Jak naprawić polską onkologię?

Aktualizacja:
Co zrobić z polską onkologią - dyskusja w programie "Teraz MY"
Co zrobić z polską onkologią - dyskusja w programie "Teraz MY"
TVN24
Co zrobić z polską onkologią - dyskusja w programie "Teraz MY"TVN24

Co roku na raka umiera w naszym kraju 80 tys. osób. Badania szwedzkich uczonych pokazują, że w Polsce dostępność do leczenia onkologicznego jest najniższa ze wszystkich państw Unii Europejskiej. "Wyprzedzamy" nawet Bułgarię i Rumunię. Jak pomóc polskiej onkologii - w programie "Teraz MY!", zastanawiali się: minister zdrowia, dwoje zwycięzców w walce z rakiem, dwóch lekarzy i dwóch redaktorów. Chwilę wcześniej, wystąpił też Jerzy Owsiak.

W tej trudnej dla polskiej onkologii chwili, Owsiak nie tracił optymizmu. - 4. lutego widziałem się z przedstawicielami 18. placówek onkologii. Po spotkaniu wiem, że to co uzbierała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w sposób zasadniczy zmieni polską onkologię - zapowiedział twórca WOŚP.

Szkolenia za dużą kasę

Jestem przekonany, że rozpętano w tej sprawie histerię (...) Od początku byliśmy przeciwko systemowi wezwań do badania. dr Grzegorz Luboiński

Przyczynkiem do dyskusji była sprawa lekarzy z warszawskiego Centrum Onkologii, którzy na szkoleniach lekarzy pierwszego kontaktu w dziedzinie onkologii, zarobili po kilkaset tysięcy złotych w czasie trzech lat.

Jeden z nich, dr Grzegorz Luboiński nie widzi w tym nic złego i twierdzi, że jego szkolenia były bardzo potrzebne. - Jestem przekonany, że rozpętano w tej sprawie histerię - mówił lekarz. Według niego, szkolenie lekarzy pierwszego kontaktu jest jednym z kluczowych elementów w walce z rakiem, bo dzięki temu pacjenci mają szansę trafić do onkologów, nim będzie za późno. Jednocześnie, prawdziwe marnotrawienie pieniędzy z państwowej kasy dr Luboiński widzi gdzie indziej. - Od początku byliśmy przeciwko systemowi wezwań do badania - mówi lekarz o akcji, która kosztowała podatników ok. 6 mln zł, a okazało się, że na badanie poszło ok. 7 proc. adresatów wezwań.

Nie wysyłajmy mixed-messages (niejasnych sygnałów - red.). Jeśli mówimy, że w polskiej służbie zdrowia nie ma pieniędzy, to jak wytłumaczyć takie zarobki? (...) Nie pozwólmy jednak, żeby ta sprawa przesłoniła prawdziwy obraz onkologii w Polsce. prof. Cezary Szczylik

Co do fiaska tej akcji z dr. Luboińskim zgadza się prof. Cezary Szczylik ze stołecznej Kliniki Onkologii WAM. Natomiast kwestii niemałych zarobków na szkoleniach już bronić nie próbuje. - Nie wysyłajmy mixed-messages (niejasnych sygnałów - przyp. red.). Jeśli mówimy, że w polskiej służbie zdrowia nie ma pieniędzy, to jak wytłumaczyć takie zarobki - zauważa lekarz.

Ale szybko dodaje: - Nie pozwólmy jednak, żeby ta sprawa przesłoniła prawdziwy obraz onkologii w Polsce. Raport sztokholmskich uczonych sytuuje nasz kraj na ostatnim miejscu w kwestii dostępu do leczenia nowotworów - mówi prof. Szczylik. I wylicza, co trzeba zrobić, żeby tę sytuację zmienić. - To się musi odbywać na poziomie systemowym, ale też poziomie pacjenta. Nie można również zapomnieć o tym, co się dzieje w naszym kraju - uważa lekarz. Jego zdaniem, państwo nie może "występować w roli dobrego wujka" - musi nie tylko zachęcać, ale wręcz przymuszać pacjentów do regularnych badań. Bo to one właśnie są najlepszą metodą w walce z rakiem.

Trochę lepiej, ale wciąż bardzo bardzo źle

Prof. Szczylik widzi też szansę w dobrych doświadczeniach innych krajów. - Dzięki przykładowi z USA, intensywnej akcji społecznej, spada w Polsce umieralność na raka piersi. W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy od lat spada umieralność na nowotwory - mówi onkolog.

To jednak dla Polaków nie jest wielkim pocieszeniem. - Zdecydowanie zbyt wiele osób co roku umiera na raka - mówiła w programie minister zdrowia Ewa Kopacz. Jej zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest intensywne edukowanie obywateli o konieczności regularnego badania. - Pamiętajmy o tym, że zgłaszalność pacjentów do swoich lekarzy jest zdecydowanie zbyt mała - mówiła minister. Żeby to zmienić, chce nagradzać personel medyczny za "agitację" wśród pacjentów. Pielęgniarki, które nakłonią pacjentów do przeprowadzenia badania, miałyby być za to dodatkowo wynagradzane finansowo.

O niewystarczającej wiedzy wśród rodaków mówili także pisarka i felietonistka Krystyna Kofta oraz szef "Faktów TVN" Kamil Durczok, którym udało się wygrać walkę z rakiem.

Badania przede wszystkim

To jest wasze (pacjentów - red.) zdrowie, nikt poza wami o nie nie zadba. (...) Świadomość tego, że rak to nie wyrok, jest w Polsce minimalna. Kamil Durczok, Fakty TVN

- Nigdy nikt mi nawet nie powiedział, że mogę pójść na takie badania. Gdybym poszła wcześniej, to uratowałabym pierś. Lekarz pierwszego kontaktu musi być lepiej wykształcony - mówiła Kofta, ale zaznaczała, że jej zdaniem "ABW czy CBA to nie jest właściwa instytucja do kontroli w Centrum Onkologii". Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jednak tą sprawą się zajmie.

Natomiast Kamil Durczok, jakkolwiek bardzo wyraźnie wyraził swoją wdzięczność dla pracy lekarzy, nawoływał przede wszystkim do aktywności pacjentów. - To jest wasze zdrowie, nikt poza wami o nie nie zadba - mówił dziennikarz. Przyznawał jednak, że to wołanie nie spotyka się z odpowiednim zrozumieniem w społeczeństwie. - Świadomość tego, że rak to nie wyrok, jest w Polsce minimalna - uważa Kamil Durczok.

Ośmiu nie udźwignie

Na to stwierdzenie, ponownie zareagował dr Grzegorz Luboiński. - Wciąż wraca sprawa lekarzy pierwszego kontaktu, dlatego ja ciągle będę bronił konieczności przeprowadzania tych szkoleń - mówił. Kamil Durczok odpowiedział: - Nie czuję się dobrze krytykując lekarzy takich jak pan. Ale na Boga - nie grzeszcie. Nie można mówić ludziom, że nie ma pieniędzy na leczenie i inkasować 20 tys. zł (miesięcznie - red.) za szkolenia - zauważył Durczok.

Sprawę szkoleń uciął prof. Szczylik. - Was ośmiu nie udźwignie ciężaru wyszkolenia lekarzy pierwszego kontaktu - powiedział do dr. Luboińskiego.

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zjednoczenie Narodowe zdobyło w pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji 34 procent głosów - wynika z sondażu exit poll. Lewicowy Front Ludowy zajął drugie miejsce, uzyskując 29 procent. Podium zamyka obóz prezydenta Emmanuela Macrona, Razem dla Republiki zdobyło między 20,5 a 23 procent głosów.

Francuzi zagłosowali. Są sondażowe wyniki

Francuzi zagłosowali. Są sondażowe wyniki

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w pomorskim Uniechowie zerwał kilka dachów, a na jednej z posesji zniszczył stodołę. W wielkopolskiej Pile połamane zostały drzewa. W powiecie kłodzkim piorun trafił w dom jednorodzinny, przez co trzy osoby zostały poszkodowane. Burzom towarzyszy bardzo duży grad.

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Tragiczny wypadek w Bilczycach w Małopolsce. Samochód osobowy wjechał w rowerzystkę przewożącą pięcioletnią córkę. 40-latka zginęła na miejscu, dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Dwie osoby podróżujące samochodem zostały zatrzymane.

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego, skomentowała wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji. - Francuzi jednoznacznie poświadczyli, że chcą coś zmienić - stwierdziła. Prezydent Emmanuel Macron przekazał, że potrzebne jest "demokratyczne i republikańskie" zjednoczenie przed drugą turą.

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Źródło:
Reuters, PAP

Przed nami niebezpieczne godziny. W nocy od Dolnego Śląska aż do Warmii i Mazur będę przemieszczać się burze, którym mogą towarzyszyć bardzo groźne zjawiska. Za dnia aura się uspokoi, ale w niektórych regionach spadnie deszcz i zagrzmi.

Pogoda na jutro - poniedziałek 01.07. Gwałtowne burze nocą w wielu regionach

Pogoda na jutro - poniedziałek 01.07. Gwałtowne burze nocą w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad dużym obszarem Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rejon miejscowości Awdijiwka i Pokrowsk w obwodzie donieckim był w ostatnich dniach głównym celem rosyjskich działań zbrojnych w Ukrainie i prawdopodobnie pozostanie tak w najbliższym tygodniu - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Źródło:
PAP

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Poszukiwania 19-latka, który zaginął w połowie czerwca na hiszpańskiej Teneryfie zostały zakończone - poinformowała w niedzielę policja. Ostatnim dniem akcji była sobota.

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Ogień na polu pojawił się około południa w trakcie prac przy zbiorze zboża. Szybko się rozprzestrzeniał. W akcji gaśniczej, prócz kilkudziesięciu strażaków, brali udział rolnicy, którzy orając ziemię, odcinali płonące pole od pozostałego.

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Źródło:
tvn24.pl

Niezapowiedziany sprawdzian kondycji strażaków skończył się interwencją medyczną. Sześciu z 11 ćwiczących źle się poczuło, dwóch z nich trafiło do szpitala. Są już w domu, a komenda wyjaśnia, co się stało.

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Thionville w północno-wschodniej Francji doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. Miało to miejsce podczas przyjęcia weselnego. Trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w stronę gości. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Według policji atak był formą wyrównania rachunków między handlarzami narkotyków.

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Źródło:
AFP, RFI

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP