Film Szumowskiej i Englerta w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mart//rzw
Źródło:
PAP
Premiera filmu "Twarz" Małgorzaty Szumowskiejtvn24
wideo 2/4
tvn24Premiera filmu "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej

"Śniegu już nigdy nie będzie" - nowy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - został zakwalifikowany do Konkursu Głównego tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Listę filmów przedstawił we wtorek dyrektor imprezy Alberto Barbera.

Przed dwoma laty reżyserka Małgorzata Szumowska zasiadała w jury Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, decydującym o przyznaniu nagrody Złotego Lwa. W tym roku jej film - współreżyserowany z Michałem Englertem "Śniegu już nigdy nie będzie" - będzie rywalizować o ten laur z prawie 20 innymi zakwalifikowanymi tytułami z całego świata.

W polsko-niemieckim obrazie występują: ukraińsko-angielski aktor Alec Utgoff, a także Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura i Andrzej Chyra.

Małgorzata SzumowskaJavier Etxezarreta/FORUM
Michał EnglertPAP/StrefaGwiazd

Cate Blanchett przewodniczącą jury

Listę filmów konkursowych przedstawił we wtorek dyrektor festiwalu Alberto Barbera podczas wideokonferencji.

Przewodniczącą jury będzie australijska aktorka Cate Blanchett.

Na liście konkursowych filmów jest między innymi “Laila in Haifa” Amosa Gitai z Izraela, w którym jedną z ról gra Andrzej Seweryn. W konkursie jest też obraz "Drodzy towarzysze" Andrieja Konczałowskiego,“Wife of a Spy” Kiyoshiego Kurosawy z Japonii, “Sun Children" Irańczyka Majida Majidiego czy "Pieces of a Woman” Kornela Mundruczo z Węgier.

"Mosquito State" poza konkursem

Poza konkursem zaprezentowany zostanie film urodzonego w Polsce reżysera Filipa Jana Rymszy "Mosquito State".

77. edycja festiwalu odbędzie się w warunkach reżimu sanitarnego w dniach od 2 do 12 września. Zostanie zaprezentowanych mniej niż zazwyczaj filmów, a część będzie do obejrzenia jedynie zdalnie. Osoby oglądające pokazy w kinach będą musiały zachowywać dystans społeczny, co oznacza ograniczenie liczebne publiczności w salach projekcyjnych.

Autor:mart//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Javier Etxezarreta/FORUM