"Jakiś dokument gdzieś znaleziony ma decydować o całym życiu powstańca?"

TVN24

Małgorzata Kidawa-Błońska była gościem "Wstajesz i wiesz" w TVN24TVN 24
wideo 2/35

- Oni przeżyli wojnę, przeżyli piekło Powstania, przeżyli bardzo ciężki czas po zakończeniu wojny - mówiła o powstańcach posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska we "Wstajesz i wiesz". - Tych osób nie można zastraszyć - dodała.

Kidawa-Błońska odniosła się do sprawy gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, którego IPN podejrzewa o "kłamstwo lustracyjne" - zatajenie związków ze służbami specjalnymi PRL. - Ja bym nie chciała, żeby jakiś dokument, znajdujący się w archiwach ubeckich, decydował o życiu człowieka - powiedziała.

"Ma się mu odebrać tę godność?"

Zaznaczyła, że generał "całym swoim życiem świadczył, jakim jest człowiekiem". Nazwała go "wielkim patriotą" oraz "autorytetem". - I nagle jakiś dokument gdzieś znaleziony, wyjęty z kontekstu, ma decydować o całym jego życiu? Ma się mu odebrać tę godność? - zapytała.

Na stwierdzenie, że ustami swojego mecenasa generał powiedział, że jest gotów stanąć przed sądem lustracyjnym odpowiedziała, że powstańców nie da się zastraszyć.

- To są osoby o niezwykłej odwadze - stwierdziła. - Oni przeżyli wojnę, przeżyli piekło Powstania, przeżyli bardzo ciężki czas dla powstańców po zakończeniu wojny - dodała.

Kidawa-Błońska przyznała też, że za kadencji PO toczyły się prace przygotowania dobrej ustawy o kombatantach, ale bez rezultatu.

Cała rozmowa we "Wstajesz i wiesz"
TVN 24

Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24