Rada nadzorcza Polskiego Radia nie zarekomenduje ministrowi skarbu udzielenia absolutorium za ubiegły rok odwołanym prezesom Krzysztofowi Czabańskiemu i Jerzemu Targalskiemu. Absolutorium zapewne otrzymają jednak pozostałe osoby, które przewinęły się przez Zarząd PR.
Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, na sobotnim posiedzeniu Rady rekomendacji nie uzyskali dwaj odwołani już prezesi Polskiego Radia: Krzysztof Czabański i Jerzy Targalski, a pozostałym członkom: Robertowi Wijasowi, Michałowi Dylewskiemu i oddelegowanemu na trzy miesiące do pracy w zarządzie członkowi rady nadzorczej Bogusławowi Kiernickiemu rada zaleciła absolutorium udzielić.
Rada nadzorcza nie uzasadnia swojego stanowiska, a w komunikacie po sobotnim posiedzeniu nie wymieniono żadnych nazwisk. Radio informuje jedynie, że "nie wszyscy członkowie Zarządu PR SA otrzymali rekomendację" do udzielenia absolutorium. Według ustaleń PAP przeciwko rekomendacji dla Czabańskiego i Targalskiego głosowało pięciu członków rady, czterech było za.
Minister skarbu nie jest związany opinią Rady przy podejmowaniu decyzji jako Walne Zgromadzenie spółki. Nie wydaje się jednak, by zdecydował się on na udzielenie absolutorium byłym prezesom, raczej nie otrzymają go także inni członkowie zarządu.
Zarząd nadal zdekompletowany
Podczas sobotniego posiedzenia rada nadzorcza zatwierdziła ponadto dokumenty na zbliżające się Walne Zgromadzenie Polskiego Radia, w tym m.in. sprawozdanie finansowe, sprawozdania z działalności zarządu i rady nadzorczej w ubiegłym roku oraz audyt spółki.
Rada w dalszym ciągu nie rozstrzygnęła natomiast konkursu na dwa wakujące od kilku miesięcy miejsca w zarządzie Polskiego Radia. Decyzję w tej sprawie odłożono po raz kolejny - tym razem na maj. W zarządzie spółki dwa wolne miejsca powstały po odwołaniu prezesów: Czabańskiego i Targalskiego. Obecnie zarząd jest dwuosobowy, tworzą go Wijas i Dylewski.
Niewykluczone, że skład ten nie zostanie poszerzony, a konkurs zostanie odwołany. Taki pogląd wyraża m.in. szef rady nadzorczej Adam Hromiak. - Są głosy, że w obecnej, trudnej sytuacji finansowej Polskiego Radia poszerzenie składu zarządu nie byłoby celowe - powiedział Hromiak. W konkursie na dwa wolne miejsca w zarządzie PR startuje sześć osób.
Skowroński odwołany ponownie
Członkowie rady nadzorczej wrócili też w sobotę do sprawy odwołania szefa radiowej Trójki Krzysztofa Skowrońskiego. Część członków rady uważa bowiem, że skoro zarząd Radia zrezygnował ze starań o zarejestrowanie Roberta Wijasa jako p.o. prezesa spółki, nieważne są wszystkie uchwały, które podjął on przy użyciu dwóch głosów, które daje status p.o. prezesa. Tak zaś było w przypadku odwołania Skowrońskiego.
O tym, że w lutym za odwołaniem Skowrońskiego głosował tylko Wijas mówił m.in. dla "Press" drugi z członków zarządu Radia Michał Dylewski. Stąd część członków rady nadzorczej stała na stanowisku, że Skowroński powinien wrócić na swoje stanowisko.
W sobotę rada nadzorcza została poinformowana, że w sprawie odwołania Skowrońskiego zarząd przeprowadził reasumpcję głosowania. - Z dokumentów, które otrzymaliśmy wynika, że w powtórnym głosowaniu 25 marca za odwołaniem Skowrońskiego głosowało już dwóch członków zarządu - powiedział jeden z członków rady nadzorczej Mariusz Siembiga.
Rzeczniczka Polskiego Radia Agata Broda odmówiła komentarza w tej sprawie, argumentując, że głosowania zarządu objęte są tajemnicą.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24