Gigant odleciał z nietypowym ładunkiem z Polski

Aktualizacja:
An-124 Rusłan w drodze do Arabii Saudyjskiej
An-124 Rusłan w drodze do Arabii Saudyjskiej
tvn24
tvn24An-124 Rusłan odleciał do Arabii Saudyjskiej

Jeden z największych samolotów transportowych świata - An-124 Rusłan odleciał z Pyrzowic do Arabii Saudyjskiej z 65-tonowym ładunkiem. Start maszyny odbył się bez żadnych problemów.

An-124 Rusłan ma na swoim pokładzie przegrzewacz stworzony z wykorzystaniem technologii laserowej, który stanowi element kotła energetycznego.

Wnętrze Rusłana
Wnętrze Rusłanatvn24

- W przeszłości wyprodukowany w Katowicach kocioł popłynął już m.in. na Hawaje, dotąd nie zdarzyło się jednak, byśmy korzystali z transportu lotniczego. W tym przypadku mamy nie tylko nietypowy transport olbrzymim samolotem, ale i nietypowy kierunek, w którym wysyłamy nasz produkt - powiedział członek zarządu katowickiego Energoinstalu, gdzie powstał przegrzewacz, Lucjan Noras. Przedstawiciele spółki przyznają, że tego typu transport jest niezwykle kosztowny i skomplikowany. Tym bardziej firmę cieszy fakt, że arabski odbiorca wybrał produkt z Katowic. Zdecydowało to, że w produkcji kotłów spółka, jako jedyna na świecie, wykorzystuje nowoczesne techniki spawania laserowego.

Gratka dla spotterów

Samolot An-124 Rusłan to największy, produkowany seryjnie samolot transportowy świata.

Choć powietrzny gigant lądował już wcześniej w Polsce, także tym razem jego przylot wzbudził zainteresowanie fanów lotnictwa.

Gigant już dwukrotnie lądował w Polsce
Gigant już dwukrotnie lądował w Polscetvn24

Lądowanie takiej maszyny zawsze jest gratką dla spotterów, czyli miłośników spottingu. To hobby polegające na fotografowaniu i obserwowaniu samolotów oraz zgłębianiu wszystkiego, co z nimi związane. An-124 Rusłan lądował wcześniej w Pyrzowicach dwa razy, poprzednim razem sześć lat temu. Podkatowicki port jest wyspecjalizowany w obsłudze ruchu towarowego, dysponuje odpowiednią bazą i sprzętem. Lądowały tu także inne wielkie maszyny, m.in. Boeing 747 Jumbo Jet i największy samolot świata - An-225 Mrija, którego konstrukcja jest oparta właśnie na An-124 Rusłan. Mrija, istniejąca w jednym egzemplarzu, może przewieźć prom kosmiczny. An-124 Rusłan to czterosilnikowy samolot transportowy, zbudowany w biurze konstrukcyjnym Antonowa. Z maksymalnym ładunkiem waży ok. 400 ton. Jego masa to trzecia część tej wielkości, pozostała część to ładunek i paliwo. Rozpiętość skrzydeł samolotu wynosi 73,3 metrów.

Autor: MAC/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości