Kościół nie zabrania kary śmierci

ks prof. Piotr Mazurkiewicz
ks prof. Piotr Mazurkiewicz
TVN24
TVN24ks prof. Piotr Mazurkiewicz

- Nie odważyłbym się powiedzieć, że bycie za karą śmierci jest niezgodne z nauczaniem Kościoła - mówi w TVN24 ks. Piotr Mazurkiewicz. Zdaniem teologów, zwolennicy najwyższego wymiaru kary nie grzeszą.

- Tradycyjne nauczanie Kościoła dopuszczało stosowanie kary śmierci przez władze państwowe - wyjaśnił ks. Mazurkiewicz. I dodał: "to nauczanie zostało uzupełnione przez Jana Pawła II o elementy dzisiejszej sytuacji społecznej, zwłaszcza państw Zachodu". - Papież podkreślił, że przy rozwiniętym systemie penitencjarnym nie ma potrzeby jej stosować i dlatego jest to niemoralne - dodał.

Papieskie nauczanie przypomniał w rozmowie z KAI etyk ks. prof. Andrzej Szostek. - W encyklice "Evangelium vitae" Jan Paweł II prosi, aby w dobrze zorganizowanych, demokratycznych społeczeństwach od tej kary odstąpić, ponieważ są inne sposoby, które pozwalają uchronić się przed złem szczególnie groźnego złoczyńcy - mówi.

- Stosunek katolików do kary śmierci nie jest dogmatem takim, jak np. dogmat o Trójcy Świętej. W tej sprawie nie ma orzeczenia dogmatycznego i ktoś, kto podejmie dyskusję na temat jej stosowania lub zakazu, ma do tego całkowite prawo - dodał.

Mimo tego ks. Szostek uważa, że polski rząd nie powinien sprzeciwiać się ustanowieniu Europejskiego Dnia przeciw Karze Śmierci. Zwłaszcza, że wielokrotnie odwoływał się do nauk papieża Polaka - uważa ksiądz.

Źródło: TVN24, KAI

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości