Zborowski i Gierszał w kryminale Agnieszki Holland "Pokot". Pierwsze zdjęcia z planu

Kultura i styl

Robert Pałka / SF TORZdjęcia z planu nowego filmu Agnieszki Holland, "Pokot"

Reżyserka mówi, że film mógłby nosić tytuł "To nie jest kraj dla starych kobiet", między innymi z powodu ironicznego tonu, kojarzącego się z twórczością braci Coen. Główne role w "Pokocie", bo taki jest faktyczny tytuł kryminału Holland, grają Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski i Tomasz Kot.

Film jest adaptacją powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Bohaterką jest emerytowana inżynierka Janina Duszejko (Agnieszka Mandat), z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, która mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren…

Bez prostego morału

- Ten film ma być prowokujący, czasem będziemy “jechać po bandzie”. Nie powinno być żadnego moralizatorstwa ani prostego morału. Nie chciałabym również, by przesłanie polityczne (które niewątpliwie w książce jest zawarte) było całkowicie oczywiste. - wyjaśnia Agnieszka Holland.

Film w trzech etapach

"Pokot" będzie realizowany w trzech etapach: latem, jesienią i zimą. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, z którą Agnieszka Holland pracowała już przy nominowanym do Oskara filmie "W ciemności". Data premiery nowego filmu nie jest jeszcze znana.

Autor: sol/tr / Źródło: tvn24.pl, materiały prasowe