie z głosowania na kandydatów do parlamentu, w którym stawia się tylko jeden krzyżyk na całej liście, ale poseł PiS Stanisław Piotrowicz zauważył, że do tej pory w Krajowej Radzie Sądownictwa głosowania personalne odbywały się w ten sposób, iż trzeba było wypełnić wszystkie pola "za" albo "przeciw", a niewypełnienie wszystkich było traktowane jako nieważny głos.

Wtedy Rada zarządziła wydrukowanie nowych kart do głosowania i komisyjne zniszczenie starych.

W przeprowadzonym od nowa głosowaniu Leszek Mazur uzyskał 16 głosów i to on został przewodniczącym nowej KRS. Jego rywalkę Teresę Kurcyusz-Furmanik poparło pięcioro głosujących. W sumie na 23 obecnych na posiedzeniu oddano 21 głosów ważnych i dwa nieważne.

Jeden z nieważnych głosów oddał poseł Borys Budka. Poinformował o tym zarówno na swoim profilu społecznościowym, jak i w oświadczeniu dla dziennikarzy.

Poseł PO Borys Budka opuścił posiedzenie KRS po wyborze przewodniczącego. Uczyniła tak również Małgorzata Gersdorf. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie poinformowała, czy drugi głos nieważny oddała ona.

"Krajowa Rada Sądownicza"

Tymczasem w sali obrad nowy przewodniczący wygłosił krótkie przemówienie.

- To dla mnie zaszczyt, ale jeszcze bardziej obowiązek - powiedział Mazur. W wypowiedział nowego przewodniczącego zwracało uwagę, że ciało - na czele którego stanął - konsekwentnie, co najmniej trzy razy, Krajową Radą Sądownictwa nazwał "Krajową Radą Sądowniczą". Zwrócił na to uwagę rzecznik największego stowarzyszenia sędziowskiego w Polsce "Iustitia", Bartłomiej Przymusiński.

"Wybrany na szefa KRS Leszek Mazur nawet nie potrafi wymówić poprawnie jej nazwy i mówi o Krajowej Radzie Sądowniczej" - skomentował na Twitterze.

Wiceprzewodniczącymi KRS zostali: Dariusz Drajewicz, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa, pracujący obecnie jako wiceprezes ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie, oraz Wiesław Johann, przedstawiciel prezydenta RP w Krajowej Radzie Sądownictwa i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Kolejna powtórka głosowania

Przy wyborze członków prezydium KRS znów doszło do niezaplanowanego powtórzenia głosowania. Za pierwszym razem do prezydium zostali wybrani sędziowie Maciej Mitera z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia i Marek Jaskulski, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu. Do prezydium nie weszły zaś kandydujące sędzie Dagmara Pawełczyk-Woicka z Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza (zajmująca stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie) i Teresa Kurcyusz-Furmanik.

W reakcji na taki wynik głosowania sędzia Jaskulski powiedział, że nie wyobraża sobie, iż w prezydium nie będzie Teresy Kurcyusz-Furmanik i zrezygnował z zasiadania w prezydium w kilkadziesiąt sekund po tym, jak został wybrany.

W kolejnym tajnym głosowaniu Rada wybrała do prezydium sędzię Teresę Kurcyusz-Furmanik.

"Maćku, przetrzyj fotel po Żurku"

Rada wybrała również rzecznika prasowego. Wymieniany wcześniej nieoficjalnie jako kandydat na tę funkcję sędzia Maciej Mitera przed posiedzeniem stanowczo ucinał spekulacje, jakoby jego wybór na tę funkcję został już wcześniej ustalony i przesądzony.

Przed wyborem rzecznika przewodniczący Mazur pomylił jednak kolejność swoich czynności. Zapytał Macieja Miterę, czy zgadza się kandydować na rzecznika prasowego, zanim kandydatura Mitery została zgłoszona.

- Rozumiem, że pan sędzia Mitera wyraża zgodę na kandydowanie - stwierdził przewodniczący Mazur.

- Jeszcze nie zgłosiłem, panie przewodniczący - zareagował na to Wiesław Johann i dopiero wtedy formalnie zgłosił kandydaturę Macieja Mitery na funkcję rzecznika prasowego.

Sędzia Mazur: "rozumiem, że pan sędzia Mitera wyraża zgodę na kandydowanie"
Sędzia Mazur: "rozumiem, że pan sędzia Mitera wyraża zgodę na kandydowanie"transmisja Krajowej Rady Sądownictwa

Po głosowaniu, w którym sędzia Mitera został wybrany na rzecznika nowej KRS, podziękował za wotum zaufania wyrażone w głosowaniu. - Ja to wotum wyraziłem jeszcze przed głosowaniem - próbował wybrnąć z niezręcznej sytuacji przewodniczący Mazur.

Gdy wydawało się, że rozpatrywanie tego punktu zostanie już zakończone, nieoczekiwanie zabrał głos Wiesław Johann. - Maćku, przetrzyj ten fotel po Żurku. Dobrze? - zwrócił się do nowego rzecznika po imieniu.

Sędzia Johann do sędziego Mitery: Maćku, przetrzyj fotel po Żurku
Sędzia Johann do sędziego Mitery: Maćku, przetrzyj fotel po Żurkutransmisja Krajowej Rady Sądownictwa

Mitera w odpowiedzi na te słowa zapewnił, że nie ma uprzedzeń względem poprzednika, ale będzie chciał "inaczej pewne sprawy relacjonować". - Przetrzyj, przetrzyj ten fotel - ponownie poradził mu Johann.

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek był rzecznikiem prasowym KRS w poprzedniej, przerwanej przez Sejm, kadencji. Regularnie prezentował w mediach krytyczne stanowisko poprzedniej KRS wobec wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w wymiarze sprawiedliwości.

O ocenę tego wystąpienia sędziego Johanna sędzia Mitera pytany był na konferencji prasowej po posiedzeniu. - Pan sędzia Johann jest immanentną częścią kultury i naszego społeczeństwa. Wydaje mi się, że powiedział to w sposób żartobliwy - przekonywał nowy rzecznik. - Nie widzę tu niczego niestosownego. Myślę, że mieli państwo możliwość obserwowania mojej repliki. Ja sobie cenię pana sędziego Żurka. Spełniał rolę rzecznika konstytucyjnego organu i na tym poprzestanę - podsumował.

Sędzia Mitera: "Nie widzę tu niczego niestosownego"
Sędzia Mitera: "Nie widzę tu niczego niestosownego"tvn24

"Jesteśmy świadomi trudnej sytuacji"

Wkrótce nowa Krajowa Rada Sądownictwa stanie w obliczu zaprezentowania swych racji wobec Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) - międzynarodowej organizacji zrzeszającej państwowe organy krajów Unii Europejskiej stojące na straży niezależności sądów.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa kilkukrotnie krytykowała zmiany wprowadzane w polskim sądownictwie jako zagrażające niezależności wymiaru sprawiedliwości. W ostatnim liście do profesor Małgorzaty Gersdorf przewodnicząca ENCJ Nuria Diaz Abad pisała:

"Jesteśmy świadomi trudnej sytuacji, w obliczu której staje Rada i mogę Panią zapewnić, że nasze stowarzyszenie będzie stać po Waszej stronie w obronie niezależności sądownictwa w Państwa Kraju".

Na najbliższe zaplanowane spotkanie ENCJ w Lizbonie nowa Krajowa Rada Sądownictwa wydelegowała dziś sędziów Dariusza Drajewicza i Macieja Miterę. Być może pojedzie z nimi jeszcze trzeci przedstawiciel KRS, ale decyzję tę podejmie - jeszcze przed 1 maja - prezydium KRS po zbadaniu możliwości finansowych biura Rady.

Rada umorzyła dziś również postępowania wobec dziewięciorga prawników ubiegających się o status sędziego sądów powszechnych. Kandydaci ci złożyli wcześniej rezygnacje.

Obrady były transmitowane. Przerwy zaczerniane

Zgodnie z przepisami nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa każde posiedzenie musi być transmitowane w internecie. Przekaz z pierwszego posiedzenia przebiegł bez problemów. Oglądający transmisję mogli obserwować również, co dzieje się w sali podczas przerw - kto z kim rozmawia, kto się do kogo dosiada, a kto się posila.

Można było między innymi dostrzec, jak sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - którzy są rówieśnikami i znają się, bo chodzili do tej samej szkoły - tak poruszali się między rzędem krzeseł a oknem, że nie natknęli się na siebie. Znajomość sędzi z ministrem stała się kilka tygodni temu przedmiotem komentarzy po tym, jak minister powołał tę sędzię na prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.

W czasie drugiej przerwy w obradach w transmisji wyłączono dźwięk. Od przerwy przed wyborem członków prezydium wyłączano zarówno dźwięk, jak i zaczerniano obraz.

Rozmowa Gersdorf z Ziobrą

Dziennikarze, sędziowie, prawnicy i społecznicy obserwujący transmisję żywo komentowali w internecie to, co dzieje się w czasie przerw. Nie uszło ich uwadze, że Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego dosiadła się do ministra sprawiedliwości i rozmawiała z nim kilka minut.

Po wyjściu z posiedzenia KRS profesor Gersdorf poinformowała, iż rozmawiała z ministrem o tym, że w siedzibie Sądu Najwyższego nie ma gdzie pomieścić dwóch nowych izb - Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Te dwie izby powołała do życia nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, obowiązująca od 3 kwietnia.

Kolejne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa zaplanowano na 9-11 maja.

Autor: jp//now / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Samolot linii Southwest Airlines, przygotowujący się do startu z lotniska w Dallas, został trafiony pociskiem - poinformowała linia lotnicza w oświadczeniu. Pasażerowie zostali ewakuowani. Linia podała, że nikt nie doznał obrażeń, a zdarzenie zgłoszono organom ścigania.

Samolot ostrzelany tuż przed startem. Pasażerowie zostali ewakuowani

Samolot ostrzelany tuż przed startem. Pasażerowie zostali ewakuowani

Źródło:
Reuters

Na Bałtyku przewróciła się łódź rybacka. Dwóch członków załogi zostało wyciągniętych z wody przez statek ratowniczy, są cali i zdrowi. Trzeci z rybaków, nieprzytomny, został wyrzucony przez wodę na plażę - poinformowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Służby podjęły akcję ratunkową.

Łódź rybacka przewróciła się na Bałtyku. Trzy osoby wpadły do morza

Łódź rybacka przewróciła się na Bałtyku. Trzy osoby wpadły do morza

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Co najmniej 10 noworodków zginęło, a 16 zostało rannych w pożarze szpitala w Indiach - poinformowały w sobotę lokalne władze. - Zidentyfikujemy osoby odpowiedzialne za tę tragedię i podejmiemy zdecydowane działania - zapowiedział Brajesh Pathak, wysokiej rangi przedstawiciel władz stanowych.

"Rozdzierająca serce tragedia" w szpitalu. Zginęło 10 noworodków

"Rozdzierająca serce tragedia" w szpitalu. Zginęło 10 noworodków

Źródło:
PAP, ABC News

W sobotę w południe ratownicy medyczni uczczą pamięć ratownika Piotra Mierneckiego. "W całej Polsce minutą ciszy i sygnałami pojazdów uprzywilejowanych oddamy cześć tragicznie zmarłemu" - zapowiedzieli. Mężczyzna zginął w środę w wypadku karetki, do którego doszło w miejscowości Jedlińsk koło Radomia.

Zawyją karetki w całej Polsce

Zawyją karetki w całej Polsce

Źródło:
TVN24

W wieku 91 lat w Lizbonie zmarła Celeste Caeiro, mieszkanka stolicy, która podczas wojskowego zamachu stanu w 1974 roku w Portugalii rozdawała żołnierzom białe i czerwone goździki. Kwiaty te stały się symbolem bezkrwawej rewolucji, która doprowadziła do upadku prawicowej dyktatury zapoczątkowanej przez Antonio Salazara.

To ona rozdawała żołnierzom kwiaty w czasie rewolucji goździków. Zmarła Celeste Caeiro

To ona rozdawała żołnierzom kwiaty w czasie rewolucji goździków. Zmarła Celeste Caeiro

Źródło:
PAP

W Szwecji, 100 kilometrów od Sztokholmu, zbudowano rosyjską cerkiew. Jak podaje Biełsat, z prawosławnej świątyni "można obserwować strategicznie ważne szwedzkie lotnisko" Sztokholm-Vasteras, od którego dzieli ją zaledwie 200 metrów. Lokalizacja budynku budzi podejrzenia. Szwedzkie służby wykazały, że Rosja wykorzystuje cerkwie jako "platformy do zbierania informacji wywiadowczych".

Cerkiew tuż przy kluczowym lotnisku. Służby ostrzegają: może być "platformą" dla rosyjskiego wywiadu

Cerkiew tuż przy kluczowym lotnisku. Służby ostrzegają: może być "platformą" dla rosyjskiego wywiadu

Źródło:
PAP, VTL, Biełsat, Politico, InformNapalm

- Mam pełne przekonanie, że posłowie PiS-u mają ciarki na plecach. Po tym, co zobaczyli, jeżeli chodzi o Jacka Sutryka, wiedzą, że sprawiedliwość ich nie minie - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef MON Cezary Tomczyk, odnosząc się do zarzutów wobec prezydenta Wrocławia w sprawie nieprawidłowości w Collegium Humanum. - Oni już wiedzą, że nie będzie żadnej bezkarności - dodał. 

"Posłowie PiS-u dzisiaj mają ciarki na plecach"

"Posłowie PiS-u dzisiaj mają ciarki na plecach"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Spraw Zagranicznych planuje przywrócenie w Korei Północnej funkcjonowania polskiej ambasady, ewakuowanej w 2020 roku podczas pandemii COVID-19. Urzędnicy ministerstwa pojechali do Pjongjangu z misją rekonesansową - przekazał w piątek resort dyplomacji.

Polski MSZ chce przywrócić ambasadę w Pjongjangu. Delegacja pojechała z "misją rekonesansową"

Polski MSZ chce przywrócić ambasadę w Pjongjangu. Delegacja pojechała z "misją rekonesansową"

Źródło:
PAP

W najbliższych godzinach warunki na drogach na południu kraju będą niebezpieczne. IMGW wydał tam ostrzeżenia najniższego stopnia przed opadami marznącymi. Z kolei nad morzem obowiązują żółte alarmy przed silnym wiatrem.

IMGW ostrzega przed gołoledzią i silnym wiatrem

IMGW ostrzega przed gołoledzią i silnym wiatrem

Źródło:
IMGW

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

997 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. BBC i rosyjski niezależny portal Mediazona zidentyfikowały z pomocą grupy ochotników nazwiska 78 329 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas agresji na Ukrainę. Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych po stronie Rosji obecnie rośnie najszybciej od początku inwazji - twierdzą te media. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Liczba ofiar wśród Rosjan "rośnie najszybciej od początku inwazji"

Liczba ofiar wśród Rosjan "rośnie najszybciej od początku inwazji"

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wcześniej o rozmowie niemiecki przywódca miał poinformować prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który twierdzi, że "otworzyła ona puszkę Pandory". O przebiegu rozmowy Scholz informował sojuszników, w tym szefa polskiego rządu. "Z satysfakcją przyjąłem informację, że kanclerz nie tylko jednoznacznie potępił rosyjską agresję, ale że powtórzył polskie stanowisko: nic o Ukrainie bez Ukrainy" - napisał premier Donald Tusk.

Scholz rozmawiał z Putinem. Zełenski: to otwiera puszkę Pandory

Scholz rozmawiał z Putinem. Zełenski: to otwiera puszkę Pandory

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent elekt Donald Trump ogłosił w piątek, że Steven Cheung zostanie dyrektorem do spraw komunikacji, a Karoline Leavitt sekretarz prasową Białego Domu.

To oni będą odpowiadali za wizerunek Trumpa. Kolejne nominacje

To oni będą odpowiadali za wizerunek Trumpa. Kolejne nominacje

Źródło:
PAP

FBI, CIA i policja Nowego Jorku umożliwiły zabójstwo Malcolma X - twierdzi rodzina przywódcy ruchu walczącego o równouprawnienie Afroamerykanów. Decyzję o złożeniu pozwu ogłoszono w nowojorskim centrum pamięci, stojącym w miejscu, gdzie doszło do morderstwa.

Rodzina Malcolma X pozwała FBI, CIA i policję. "Wszyscy konspirowali, by go zamordować"

Rodzina Malcolma X pozwała FBI, CIA i policję. "Wszyscy konspirowali, by go zamordować"

Źródło:
PAP

Robert F. Kennedy Jr. uważa, że rządowe agencje USA, regulujące rynek leków i żywności "mają interes w masowym truciu Amerykanów" - donosi "Washington Post". Nominowany przez Donalda Trumpa na sekretarza zdrowia twierdzi, że częste strzelaniny są powiązane z antydepresantami.

Mówi o "masowym truciu Amerykanów" przez rządowe agencje. Ma kierować resortem zdrowia

Mówi o "masowym truciu Amerykanów" przez rządowe agencje. Ma kierować resortem zdrowia

Źródło:
PAP

Chorwacka policja zatrzymała ministra zdrowia Viliego Berosza - poinformowało chorwackie Biuro do spraw Zwalczania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej. Wraz z szefem resortu w piątek nad ranem zatrzymano także dwóch dyrektorów szpitali, którym postawiono zarzuty korupcyjne. Premier Andrej Plenković usunął Berosza z urzędu.

Policja zatrzymała ministra zdrowia. Premier usunął go ze stanowiska

Policja zatrzymała ministra zdrowia. Premier usunął go ze stanowiska

Źródło:
PAP

W grudniu kończą się kadencje części sędziów, którzy zasiadają w Trybunale Konstytucyjnym. Sejm nie wskazał kandydatów na ich miejsce i być może w ogóle tego nie zrobi. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Patowa sytuacja w TK. "Do instytucji o takiej reputacji żaden szanujący się prawnik nie pójdzie"

Patowa sytuacja w TK. "Do instytucji o takiej reputacji żaden szanujący się prawnik nie pójdzie"

Źródło:
TVN24

Alarmujące dane dotyczące stanu psychicznego pracowników. Rośnie liczba osób skarżących się na tak zwane wypalenie zawodowe. Co ważne, złe emocje z pracy często przenoszą się na życie prywatne. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"To mit, że wypalenie dotyka osób z długim stażem pracy". Coraz więcej Polaków dostrzega objawy

"To mit, że wypalenie dotyka osób z długim stażem pracy". Coraz więcej Polaków dostrzega objawy

Źródło:
TVN24

Pomaga na co dzień, a tuż przed świętami zaprasza, by się do tego pomagania przyłączyć. Fundacja TVN i program "Uwaga!" TVN organizują akcję charytatywną. W kolejnych tygodniach będzie szansa na poznanie podopiecznych i ich potrzeb.

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Pijany 24-latek uderzył w twarz ratownika medycznego z załogi karetki, która przywiozła go do szpitala w Wadowicach (woj. małopolskie). Na miejsce wezwano policję. Mężczyźnie grozi więzienie.

Przywieźli go do szpitala, tam zaatakował ratownika

Przywieźli go do szpitala, tam zaatakował ratownika

Źródło:
małopolska policja

Kupione przed laty za 5 funtów przez radę miejską szkockiego Invergordon popiersie lokalnego właściciela ziemskiego może zostać sprzedane na aukcji za nawet 2,5 miliona funtów.

Popiersie używane jako blokada drzwi w starej szopie trafi na aukcję. Jest wyceniane na miliony

Popiersie używane jako blokada drzwi w starej szopie trafi na aukcję. Jest wyceniane na miliony

Źródło:
CNN, The Scotsman

Jedna osoba zginęła w zderzeniu karetki pogotowia z samochodem osobowym w miejscowości Strzeszów na Dolnym Śląsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ambulans jechał na sygnale do pacjenta, gdy pojazd z naprzeciwka zjechał na drugi pas i zderzył się czołowo z ratownikami.

Samochód wjechał w karetkę na sygnale. Nie żyje jedna osoba

Samochód wjechał w karetkę na sygnale. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Czekają nas duże zmiany w pogodzie. Od niedzieli będzie coraz więcej opadów, a następny tydzień w wielu miejscach Polski przyniesie śnieg. Mieszanka opadów spowoduje bardzo trudne warunki na drogach, a przy porywistym wietrze spodziewamy się nawet krótkich śnieżyc.

Nadciąga "bardzo dynamiczny niż". Spadnie śnieg i będzie mocno wiać

Nadciąga "bardzo dynamiczny niż". Spadnie śnieg i będzie mocno wiać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba poinformował w piątek, że podejrzany Łukasz Ż. usłyszał zarzut i przyznał się do zarzucanego mu czynu. Sąd rejonowy podtrzymał wniosek o 3-miesięcznym areszcie dla podejrzanego.

Przedłużono areszt dla Łukasza Ż.

Przedłużono areszt dla Łukasza Ż.

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biskup elbląski Jacek Jezierski złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu. Jak wyjaśnia kuria, powodem rezygnacji biskupa jest jego wiek.

Biskup zrezygnował z urzędu

Biskup zrezygnował z urzędu

Źródło:
PAP

Z Gdyni do Pragi dostaniemy się w niespełna 9 godzin. Wszystko dzięki nowym pociągom Baltic Express, które zaczną kursować 15 grudnia. Po drodze będą zatrzymywać się również między innymi w Bydgoszczy, Poznaniu i Wrocławiu. Sprzedaż biletów już trwa.

Rano plaża w Gdyni, po południu spacer po Pradze. Od grudnia będzie to możliwe

Rano plaża w Gdyni, po południu spacer po Pradze. Od grudnia będzie to możliwe

Źródło:
PKP Intercity/TVN24

Finałowy odcinek ostatniego sezonu "Szadzi" jest już dostępny na platformie Max. Czy Wolnickiemu uda się wyjść zwycięsko z ostatniej konfrontacji? Czego można spodziewać się po najnowszym epizodzie serialu?  

"Tajemnice w końcu wyjdą na jaw". Finałowy odcinek "Szadzi" już na Max

"Tajemnice w końcu wyjdą na jaw". Finałowy odcinek "Szadzi" już na Max

Źródło:
tvn24.pl