Zmiany zasad kwarantanny. Rozporządzenie opublikowane

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Niedziela Palmowa w polskich kościołach (wideo z 2021 roku)
Niedziela Palmowa w polskich kościołach (wideo z 2021 roku)TVN24
wideo 2/20
Koronawirus w Polsce

W poniedziałek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, wedle którego już dziś prowadzący wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono koronawirusa, jest zobowiązany poddać się kwarantannie. Jednocześnie taka osoba nie musi uzyskać decyzji o skierowaniu na kwarantannę przez organ inspekcji sanitarnej.

W ubiegły piątek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu, nie będą musiały już czekać na telefon z sanepidu i rozpoczynać kwarantanny dopiero po tym telefonie. - Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny - przekazywał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Adam Niedzielski o zmianach w kwarantannie
Adam Niedzielski o zmianach w kwarantannieTVN24

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniem "osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu siedmiu dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje". "Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się" - dodano w tym przepisie rozporządzenia.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim Niedzielski mówił w piątek, że "eskalacja pandemii nadal ma miejsce" i rząd stara się "budować różne warianty". - Patrzymy na to, jak dokładnie przebiegają zachorowania, ale przygotowujemy się też z rozwiązaniami na sytuacje coraz trudniejsze - informował. Minister zaapelował wtedy do wszystkich osób, które mają współdomownika z dodatnim wynikiem testu, aby zostali w domu na kwarantannie.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

- Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna - przekazał. Jednocześnie w poniedziałkowej noweli rozporządzenia zapisano, że w odniesieniu do osób skierowanych do diagnostyki laboratoryjnej "obowiązku poddania się kwarantannie (...) nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny".

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości