Z powodu grypy polska gospodarka traci ponad 600 mln zł rocznie - wynika z danych przedstawionych podczas III Forum Ochrony Zdrowia Forum Ekonomicznego w Krynicy. Dzieje się tak również z powodu niskiego poziomu zaszczepienia Polaków - ustalili eksperci.
W sezonie grypowym 2011/2012 przeciwko grypie zaszczepiło się 4,5 proc. populacji Polski.
Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci, osób po 65 roku życia i osób z grupy wysokiego ryzyka rozwoju powikłań pogrypowych, w tym przewlekle chorych.
Mimo prowadzenia programów szczepień bezpłatnych dla seniorów przez samorządy, choćby w tej tylko grupie wiekowej szczepi się zaledwie 16 proc. populacji.
To kosztuje
Z danych ZUS omawianych podczas Forum wynika, że same tylko koszty utraconej produkcji z powodu grypy sezonowej i powikłań pogrypowych wyłącznie wśród osób pracujących to ponad 600 milionów zł.
Wśród przyczyn niskiej wyszczepialności w Polsce najczęściej wymienia się m.in. brak stosownych rekomendacji lekarskich, brak rzetelnej wiedzy na temat grypy i szczepień ochronnych w społeczeństwie, a w konsekwencji - niewłaściwe ich postrzeganie oraz ograniczony dostęp do bezpłatnych szczepionek.
Według ekspertów poprawę sytuacji powinno przynieść wdrożenie Narodowej Strategii Zwalczania Grypy. Zmiany - jak oceniono - muszą objąć: sprawniejsze zarządzanie oficjalnym programem szczepień i monitorowanie jego rezultatów, zwiększone zaangażowanie pracowników ochrony zdrowia, czyli szczepienia personelu medycznego i proaktywne rekomendowanie szczepień pacjentom, prowadzenie spójnej polityki komunikacyjnej i edukacji społeczeństwa oraz wdrożenie mechanizmów ułatwiających dostęp do szczepień dla jak największej części populacji.
Autor: mn//kdj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24