Pacjenci z urazami twarzy i głowy mogą wyglądać po operacji prawie tak samo, jak przed wypadkiem. A wszystko za sprawą naukowców z łódzkiej firmy i Uniwersytetu Medycznego, którzy przygotowują implanty wykorzystywane podczas rekonstrukcji oczodołu albo fragmentu czaszki. Ich zaletą jest to, że są idealnie dopasowane do ubytku.
Implanty medyczne wykonuje łódzka firma Technopark we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Za pomocą tomografu komputerowego odtwarzany jest brakujący element w oczodole albo czaszce pacjenta, który powstał w wyniku wypadku.
Dzięki zaawansowanej technologii, pacjent dostaje w krótkim czasie implant "szyty na miarę", dopasowany z dokładnością do 0,1 mm. Element wytwarzany jest na obrabiarce sterowanej numerycznie ze specjalnego tworzywa – polietylenu wielocząsteczkowego, który wcześniej używany był do wytwarzania panewek stawów biodrowych.
Na salę operacyjną trafia już gotowy produkt, który jest idealnie dopasowany do ubytku w ciele pacjenta i jednocześnie idealnie naśladujący kształt ubytku kości. Pozwala to uniknąć wielogodzinnej operacji.
Chirurdzy korzystają już z tych implantów. Jak podkreślają, przeszczepy nie zostały odrzucone, rany goją się bardzo dobrze. No i zadowalający jest efekt kosmetyczny, dlatego pacjent może wyglądać prawie tak samo, jak przed wypadkiem.
Autor: aj//tka / Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24