Wystąpienie Donalda Tuska w Sejmie zaplanowano na środę rano, na pierwszym posiedzeniu po parlamentarnych wakacjach. Premier ma mówić o planach rządu. Politycy opozycji liczą na to, że Tusk odniesie się m.in. do śledztwa ws. podsłuchanych rozmów polityków. We wtorek do kancelarii premiera przyjechał wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński. Niewykluczone, że tematem rozmów jest m.in. przyszłość szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.
Będzie to pierwsze posiedzenie Sejmu po wakacyjnej przerwie. Wystąpienie premiera ma się rozpocząć o godz. 9.15.
Po wystąpieniu Donalda Tuska planowane są 10-minutowe oświadczenia przedstawicieli klubów parlamentarnych. Całość przewidziano na blisko trzy godziny.
Szef rządu pojawi się na sejmowej mównicy w dniu, w którym oficjalnie startuje kampania do jesiennych wyborów samorządowych. 16 listopada Polacy wybiorą radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała już w poniedziałek, że premier ma przedstawić plan na ostatni rok swojej kadencji. - Odpowiedzialna opozycja powinna wysłuchać tego, choćby po to, by potem merytorycznie dyskutować z rządzącymi, a nie uprawiać politykę obelg czy lekceważenia - podkreśliła marszałek.
Przyszłość ministra Sienkiewicza
Politycy opozycji liczą na to, że Tusk odniesie się w środę do śledztwa dotyczącego podsłuchanych rozmów polityków, wśród nich ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. SLD zbiera podpisy ws. odwołania szefa MSW.
We wtorek ok. godz. 17 do kancelarii premiera przyjechał wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński. Pojawił się także sekretarz generalny PO Paweł Graś. Niewykluczone, że tematem rozmów jest m.in. przyszłość Sienkiewicza.
W poniedziałek podczas konferencji prasowej Piechociński podkreślał, że Sienkiewicz po blisko trzech miesiącach od wybuchu afery podsłuchowej winny jest opinii publicznej wyjaśnienia. Prezes PSL zaznaczył, że od nich będzie zależało, czy koalicjant poprze ewentualny wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSW.
Plan pracy Sejmu
W środę posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. Przepisy te wiążą się z opisywanym przez tvn24.pl zmianami w procedurze karnej, które - bez tej nowelizacji - niosą zagrożenie dla bezpieczeństwa świadków i osób pokrzywdzonych.
Sejm rozpatrzy też prezydencki projekt zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP, który dotyczy kierowania obroną państwa w czasie wojny. Precyzuje on pojęcie "czas wojny" i zadania osób odpowiedzialnych wtedy za kierowanie państwem. W trakcie trzydniowego posiedzenia dyskutowany będzie ponadto przygotowany przez klub Twojego Ruchu projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zakładający ochronę prawną dla flagi UE, jaką obecnie mają m.in. polskie godło i flaga. Na posiedzenie plenarne wróci także obywatelski projekt zmian w ustawie o systemie oświaty. Zakłada on zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i powrót do zasady, że to rodzice decydują, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku 6 czy 7 lat. Projekt przygotowany został przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców.
Wnioski o uchylenie immunitetu
Sejm zajmie się również wnioskami o uchylenie immunitetu Krzysztofowi Borkowskiemu (PSL) i Beacie Kempie (SP). Z wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi PSL wystąpiła Prokuratura Okręgowa w Lublinie, która chce postawić mu zarzuty fałszowania oświadczeń majątkowych. Komisja regulaminowa i spraw poselskich opowiedziała się za uchyleniem immunitetu. W przypadku Kempy wniosek zgłosił przedstawiciel firmy CAM Media, w związku z wypowiedzią posłanki na mównicy sejmowej. Komisja regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku. Posłowie zajmą się także poprawkami Senatu, m.in. do ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Rozpatrzone mają być także poprawki Senatu, m.in. do noweli ustawy o drogach publicznych, ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym; nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz nowelizacji prawa zamówień publicznych.
Sprawa WSI
W piątek posłowie zagłosują nad wnioskiem PiS o odrzucenie propozycji klubu TR, który chce powołania komisji śledczej ds. procesu likwidacji WSI w latach 2006-08. Według rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, klub PO poprze powołanie komisji śledczej. Decyzję w tej sprawie klub PO ma podjąć we wtorek wieczorem. Niechętnie o powołaniu komisji śledczej ds. WSI wypowiadał się m.in. szef MON Tomasz Siemoniak. Sceptyczne było też PSL. Posłowie wysłuchają też sprawozdania szefa MSW z realizacji w 2013 r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców i informacji ministra infrastruktury i rozwoju dotyczącej realizacji w 2013 roku programu ochrony brzegów morskich. Na początku posiedzenia Sejmu ślubowanie poselskie złoży Robert Jagła, który w ławach poselskich PO zastąpi Jakuba Szulca. Ślubowanie złoży też dr Wojciech Wiewiórowski, który kolejną kadencję będzie pełnił funkcję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Posłowie będą też rozstrzygać, czy wprowadzić do porządku obrad informację rządu na temat sytuacji w górnictwie węgla kamiennego i informację premiera na temat finansowania Kongresu Liberalno-Demokratycznego przez niemiecką partię polityczną Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU). O sprawie pisał w swojej książce były polityk PO Paweł Piskorski.
Autor: db//rzw/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Maciej Śmiarowski/KPRM