89. lat temu odzyskaliśmy niepodległość

Aktualizacja:
Defilada historyczna na ulicach Warszawy
Defilada historyczna na ulicach Warszawy
TVN24
TVN24Defilada historyczna na ulicach Warszawy

89 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Centralne obchody rocznicowe zorganizowano w Warszawie, gdzie przeszła uroczysta defilada historyczna zorganizowana przez władze miasta i kanał Discovery TVN Historia.

Defilada wyruszyła z Placu Piłsudskiego po zakończeniu oficjalnych uroczystości państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przeszła ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi. Zakończyła się na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego.

Przemarsz rozpoczęły pododdziały reprezentacyjne Wojska Polskiego, Policji i Straży Granicznej oraz Szwadron Kawalerii WP. Za oddziałami wojskowymi, w historycznych mundurach, przeszli członkowie grup rekonstrukcji historycznej oraz harcerze.

Maszerujący ubrani byli w mundury m.in. powstańców wielkopolskich, żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, międzywojennych kawalerzystów, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku, a także polskich wojsk z lat 1940-1945 walczących zarówno za Zachodzie, jak i na froncie wschodnim. W paradzie udział wzięły również wojskowe pojazdy - amerykański czołg Sherman, samochód pancerny Humber oraz transporter T-16.

Spór nie oznacza wrogości Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas mszy odprawionej w katedrze praskiej mówił że "ten, w którym bije prawdziwe polskie serce świadom jest ceny polskiej wolności, która przyszła w listopadowy dzień 1918 r.". W Katedrze na Wawelu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podkreślał natomiast, że zrozumiały w demokracji spór polityczny nie powinien przeradzać się we wrogość czy otwartą walkę, bo w ten sposób "nie zbudujemy zgodnie domu, któremu na imię Polska".

W Święto Niepodległości zapłonęły też znicze m.in. pod Ścianą Straceń na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz w Oświęcimiu oraz pod pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca '56. W Łodzi oficjalnie odsłonięto na masztach obok pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wizerunki trzech polskich orłów wojskowych - orła strzeleckiego, legionowego oraz orła Wojska Polskiego II RP.

W Krakowie odbył się uroczysty apel poległych i złożono kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki. Wcześniej na sarkofagu Józefa Piłsudskiego w Krypcie Srebrnych Dzwonów na Wawelu złożone zostały kwiaty, bił też dzwon „Zygmunt".

Za granicą też święto Wpolskiej bazie wojskowej Echo w Diwaniji w Iraku obchody odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już w sobotę. W niedzielę zakończyła je uroczysta msza św. W Rzymie w niedzielę składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości