Chcemy, żeby dzieci i młodzież otrzymały w odpowiednim czasie wyniki egzaminów, mogły uczestniczyć w rekrutacji i wyjechać z rodzicami na wakacje - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jak dodała, "nie ma żadnych powodów do tego, żeby zmieniać coś w kalendarzu szkolnym".
Środa jest trzecim dniem strajku nauczycieli i pierwszym dniem egzaminów gimnazjalnych, na który zaplanowano sprawdziany wiedzy humanistycznej: najpierw z historii i wiedzy o społeczeństwie, następnie z języka polskiego. Egzaminów nie przeprowadzono w trzech placówkach.
"Egzaminy przebiegają spokojnie"
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska, zapytana podczas popołudniowej konferencji prasowej w środę, czy w związku z "zawirowaniami w oświacie" rok szkolny zostanie wydłużony, odparła, że "żadnych zawirowań nie ma".
- Egzaminy przebiegają spokojnie, zgodnie z prawem i zgodnie z procedurami. W związku z tym nie ma żadnych powodów do tego, żeby zmieniać coś w kalendarzu szkolnym - podkreśliła.
- Chcemy, żeby dzieci i młodzież otrzymały w odpowiednim czasie wyniki swoich egzaminów, żeby w odpowiednim czasie, zgodnie z kalendarzem, mogły otrzymać świadectwa. Później uczestniczyć w rekrutacji, a przede wszystkim wyjechać z rodzicami na wakacje - tłumaczyła minister edukacji.
Dodała, że jeżeli chodzi o zaplanowany na przyszły tydzień egzamin ósmoklasisty, Centralna Komisja Egzaminacyjna, kuratorzy i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne są przygotowani na to, że przystąpi do niego 20 tys. więcej uczniów niż do egzaminów na zakończenie gimnazjów. - Jesteśmy gotowi do tych egzaminów - zapewniła Zalewska.
Zalewska: kolejne egzaminy się odbędą
Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że egzaminy matematyczno-przyrodnicze i z języków dla uczniów ostatnich klas gimnazjów odbędą się w wyznaczonym terminie, w czwartek i piątek. - Tak, w tej chwili mamy takie informacje – oświadczyła.
Zapewniła uczniów ze szkół, w których nie odbył się w środę egzamin z przedmiotów humanistycznych, że będzie on przeprowadzony w czerwcu.
Kto może być w zespole egzaminacyjnym?
Minister odpowiadała na zastrzeżenia ze strony wiceprezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztofa Baszczyńskiego, który zwrócił uwagę, że w związku ze strajkiem w komisjach egzaminacyjnych zasiadają katecheci, księża, siostry zakonne, strażacy czy pracownicy Służby Więziennej. Zalewska oświadczyła, że jest to zgodne z prawem oświatowym i ustawą o systemie oświaty.
W minionym tygodniu Anna Zalewska podpisała rozporządzenia, zgodnie z którymi członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego może być każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne (w zespołach mogą być także osoby, które nie pracują w żadnej szkole). Kolejną zmianą jest zwiększenie z 20 do 25 liczby uczniów przypadających na jednego nauczyciela wchodzącego w skład zespołu nadzorującego, jeżeli zdających w sali egzaminacyjnej jest ponad 25 na egzaminie gimnazjalnym lub ósmoklasisty i 30 na maturze.
Autor: mm//rzw//kwoj / Źródło: PAP