Zapowiada się dobry sezon - piszą do nas internauci i przesyłają zdjęcia pierwszych wiosennych okazów grzybów. Najwięcej jest smardzów, ale uwaga! Grzyby te w stanie dzikim są pod całkowitą ochroną! Za to do woli można poszukiwać majówek wiosennych. Są też już pierwsze maślaki.
- U mnie w ogródku wyrastają smardze stożkowe, było ich do tej pory już sześć - napisała do nas pani Halina. Rodzina Januszewiczów także ma w swoim ogrodzie te smakowite grzyby. - Podobno pyszne grzyby, ale pod ochroną - napisali.
Smardze w stanie dzikim są w Polsce pod ochroną i nie wolno ich zbierać! Jednak jeśli komuś grzyby wyrosły w ogródku, może być spokojny - nie złamie prawa.
Uwaga na trujące!
Ale uwaga! Internauci alarmują, że w lasach można spotkać trujące grzyby bardzo podobne do smardzów - piestrzenice. - Jeszcze przed wojną ten grzyb był uważany za jadalny - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Wiesław Kamiński, prezes Stowarzyszenia "Darz Grzyb". - Ale z powodu dużej liczby zatruć, uznano go za trujący. Jeśli ktoś nieodpowiednio go przyrządzi, może mieć kłopoty - tłumaczy.
Jakie grzyby zatem można obecnie spotkać w lasach? To między innymi majówka wiosenna, szyszkówka świerkowa, są też pierwsze maślaki zwyczajne i maślaki ziarniste, pojawiają się też koźlarze, a nawet borowiki.
Najwcześniej grzyby pojawiają się na południu kraju, w górach, dopiero później na północy. - Na razie obserwujemy wysyp smardzów, więc jeśli popada, ten rok może być grzybny - dodaje Kamiński.
Źródło: Kontakt TVN24, tvn24.pl, policja KSP
Źródło zdjęcia głównego: foto: Edyta