Łódź

Naszpikują Piotrkowską kamerami

Łódź

Urząd Miasta w Łodzi/TVN24 ŁódźNowoczesny system ma funkcjonować od września

Łódź chce wydać ponad 3 mln złotych na nowe kamery monitoringu przy ul. Piotrkowskiej. Dzięki temu na głównej ulicy ma być bezpieczniej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, kamery same mają alarmować o niebezpiecznych sytuacjach. Docelowo system ma też działać w innych częściach miasta.

Elektroniczne oczy kamer zostaną umieszczone w 22 miejscach. W ramach inwestycji pojawi się tam łącznie prawie 90 kamer: stacjonarnych i obrotowych, podłączonych do sieci światłowodowej.

- Kamery będą alarmować w razie niecodziennych zdarzeń. System będzie np. wyczuwać ruch, reagować na bieg czy powstawanie zgromadzeń. Będzie też informował o przedmiotach pozostawionych na ulicy - zapowiada podinsp. Piotr Beczkowski, Komendant Miejskiej Policji w Łodzi.

Jeżeli system wykryje zagrożenie, włączy alarm. Operator dzięki temu będzie wiedział, gdzie może dziać się coś niebezpiecznego.

Trzy miliony na bezpieczeństwo

Miasto szacuje, że projekt zainstalowania kamer pochłonie 3,2 mln złotych. Przetarg na zainstalowanie kamer ma być rozstrzygnięty w czerwcu. Monitoring ma już działać we wrześniu. Roczne utrzymanie kamer ma miasto kosztować 680 tys. złotych rocznie.

- Chcemy, żeby monitoring był początkiem systemu, który sukcesywnie będzie obejmował coraz większy rejon miasta - zapowiada prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

W kolejnym etapie do systemu ma dołączyć monitoring budowanego Nowego Centrum Łodzi, w tym nowego dworca Łódź Fabryczna.

Kamera sprawdzi, jak żyje "Pietryna"

Nowe kamery mają służyć nie tylko do poprawy bezpieczeństwa.

- System ma w przyszłości pomagać w analizie, jak wiele osób i na jakich odcinkach przemieszcza się po łódzkim deptaku. dzięki temu będziemy wiedzieć, czy następuje ponowny rozwój Piotrkowskiej - kończy Hanna Zdanowska.

Obecnie na Piotrkowskiej pracuje kilkanaście kamer. Zapisany obraz był przydatny m.in. przy sprawie głośnego morderstwa na ul. Piotrkowskiej – kamery zarejestrowały, jak i którędy z miejsca przestępstwa uciekał oskarżony o morderstwo.

Lokalizacja nowych kamerUrząd Miasta w Łodzi

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta w Łodzi/TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości