- Nasze dzisiejsze uczestnictwo w misterium męki i śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa nie jest łatwym uczestnictwem - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w kazaniu podczas Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita potępił w nim aborcję i eutanazję oraz rozwody, konkubinaty i związki homoseksualistów. Skrytykował także walkę z niepłodnością metodą in vitro. Wysłuchało go ponad 100 tys. wiernych.
Kardynał Dziwisz porównał skazanie Jezusa Chrystusa przez Piłata, który wiedział, że wydaje wyrok na człowieka niewinnego, do cynizmu polityków, którzy "występują przeciw prawdzie ze strachu o swoje stanowiska".
"Zabija się prawdę"
- Zabija się prawdę o poczętym życiu dziecka twierdząc, jakoby to jeszcze nie było życie ludzkie - mówił kardynał. Zabija się prawdę o świętości życia ludzi chorych i starych twierdząc, jakoby to już nie było życie ludzkie - dodał metropolita krakowski. - Zabija się prawdę o małżeństwie jako nierozerwalnym związku kobiety i mężczyzny dopuszczając rozwody i tak zwane związki partnerskie - zaznaczył kard. Dziwisz.
- Zabija się prawdę o rodzinie, jako naturalnym środowisku narodzin nowego życia, jego rozwoju i dojrzewania. Pod pozorem leczenia niepłodności, proponuje się metody uwłaczające miłości i godności małżonków i upragnionego dziecka. Dziecko ma prawo rodzić się z miłości i w rodzinie - odniósł się do niedawnej politycznej burzy w sprawie ustawy bioetycznej.
Idą za Jezusem
Misterium rozpoczęła scena obmycia nóg apostołom przez Chrystusa. Po tym obrzędzie, kalwaryjskimi dróżkami ruszyła pasyjna procesja. Wierni podążają za Jezusem i apostołami. Misteria Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej są jednymi z największych i najstarszych w Europie.
Kalwaryjskie dróżki zaczął wytyczać w XVI w. Mikołaj Zebrzydowski, kiedy został mianowany syndykiem Jerozolimy. Kalwarię tworzą Dróżki Pana Jezusa i Matki Boskiej, obrazujące boleść, pogrzeb i tryumf. Trasę tych pierwszych wskazują strzałki w czerwonym kolorze, tych drugich - w niebieskim. Część kaplic jest wspólna, np. Kościół Grobu Matki Bożej, Wieczernik czy Kościół Ukrzyżowania. Są również zupełnie odrębne budowle, jak Betsaida, Kościół Wniebowstąpienia czy Pustelnia św. Marii Magdaleny.
Dróżki Pana Jezusa tworzą stacje Drogi Krzyżowej, uzupełnione stacjami drogi pojmania. Są tu kaplice: Wieczernika, Ogrójca, Pojmania na Cedronie, domy Annasza i Kajfasza, pałac Heroda i Piłata. Ważnym elementem są Gradusy, czyli Święte Schody, które wiodły Jezusa na sąd do pałacu Piłata. Prawdziwe jerozolimskie Gradusy znajdują się obecnie w Rzymie, dokąd przewiozła je św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego.
Słowo pasterskie
Wieczorem w Warszawie metropolita arcybiskup Kazimierz Nycz i biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Janusz Jagucki poprowadzą ulicami Starego Miasta sprzed kościoła św. Anny nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Na jej zakończenie pod Kolumną Zygmunta abp Nycz skieruje słowo pasterskie do mieszkańców stolicy.
Droga Krzyżowa w Koloseum
Główne uroczystości wielkopiątkowe odbędą się oczywiście w Watykanie. O godz. 17 Benedykt XVI będzie przewodniczyć liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra. Wieczorem o godz. 21.15 papież poprowadzi natomiast Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum.
Wielki piątek to jedyny dzień w roku, w którym nie są odprawiane msze. Benedykt XVI udzielił jednak wyjątku dla zniszczonej przez trzęsienie ziemi L'Aquili, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe ofiar kataklizmu.
Święto luteran
Wielki Piątek obchodzą także luteranie. Dla nich to najważniejsze święto w ciągu całego roku.
W kościołach ewangelickich w całym kraju dominuje odcień czerni, krzyż przesłonięty jest kirem na znak żałoby, a dzwony kościelne milczą. Zabrzmią dopiero w niedzielę wielkanocną. Dla luteran to dzień smutku i zbawienia. Do tradycji ewangelickiej należy gremialne i rodzinne - w powadze, ciszy i skupieniu - przystępowanie w tym dniu do komunii.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24