Co robić, kiedy demokracja się skończyła

Źródło:
tvn24.pl
Maciej WierzyńskiTVN24

No i co? Miały być wybory 10 maja? Prezydent mówił, że jak można iść do sklepu, to można i głosować. Sasin nie widział problemu. Człowiek z Ministerstwa Obrony, powołany na komendanta Poczty Polskiej, też meldował, że da radę - pisze w felietonie Maciej Wierzyński.

Do spółki mieli nam zrobić drugą Bawarię. Aż tu nagle...

Wystarczyło, że pogadał Gowin z prezesem, albo jak mówią o nich ludzie małostkowi: "dwóch zwykłych posłów", aby święta data wyborów została zmieniona. I to nie wiadomo, na jaką. Może w czerwcu, może w lipcu, może w grudniu… A może nigdy. Kto wie, co zdarzy się za dwa tygodnie? Nie znamy przecież ani dnia, ani godziny.

Czym przekonał Gowin Prezesa? Czym Prezes trafił do Gowina? Co zdecydowało, ze koalicja rządząca się nie rozpadła? Dlaczego Gowin wybrał Prezesa, a nie Kosiniaka-Kamysza do spółki z Budką? Tego nie wiemy. Nie wiemy też, jakie argumenty przemówiły do posłów z grupy Gowina, że wszyscy, jak jeden mąż, poparli ustawę, która jeszcze dwa tygodnie wcześniej budziła w nich tak głębokie wątpliwości, że część z nich głosowała przeciw. W tym sam Gowin. Tak zwany snop światła, ułatwiający rozwikłanie tej zagadki, mogą rzucić najbliższe nominacje do rad nadzorczych i zarządów spółek skarbu państwa. Dojdzie pewnie do nich, jak tylko wyjdziemy z tego straszliwego chaosu, który ściągnął na nas wirus i oczywiście, nieodpowiedzialne działania opozycji.

Informacje o chaosie w Polsce dotarły aż za ocean. W "Polityce" ukazał się w tej sprawie wywiad z Grzegorzem Ekiertem, profesorem z Harvard University. Będę cytował ten wywiad nie dlatego, że profesor jest z Harvardu, ale dlatego, że mówi mądre rzeczy, a wiem o tym nie od dziś, bo słuchałem profesora po raz pierwszy 30 lat temu, na jakiejś konferencji, na modny wówczas temat przejścia od autorytaryzmu do demokracji w Europie Wschodniej. Teraz odbywamy podróż w odwrotnym kierunku, ale na tym Profesor też się zna.

Profesor uważa, że "ci, którzy rządzą w Polsce, są w stanie zrobić wszystko, żeby utrzymać władzę" i że w Polsce demokracja się skończyła. Mówi też, co musi się stać, żeby do niej wrócić. "Kluczowe jest pękniecie w obozie władzy" - powiada Ekiert i przypomina, że "w wielu krajach autorytarnych część obozu władzy dochodziła do wniosku, że dalej się tak nie da i trzeba dogadać się z opozycją. To jest dla Polski najlepsze wyjście".

Ale profesor nie jest naiwny, widzi, jakie to jest trudne. Mówi, że to dlatego, iż system polityczny jest ekstremalnie spolaryzowany, czyli że panuje wzajemna nienawiść. "Z takiej sytuacji można przejść do demokracji tylko wtedy, jeśli liderzy obu stron uznają, że powinni ze sobą rozmawiać… Pan Kaczyński nigdy taki nie był i nie będzie. W PiS muszą to robić inni, za jego plecami. Po stronie opozycji też takich liderów nie widzę".

Czytałem właśnie wspomnienia Andrzeja Werblana, byłego sekretarza KC PZPR, a nawet członka Biura Politycznego. Werblan opowiada, jak wyglądał zmierzch Gomułki, kiedy nosił się z decyzją o podwyżce cen. Werblan chodził wtedy na wieczorne spacery po Polu Mokotowskim ze Zdzisławem Żandarowskim, też członkiem KC. Rozmawiali, co będzie dalej. Żandarowski przewidywał, że będą protesty, ale niewielkie i łatwo da się je stłumić. Inny rozmówca Werblana, Kuziński, uważał, ze koniec Gomułki się zbliża: "To właściwie wszyscy widzieli"- wspomina Werblan, ale dodaje, że na Plenum KC, kiedy Gomułka podwyżki zaproponował, nikt mu się nie sprzeciwił.

Prezesowi też nikt się nie sprzeciwia, przynajmniej na razie. Nie tylko dlatego, że posłowie PiS, tak jak Prezes, mają demokrację za szkodliwy nonsens. Także dlatego, że uważają, iż z Prezesem przyszłość jest pewniejsza. Nie jest pewna, ale pewniejsza, niż gdyby przedwcześnie zmienili front.

Otoczenie generała Jaruzelskiego, tu pozwolę sobie na śmiałe przypuszczenie, też dogadało się z opozycją nie z miłości do demokracji. Dogadali się dlatego, bo uznali, że "dalej się tak nie da". A dla pewności, przy Okrągłym Stole, a może w Magdalence albo innym węższym gronie, wytargowali jeszcze zapewnienie, że nowa władza, w miarę sił, będzie powstrzymywała naród przed wymierzeniem zasłużonej zemsty albo, jak kto woli, historycznej sprawiedliwości.

Tym razem, aby sprawy przybrały korzystny bieg, zdaniem Profesora Ekierta musi być spełniony jeszcze jeden warunek: "Zwłaszcza po stronie PiS muszą się znaleźć ludzie, którzy uznają, ze poszli za daleko i muszą się cofnąć". Moja cyniczna uwaga jest taka: muszą również uznać, że bardziej im się opłaca cofnąć niż brnąć dalej.

"By stworzyć demokrację, trzeba się dogadać" - powiada Ekiert. Jego rozmówca Jacek Żakowski pyta z niedowierzaniem: "Czyli znów bezkarność dla politycznych przestępców?" Profesor reaguje spokojnie: "W takich sytuacjach zawsze powstaje dylemat: co jest ważniejsze, demokracja czy rozliczenie przeszłości (…) czy lepiej, żeby demokracja urodziła się obarczona grzechem, czy żeby się nie narodziła".

I z tym dylematem zostawiam moich Czytelników.

Taka jest odpowiedź - wprawdzie Polaka, ale przesiąkniętego anglosaską skłonnością do kompromisu. Oto do czego prowadzą lata spędzone z dala od ojczyzny.

Autorka/Autor:Maciej Wierzyński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium