Ptasia grypa jest chorobą ptaków wywoływaną przez wirusy. Groźny dla ludzi szczep wirusa ptasiej grypy jest oznaczany jako H5N1. Zachowanie podstawowych zasad higieny pozwala ludziom uniknąć zarażenia.
W obrębie szczepu H5N1 istnieją różne odmiany. Prawdopodobnie tylko niektóre z nich są w stanie przenosić się z ptaków na ludzi. Żadna z poznanych dotychczas odmian wirusa H5N1 nie jest w stanie przenieść się z człowieka na człowieka. Ludzie mogą się nim zarazić wyłącznie, jeśli zlekceważą zalecenia higieniczne takie jak mycie rąk, mycie naczyń używanych do obróbki mięsa drobiowego.
Nawet w okresie występowania ptasiej grypy, można jeść mięso drobiowe, ale tylko poddane obróbce termicznej: gotowane, smażone, pieczone, wędzone. Temperatura przekraczająca 70 stopni Celsjusza niszczy wirusa ptasiej grypy H5. Jeśli dotykaliśmy surowego mięsa drobiowego gołymi rękami, musimy po tym umyć ręce mydłem lub innym detergentem. Można także przygotowywać mięso w rękawiczkach.
Wirus może być przenoszony m.in. na obuwiu, pojazdach, ubraniu, które znajdowały się na terenie targu zwierzęcego lub ferm drobiu i zostały skażone. Może się też przenosić za pośrednictwem żywności, np. drobiu mrożonego.
Sposoby postępowania w wypadku wykrycia ptasiej grypy określają procedury opracowane przez Główny Inspektorat Weterynarii.
Wirus atakuje nie tylko ptaki Nosicielami wirusa ptasiej grypy są zwłaszcza ptaki wodne - kaczki i gęsi, hodowane w południowo-wschodniej Azji. Migrujące ptaki i eksport drobiu oraz produktów drobiowych mogą roznosić wirusa po całym świecie.
Jeśli dotykaliśmy surowego mięsa drobiowego gołymi rękami, musimy po tym umyć ręce mydłem lub innym detergentem. Można także przygotowywać mięso w rękawiczkach. pg1
Nawet w okresie występowania ptasiej grypy, można jeść mięso drobiowe, ale tylko poddane obróbce termicznej: gotowane, smażone, pieczone, wędzone. Temperatura przekraczająca 70 stopni Celsjusza niszczy wirusa ptasiej grypy H5. pg
Od 2003 r. na ptasią grypę zmarło ponad 200 osób, głównie w krajach Azji Południowo-Wschodniej - w Wietnamie, Tajlandii, Kambodży, Indonezji, oraz w Turcji. Przypadki zachorowań ludzi w Azji i Turcji wynikały z braku zachowania podstawowych zasad higieny oraz z bezpośredniego kontaktu z chorym ptactwem.
Ptasia grypa u dzikich ptaków pojawiła się w Polsce w końcu 2005 r. w Toruniu, jednak nie wykryto jej u ptactwa domowego. Było to pierwsze w Europie miasta, gdzie wirusa ptasiej grypy odkryto w centrum. 3 marca 2006 r. na przystani AZS przy Bulwarze Filadelfijskim znaleziono dwa martwe łabędzie zarażone wirusem H5N1 groźnym dla ludzi.
PAMIĘTAJ
Zalecenia, których przestrzeganie minimalizuje ryzyko zakażenia wirusem H5N1:
- Mięso drobiowe, przetwory drobiarskie i jaja można spożywać po poddaniu ich obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 stopni Celsjusza (np. jajko na twardo gotuje się w wyższej temperaturze). Zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa ptasiej grypy.
- Wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (talerze, noże, deski do krojenia) należy myć dokładnie, z użyciem detergentu. Należy unikać styczności surowego mięsa drobiowego z innymi produktami spożywczymi.
- Po kontakcie z dzikim ptactwem albo drobiem bezwzględnie należy umyć ręce.
- Nie dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwych lub sprawiających wrażenie chorych ptaków dzikich, ani ubitego drobiu. Przede wszystkim należy dopilnować, by nie robiły tego dzieci. Należy też pilnować, by dzieci unikały ferm hodowlanych i innych miejsc, gdzie mogłyby mieć kontakt z ptakami.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24