Agnieszka Holland, Krystian Lupa, Mariusz Treliński, Grzegorz Jarzyna – to tylko część reżyserów, których wielkie przedstawienia zobaczymy na 29. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Należący do najważniejszych wydarzeń w kraju festiwal rusza we wtorek. Ekipa e-teatru.tv zaprasza za kulisy.
To już 29. edycja festiwalu, który w zeszłym roku zmienił formułę. - Spotkania kontynuują kurs, który obraliśmy przed rokiem: płyniemy szlakiem najciekawszych polskich premier ostatniego roku. Tym razem jest to rejs prawdziwie gwiazdorski - opowiada dyrektor festiwalu Maciej Nowak. - Na afiszu festiwalu znajdują się nazwiska sław: Krystian Lupa, Agnieszka Holland, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Mariusz Treliński, Jan Klata czy Piotr Cieplak. Obok nich twórcy może mniej medialni, za to nie mniej utalentowani: Agata Duda-Gracz, Anna Smolar, Barbara Wysocka czy Paweł Łysak. Takiej reprezentacji talentów zazdrości nam teatralna Europa – dodaje.
Białostocki Teatr Lalek w pejzażu teatrów lalkowych w Europie ma podobną pozycję jak teatr Krzysztofa Warlikowskiego. W tym teatrze chcą realizować spektakle najważniejsi lalkowi reżyserzy całego świata. To bogactwo, przez nas ciągle nieodkryte
Teatralne bogactwa nieodkryte
Jednak w repertuarze Warszawskich Spotkań Teatralnych uwagę zwracają nie tylko pierwszorzędne nazwiska reżyserów. Ale też nazwiska autorów dramatów, niegdyś bardzo ważnych, a dzisiaj niemal przez teatr zapomnianych – jak Ionesco, Genet, Dürrenmatt.
Przede wszystkim jednak niezwykle ciekawy jest zakres i kontekst podejmowanych problemów: od bolesnej wiwisekcji świata artysty-demiurga w Factory 2 po kwestię bezpowrotnego odchodzenia pewnej tradycji teatralnej w Król umiera; od demaskowania politycznych socjotechnik w Ifigenii po demontaż populistycznych praktyk i mechanizmów terroru w obu Sprawach Dantona; od obnażenia manipulacji we współczesnych politycznych sporach w Krasińskim. Nie-Boskiej komedii po kompromitowanie polskich i żydowskich stereotypów w projekcie Bat Yam – Tykocin.
Poza nurtem głównym zaprezentowane zostaną ciągle niedoceniane w naszym kraju przedstawienia lalkowe. - Białostocki Teatr Lalek w pejzażu teatrów lalkowych w Europie ma podobną pozycję jak teatr Krzysztofa Warlikowskiego. W tym teatrze chcą realizować spektakle najważniejsi lalkowi reżyserzy całego świata. To bogactwo, przez nas ciągle nieodkryte – mówi Nowak.
Dokładny program festiwalowych atrakcji można znaleźć na stronie www.29wst.pl
Nie tylko przedstawienia
Od 5 maja, przez 18 festiwalowych dni, działa też Centrum Festiwalowe. W kawiarni Nowy Świat na rogu Świętokrzyskiej i Nowy Świat powstała otwarta dla wszystkich przestrzeń wymiany komentarzy i opinii. - Tu będzie nasz chillout festiwalowy – mówi Maciej Nowak. Ekipa Szota e-teatr.tv postanowiła przyjrzeć się właśnie temu miejscu.
---
SZOT – czyli Szybko o teatrze – jest projektem e-teatru.pl, wortalu poświęconego polskiemu teatrowi Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Źródło: e-teatr.pl
Źródło zdjęcia głównego: Szot odc. 21