"Czerwone maki na Monte Cassino" w końcu w polskich rękach

Polacy walczyli o Monte Cassino
Polacy walczyli o Monte Cassino
Reuters Archive
Reuters ArchiveMonte Cassino. Niewielu cudzoziemców wie o polskich zasługach

Przedstawiciele polskich i bawarskich władz podpisali porozumienie o przeniesieniu praw autorskich do melodii "Czerwone maki na Monte Cassino". Od śmierci twórcy muzyki do tego utworu, ich dysponentem jest niemiecka organizacja GEMA.

Porozumienie – jak poinformowało w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych – podpisali w poniedziałek w Monachium podsekretarz stanu w MSZ Artur Nowak-Far i sekretarz stanu w Bawarskim Ministerstwie Finansów, Rozwoju Regionalnego i Ojczyzny Albert Furacker. W uroczystości uczestniczył także Konsul Generalny RP w Monachium Andrzej Osiak.

Pieśń powstała podczas bitwy o Monte Cassino, w nocy z 17 na 18 maja 1944 r. Słowa napisał Feliks Konarski (1907-1991), muzykę skomponował Alfred Schutz (1910-1999). Po wojnie Schutz osiadł w Brazylii. W 1961 r. przeniósł się do Monachium, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1999 r.

Alfred Schutz nie pozostawił spadkobierców, dlatego po śmierci jego żony w 2004 r., zgodnie z niemieckimi regulacjami spadkowymi, prawa autorskie do stworzonej przez niego muzyki przypadły Wolnemu Państwu Bawarii.

Dysponentem praw do melodii jest GEMA - niemiecka organizacja zarządzająca prawami autorskimi.

Znaczenie emocjonalne

Wiceminister Nowak-Far podkreślił w poniedziałek, że pieśń "Czerwone maki na Monte Cassino" stanowi szczególne dobro kultury i ma dla Polaków zarówno historyczne, jak i emocjonalne znaczenie.

- Jest hołdem dzielności i ofiarności żołnierzy walczących na Monte Cassino o wolność Polski - mówił.

Ta pieśń wspomina bitwę o Monte Cassino, jedną z najdłuższych i najkrwawszych walk II wojny światowej, podczas której zginęło blisko tysiąc polskich żołnierzy Albert Furacker

Albert Furacker powiedział, że Bawaria chętnie wychodzi naprzeciw prośbie Polski.

- Ta pieśń wspomina bitwę o Monte Cassino, jedną z najdłuższych i najkrwawszych walk II wojny światowej, podczas której zginęło blisko tysiąc polskich żołnierzy – dodał.

Walka o prawa

Starania o prawa do melodii pieśni trwały od pewnego czasu. O tym, że Bawarskie Ministerstwo Finansów i Rozwoju Regionalnego jest gotowe do przekazania stronie polskiej praw do pieśni informował w lutym dyrektor działającej w Krakowie Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański. Według informacji Biblioteki Polskiej Piosenki, pierwsze dwie zwrotki pieśni powstały na kwaterze zespołu aktorskiego Teatru Żołnierza Polskiego przy 2 Korpusie Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech, w miejscowości Campobasso w pobliżu Monte Cassino w czasie ostatniego zwycięskiego szturmu polskich jednostek. Trzecią zwrotkę dopisał autor 18 maja w czasie drogi do Monte Cassino. "Czerwone maki na Monte Cassino" wykonano po raz pierwszy kilka dni później, w czasie akademii zorganizowanej dla żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich w kwaterze generała Władysława Andersa w Campobasso. Do napisania ostatniej zwrotki Konarski został namówiony przez towarzyszy broni w 1969 r. podczas spotkania jubileuszowego w 25. rocznicę bitwy.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości