Polska

Przegląd prasy: Staniszkis krytycznie o PiS i Dudzie. Wyznaje, że "czuje się upokorzona"

Polska

tvn24Ostre słowa Staniszkis skomentowali w "Tak jest" publicyści: Michał Szułdrzyński i Tomasz Wołek

Znając wielu ludzi z PiS na eksponowanych stanowiskach uważam, że nie wytrzymają tego, co się dzieje - powiedziała w wywiadzie dla "Wprost" socjolog Jadwiga Staniszkis. W ostrych słowach oceniła dotychczasowe rządy PiS i prezydenta Andrzeja Dudę. - Kompromituje się nie tylko jako prezydent, ale i prawnik - dodała.

Socjolog odniosła się w wywiadzie dla "Wprost" do politycznego sporu o Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem Jadwigi Staniszkis "PiS próbował przeprowadzić rewolucję w majestacie prawa, czyli wykorzystując luki prawne, odwracając sekwencje zdarzeń, reinterpretując przepisy i przejmując kompetencje organów przez inne". - Wszystko po to, by przeprowadzić coś, czego przestrzegając zasad, nie dałoby się zrobić, czyli opanować albo zdeprecjonować Trybunał Konstytucyjny - dodała.

"Konflikty generowane przez żelazna wolę Kaczyńskiego"

Zdaniem socjolog konflikty są "generowane przez żelazną wolę Jarosława Kaczyńskiego", a "szeregowi działacze wcale nie są do tego przygotowani".

Jak powiedziała, znając wielu "ludzi z PiS na eksponowanych stanowiskach" uważa, że "nie wytrzymają tego, co się dzieje".

Zdaniem Staniszkis część działaczy PiS, którzy są profesjonalistami "nie będzie chciała dawać twarzy do działań na granicy prawa". Dodała, że "część posłów już się wstydzi". Socjolog przyznała również, iż "sama czuje się upokorzona, że marszałkiem Sejmu jest Marek Kuchciński, ewidentnie człowiek dyspozycyjny i pionek tej infantylnej dyktatury". - Aż się gotuję jak to widzę - przyznała.

- Czuję się upokorzona tym, że PiS z jednej strony łamie łamie zasady, "przykręca" wolności, demontuje strukturę rządów prawa, a z drugiej rozdaje pieniądze. I to się dzieje w tym samym czasie rzeczywistym. To jest demoralizowanie biednych ludzi, którym się mówi - wolność albo chleb - podkreśliła Staniszkis.

Jej zdaniem PiS gubi swój autorytet, a musi go mieć, jeżeli chce się przeprowadzać trudne reformy".

Rozczarowana postawą Dudy

Prof. Jadwiga Staniszkis oceniła również prezydenta Andrzeja Dudę. Jej zdaniem zaczął swoje urzędowanie "fatalnie" i jego pozycja ciągle się pogarsza. Uznała, że Duda "kompromituje się nie tylko jako prezydent, ale i prawnik".

Socjolog zwróciła uwagę, że Andrzej Duda został wybrany na pięć lat i "może robić, co chce". - PiS mógłby mu nagwizdać, tymczasem ulega PiS-owi, a na dodatek nie potrafi wyjaśniać swoich poczynań - przekonywała.

Staniszkis nie wykluczyła jednak, że prezydent się zbuntuje. - Ale, czy odbuduje swój autorytet, trudno powiedzieć. Raczej wątpię. Na razie jestem rozczarowana postawą Dudy - powiedziała.

Autor: js//rzw / Źródło: Wprost

Źródło zdjęcia głównego: tvn24