Arcybiskup Józef Życiński na opłatkowym spotkaniu z młodzieżą przekonuje do kościelnego stanowiska wobec zapłodnienia in vitro. Hierarcha wskazuje, że jego obrona jest zadaniem właśnie dla młodych. Jak tłumaczy, człowiek jest wartością wyższą, a selekcja embrionów to "produkcja dzieci".
- Ten rok upływa pod hasłem "otoczmy troską życie". Ważne zadanie dla was, to w kontekście nowych propozycji prawnych dostrzegać wartości, z których chrześcijanin nigdy nie może zrezygnować - mówił abp Życiński młodzieży podczas spotkania opłatkowego w Lublinie.
Metropolita przywołał konwencję biomedyczną z Oviedo, która stwierdzała, że godność człowieka i życie ludzkie są ważniejsze od postępu w nauce i osiągnięć ekonomicznych i finansowych.
- Człowiek jest wartością wyższą. Dlatego w przepisach wykonawczych chroni się tę wartość człowieka, embrionów ludzkich, aby nie zostały zniszczone, bo to jest sprzeczne z duchem konwencji. Ta sprzeczność wyraża się w różnych postawach obecnie w Polsce - stwierdził lubelski metropolita.
I podkreślił: - Mówi się o obronie embrionów, a właściciele klinik nie są zobowiązani żadnymi przepisami. Większość krajów w Europie ma takie regulacje i mam nadzieję, że w Polsce też będą przyjęte.
Metropolita jest też przeciwny selekcji embrionów. - Takie podporządkowania człowieka w pierwszym stadium rozwoju możliwościom wydawania na niego wyroku śmierci, to już nie jest humanizm, to jest produkcja dzieci, które będą mieć najlepsze parametry fizyczne – powiedział arcybiskup.
Watykan też mówi "nie"
Po raz kolejny in vitro potępił w ubiegłym tygodniu Watykan, czemu dał wyraz w opracowanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary instrukcji na temat bioetyki "Dignitas personae". Watykan za niedopuszczalne uznaje niszczenie embrionów oraz ich zamrażanie.
Za częściową refundacją zapłodnienia metodą in vitro opowiedział się premier Donald Tusk. - Zapłodnienie metodą in vitro będzie w Polsce legalne, częściowo refundowane, a zarodki będą prawnie chronione - mówił szef rządu.
Powstał już projektu ustawy bioetycznej. Jej twórca poseł PO Jarosław Gowin podkreślał w rozmowie z tvn24.pl, że jest on wyrazem kompromisu i zbliża polskie prawo do standardów moralnych.
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP